Kodėl verta atsikelti ir pasidaryti puodelį arbatos?
2017-12-15 09:59Ar žinojote, kad kiekvienais metais gruodžio 15-ąją minima tarptautinė arbatos diena? Tai, kad arbata yra naudingas sveikatai gėrimai, abejojančių tikriausiai nebus. Ko gero, žinote, kad arbatos gėrimas gali apsaugoti smegenis nuo pažintinės funkcijos susilpnėjimo, širdies ligų, insulto ir II tipo diabeto. Todėl nesvarbu, kur gyvename, turėtume imti pavyzdį iš anglų ir arbatos gėrimą paversti kasdieniniu ritualu (Anglijoje nuo seno priimta atsipalaiduoti penktos valandos arbatėlėje).
Naujausiame tyrime, išspausdintame moksliniame leidinyje „British Journal of Ophatamology“, tyrėjai atrado glaudų ryšį tarp žmonių, geriančių arbatą kasdien ir mažesnės glaukomos rizikos. Ši akies optinio nervo liga kasmet diagnozuojama 3 milijonams amerikiečių ir gali sukelti aklumą.
Kalifornijos universiteto Los Andžele mokslininkai apklausė 1678 vyrus ir moteris apie jų sveikatą ir mitybos įpročius. Statistika parodė, kad tie, kurie per dieną išgerdavo bent vieną puodelį arbatos, turėjo net 74 % mažesnę riziką susirgti glaukoma, negu tie, kurie arbatos negėrė visai.
Yra įrodymų, kad antioksidantai arbatoje gali sumažinti širdies ligų ir galbūt net vėžio riziką. Tačiau teigiamą poveikį sveikatai turi tik šilta arbata (šalta arbata, arbata be kofeino, kiti gaivieji gėrimai tokio poveikio neturi).
Arbatoje yra polifenolių, kurie yra antioksidantai, galintys apsaugoti ir net pataisyti ląstelių pažeidimus. Šie cheminiai junginiai turi daug privalumų sveikatai, iš kurių vienas – mažesnė glaukomos rizika.
Kavoje taip pat kaip arbatoje yra sveikatai naudingų polifenolių, bet jie yra kitokie nei arbatoje. Štai todėl kava nemažina glaukomos rizikos. Arbatoje be kofeino arba šaltoje arbatoje polifenolių yra mažiau negu karštoje, užplikytoje arbatoje, todėl tokie gėrimai negali sumažinti glaukomos rizikos.
Reikia pažymėti, kad tyrime nebuvo analizuojamas skirtingų arbatos (juodoji, žalioji, baltoji, kt.). rūšių poveikis ir koks tiksliai kiekis arbatos per dieną suvartojamas. Tačiau aišku yra viena: jei išgersite kasdien 1 – 2 puodelius arbatos, sumažės rizika susirgti klastinga akių liga. Kitaip tariant, verta, kad puodelis arbatos taptų neatsiejama kiekvienos dienos dalimi. Vis dėlto stiprios arbatos geriau negerti prieš naktį, nes dėl didelio kofeino kiekio gali būti sunku užmigti.
- Legenda byloja, kad arbatos gėrimą atrado kinų imperatorius Šenongas 2737 m. pr. Kr. Arbatos lapelis netyčia įkrito puodelį karšto vandens ir valdovui labai patiko skonis, todėl jis įsakė ruošti šį gėrimą kasdien.
- Ilgą laiką arbata buvo naudojama tik medicininiais tikslais. Reikėjo 300 metų, kad arbata taptų kasdieniu gėrimu.
- Tradiciškai pirmiausiai į puodelį pilamas pienas, o po to arbata. Taip daroma, kad neliktų dėmių ant porceliano.
- Tradicinį arbatos rinkinį sudaro arbatinis, cukrinė, pieno ąsotėlis, kavinukas, indas su karštu vandeniu, dubenėlis nuosėdoms, arbatos puodelis ir lėkštelė ir padėklas.
- Juodoji arbata gaminama iš fermentuotų arbatos lapelių, kurie yra kaitinami, kad netektų drėgmės. Apdoroti karščiu lapeliai pajuoduoja.
- Ruošiant arbatą pirmiausiai į puodelį vandens reikia įpilti šiek tiek karšto vandens, kad sušiltų puodelis.
- Ateities spėjimas iš arbatos lapelių vadinamas taseografija.