Kai baigiasi žiemos šventės, daug žmonių pradeda jausti liūdesį, kuris neretai trunka visą sausio mėnesį. Naujieji metai yra naujų pradžių laikas, tačiau nemažai žmonių nėra linkę taškytis pozityviomis emocijomis. Psichoterapeutai teigia, kad sausio mėnesio liūdesys yra tam tikra depresijos forma, kuri vargina daug žmonių po švenčių, o kai kuriuos – ir prieš jas. Kartais šis psichinis reiškinys vadinamas tiesiog šventiniu slogučiu.

 

liudesys

Liūdesio pikas ir priežastys

 

Sausio mėnesio liūdesys gali tęstis kelias savaites, paprastai iki trečiojo sausio mėnesio pirmadienio (šiais metais – tai sausio 18 diena), vadinamojo Mėlynojo pirmadienio. Sakoma, kad ši diena yra depresiškiausia iš visų dienų metuose. Manoma, kad liūdna nuotaika pasiekia piką būtent per kintančią Mėlynojo pirmadienio dieną dėl daugybės veiksnių. Liūdesį skatina oras, skolų lygis (ypač skirtumas tarp įsiskolinimo ir gebėjimo grąžinti skolas), pasibaigusios Kalėdos, nepradėti vykdyti Naujųjų metų pažadai, žema motyvacija ir poreikis perimti situacijos valdymą į savo rankas.

 

Ar tai tas pats, kas sezoninis afektinis sutrikimas? 

 

Ne. Sausio melancholija yra situacinė depresija ir yra susijusi su tuo, ką mes mąstome ir jaučiame. Kita vertus, sezoninis afektinis sutrikimas gali taip pat varginti šį ar kitus šaltojo sezono mėnesiu ir dauguma gydytojų mano, kad jis yra susijęs su tuo, kaip mūsų organizmas reaguoja į dienos šviesą. Pagal vieną teoriją šviesa, patenkanti į akis, sukelia hormonų lygio pokyčius organizme. Manoma, kad asmenis, kenčiančius su sezoninio afektinio sutrikimo, neigiamai veikia trumpesnės šviesiojo paros meto valandos žiemą. Šių žmonių organizmas gamina daugiau melatonino, kuris sukelia letargiją ir depresijos simptomus.

 

Iš ko galima suprasti, kad vargina sausio melancholija?

 

Žmones pradeda kamuoti sausio mėnesio liūdesys iš karto po švenčių, kai nebelieka šventinių dekoracijų ir grįžta įprasta, kasdienė rutina. Šiuo metu žmonės gali jaustis vieniši po to, kai išvyko draugai ir šeimos nariai, atvykę kartu švęsti gražiausias metų šventes. Vangumas gali atsirasti dėl šventinio persivalgymo, nesaikingo alkoholio vartojimo arba nusivylimo, kad Naujieji metai neprasidėjo taip, kaip tikėjotės. Kita vertus, Mėlynojo pirmadienio ir pošventinio liūdesio nereikėtų vadinti depresija. Depresija nepriklauso nuo kokios nors datos. Depresija nėra koks nors laikinas liūdesys, su kuriuo nereikia niekaip ypatingai kovoti, nes jis neva praeina savaime. Psichinės sveikatos specialistų nuomone, sausio liūdesys ir Mėlynasis pirmadienis skatina gyvuoti klaidingiems mitams ir įsitikininams apie depresiją, nors ji gali kelti rimtą pavojų žmogaus gyvybei. Depresija gali ištikti bet kuriuo metų laiku, bet kurią dieną, nebūtina po švenčių, todėl, pajutus, kad darosi blogai, reikėtų nebijoti bet kada ieškoti pagalbos.

 

Kaip įveikti sausio mėnesio slogutį?

 

Liūdesį gali padėti įveikti pasivaikščiojimas gamtoje arba kokio nors prieš šventes pradėto darbo užbaigimas. Galima tiesiog dažniau pasivaikščioti savo gyvenamajame rajone arba išvykti ilgesniems žygiams į gamtą; valgyti skanų maistą su artimaisiais; paskambinti draugui ar toli esančiam šeimos nariui ir paklausti, kaip jam sekasi; užbaigti kažkokį projektą, kurį pradėjote vasarą ir pan. Reikia pasistengti suprasti, kad jūs esate unikalus ir vertingas, todėl turėtumėte mėgautis savo gražiu gyvenimu. Taip pat naudinga pasimankštinti, pradėti kokią nors veiklą, apie kurią jau seniai svajojate, mėgautis laiku su šeima ir draugais. Visa tai padės įveikti pošventinį slogutį.