Visame pasaulyje svorio mažinimas – viena aktualiausių temų, kuria diskutuoja ir jaunos merginos, ir garbingo amžiaus damos. Ko tik moterys neišbando mesdamos svorį. Greitą sulieknėjimą žadančios dietos, deja, neveiksmingos arba padeda tik trumpai. Tad ką būtina žinoti apie ilgalaikį svorio mažinimą?

 

Kai negalime atsispirti maistuiLose,Weight,Concept,With,Person,On,A,Scale,Measuring,Kilograms

 

Persivalgymas ir nutukimas kelia grėsmę daugelio sveikatai. Greitas, lengvai prieinamas, skonio stipriklių gausus maistas visiškai susuko galvas – jo norisi vis daugiau. Tačiau piktnaudžiavimas tokiu maistu ir persivalgymas – tiesiausias kelias į nutukimą ir įvairius negalavimus. O kur dar nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas darbas ir visi kiti malonumai neiškeliant kojos iš namų. Dar prisideda kasdienis stresas, kurio neišvengia dažnas šiuolaikinis žmogus ir kuris skatina emocinį valgymą. Taigi, lieknėjimas tampa tikru iššūkiu.

 

Varginanti priklausomybė

 

Mitybos specialistai sutartinai tvirtina, kad beveik kiekvieno žmogaus, turinčio nereikalingų kilogramų, mityba netinkama, todėl antsvorio mažinimas tampa rimta problema. Jos nebūtų, jei pavyktų laikytis paprastos taisyklės – kasdien suvalgyti tiek, kiek per dieną sudeginama gautų kalorijų. Sėdimas darbas, protinė veikla, deja, nepadeda deginti kalorijų. Apetitas dar labiau padidėja nemokant suvaldyti kasdienio streso. Tuomet valgome instinktyviai, daug negalvodami. Persivalgymą specialistai prilygina tokioms priklausomybėms kaip alkoholizmas ar narkomanija. Šių priklausomybių padeda atsisakyti abstinencija. O štai maisto atsisakyti negalime, nes būtinas gyvybei palaikyti. Pasak specialistų, pradėti valgyti mažiau daugeliui neįtikėtinai sunku.

 

Kas gresia

 

Medikai vis garsiau kalba apie tai, kad antsvoris ir nutukimas gali sukelti virtinę sunkių ligų: miokardo infarktą, insultą, krūties vėžį, II tipo cukrinį diabetą, kraujagyslių aterosklerozę. Įrodyta, kad cukralige suserga kas antras nutukęs žmogus. Dėl cukrinio diabeto prasideda širdies ir kraujagyslių ligos, o jos gali sukelti apakimą, impotenciją, inkstų nepakankamumą. Dėl netinkamos mitybos daugeliui padidėja blogojo cholesterolio kiekis, galintis sukelti kraujagyslių aterosklerozę. Tai didina miokardo infarkto, padidėjusio arterinio kraujospūdžio, insulto ir senatvinės silpnaprotystės riziką. Statistikos duomenys rodo, kad nutukimas – viena iš storosios žarnos, krūtų, kiaušidžių vėžio priežasčių. Moterys, turinčios antsvorio, skundžiasi šlapimo nelaikymu ir nevaisingumu. O kur dar antsvorio keliamos psichologinės problemos, kurios veda į bulimiją, anoreksiją, depresiją. Taigi numoti ranka į priaugtus kilogramus tikrai nereikėtų.

 

Greitų sprendimų nėra

 

Vis dar naiviai tikintys, kad galima sulieknėti per trumpą laiką ir kilogramai niekada nesugrįš, nusivils sužinoję, kad tokie pažadai – viso labo reklaminiai triukai. Sunkiai spėjame sekti rinkoje pasirodžiusius naujus produktus, padedančius stebuklingai sulieknėti. O tokios reklamos, kaip žinia, kasdien atakuoja interneto portaluose, laikraščių puslapiuose, per televiziją. Net parduotuvėse neretai bado akis. Reklamos atstovai neriasi iš kailio bandydami viliojamai pateikti užrašus apie superproduktus, supakuoti juos kuo patraukliau. Bet faktai kalba patys už save – nors apie greitą sulieknėjimą informacijos itin daug, nutukusių žmonių vis daugėja. Taigi greitas ir pigus sprendimas antsvoriui ir nutukimui įveikti kol kas nerastas.

 

Kodėl dietos nepadeda?

 

Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, įrodyta, kad dietos neveikia. Veiksmingos tik jų laikantis, tačiau paskui kilogramai neretai sugrįžta dvigubai. Kodėl taip nutinka? Medikai teigia, kad tam įtakos turi hormonų veiklos sutrikimas. Tai organizmo atsakas ir apsauginė reakcija į kūną sekinantį lieknėjimą. Ilgalaikio lieknėjimo procesas sėkmingas tik tuomet, kai keičiame gyvenseną ir visam laikui pradedame gyventi sveikai. Nusprendus keisti gyvenimo būdą, privalu atsižvelgti į individualų biologinį ritmą. Nereikia aklai laikytis tam tikrų taisyklių, pavyzdžiui, nevalgyti po 19 val. Bet jeigu vakarais ilgiau dirbate, o ryte iki 11 val. nieko nevalgote, geriau pavalgyti 20 val. ir nesikankinti. Svarbu panašaus režimo laikytis kiekvieną dieną. Kasdieniame valgiaraštyje turėtų vyrauti ne tik sveiki, bet ir skanūs maisto produktai. Jeigu kažko, kas labai sveika, nemėgstate, tai ir nevalgykite. Šiais laikais yra tokia maisto įvairovė, kad nesunkiai vienus produktus pakeisite kitais.

 

Kada pasieksite tikslą?

 

Norint ilgam laikui numesti nereikalingų kilogramų, naujuoju gyvenimo būdu turite mėgautis, o ne aimanuoti, kad tenka kažko atsisakyti. Jeigu kažką darysite per prievartą, nieko gero nebus. Ieškokite sporto, kuris labiausiai patinka ir teikia džiaugsmą, išbandykite gausybę įvairių produktų, kad suprastumėte, kas patinka ir veikia geriausiai. Be to, atminkite, kad skonis yra lavinamas! Kai kurie produktai gali būti neskanūs tiesiog dėl to, kad netinkamai juos paruošiate. Eksperimentuokite, užsirašykite į augalinės mitybos kursus, išmokite gaminti sveikai ir skaniai! Tikslą pasieksite tada, kai gebėsite mėgautis maistu, nepersivalgysite ir pagaliau ims džiuginti aktyvi veikla.

 

Atsižvelkite į sveikatos būklę

 

Nusprendus imtis kardinalių gyvensenos pokyčių, svarbu atsižvelgti į sveikatos būklę, vartojamus vaistus. Jei sergate lėtine liga, dėl naujo gyvenimo būdo pasitarkite su šeimos gydytoju. Dažnai nutinka taip, kad pradėję gyventi sveikiau žmonės susitvarko sveikatos bėdas, mažiau vartoja vaistų arba išvis jų atsisako.

 

Specialistai teigia, kad dažna nutukimo priežastis – psichologinė. Toks žmogus dažniausiai persivalgo dėl nuolat patiriamo streso. Tokiu atveju reikėtų konsultuotis su psichologu ar psichoterapeutu. Visais atvejais naudinga pasitarti su kineziterapeutu – patars, koks fizinis krūvis tinkamiausias.

 

Riebalų nusiurbimas

 

Tai atrodo baisi ir kraštutinė priemonė, tačiau medikai teigia, kad jos veiksmingumas – net 90 %. Be to, chirurginiai metodai per pastarąjį dešimtmetį labai ištobulėjo, šiandien jų yra pačių įvairiausių. Riebalus specialistai gali pašalinti arba perkelti į tas vietas, kur jų stinga, pavyzdžiui, nuo klubų ant krūtų. Modernios riebalų perkėlimo technikos turi nemažai pranašumų. Vienas didžiausių – savi riebalai nėra svetimkūniai ir negali būti atmesti kaip sintetiniai audinių užpildai. Jeigu riebalinis audinys prigyja kitoje vietoje, tai ilgam laikui.

 

Kaip nepersistengti lieknėjant

 

Nuosekliai lieknėti, kai per mėnesį numetama ne daugiau nei kelis kilogramus – normalu. Tačiau per trumpą laiką atsikratyti 10 kg ir daugiau nėra sveika. Jeigu svoris tirpsta labai greitai, atsiranda kitų rizikų – netekę daug riebalų, galite stipriai pakenkti sveikatai ir grožiui. Vyresniame amžiuje numetus daugiau svorio pastebimos naujos raukšlės, suglebusi oda, kas tikrai nepuošia. Be to, per trumpą laiką atsikračius nemažai kilogramų organizmas netenka daug riebalų ir dėl to gali sutrikti menstruacinis ciklas. Riebalai mums irgi reikalingi. Tyrimai rodo, kad jeigu numetus svorio riebalai sudaro mažiau kaip 13 % kūno masės, nukenčia sveikata. Riebalai reikalingi kaulų čiulpams, kurie atsakingi už raudonųjų kraujo kūnelių, pernešančių deguonį ir anglies dvideginį, gamybą. Be jų šis procesas sutriktų. Be to, organizmas negalėtų įsisavinti riebaluose tirpių vitaminų.

 

Poodinis sluoksnis sudarytas daugiausia iš riebalų. Ir ne šiaip sau – juk riebalai saugo gyvybiškai svarbius vidaus organus nuo temperatūros svyravimų ir išorinių mechaninių traumų. Ne be reikalo medicinos atstovai vyresnio amžiaus liekniems žmonėms pataria priaugti kelis kilogramus, nes riebalinis audinys padeda sumažinti neigiamą traumų poveikį. Riebalų stygius, kaip ir nutukimas, kenkia daugeliui organų ir jų funkcijoms.