Kodėl meluojame vakarais, o pamokslaujame rytais?
2013-11-12 13:16Tik naivuoliai mano, kad šeimos nariai, draugai ir kolegos niekada nemeluoja. Kad ir kaip būtų gaila, žmogaus prigimtis ne tokia. Išmintingi žmonės patartų, kad tiesą lengviau sužinoti rytais. Po pietų žmonės jaučiasi pavargę, todėl nebegali savęs kontroliuoti ir pradeda meluoti.
Įdomu tai, kad kuo žmogus yra sąžiningesnis, tuo labiau jam tinka ši ryto taisyklė. Tyrimą atlikę JAV mokslininkai iš Harvardo universiteto Masačiusetse teigė: „Gauti rezultatai rodo, kad žmonių moralė smunka vien tik nuo dienos laiko“.
Vienai grupei jaunų vyrų ir moterų buvo parodyti paveikslėliai, kuriuose vaizduojami taškai. Jie turėjo pasakyti, ar taškelių daugiau dešinėje, ar kairėje paveikslėlio pusėje. Kai kuriuose paveikslėliuose atsakymas buvo aiškus vos pažiūrėjus, o kituose reikėjo daugiau pastangų. Mokslininkai šiek tiek sumokėdavo savanoriams už kiekvieną paveikslėlį, tačiau ne tada, kai jie atsakydavo teisingai. Jie mokėdavo dešimt kartų daugiau, jeigu respondentai pasirinkdavo dešinę pusę, o ne kairę.
Tyrėjai pastebėjo, kad po pietų žmonės daug dažniau sakydavo, kad taškų daugiau dešinėje pusėje, nors ir būdavo aiškiai matyti, kad jų daugiau kairėje.
Antras eksperimentas taip pat patvirtino hipotezę, kad žmonės dažniau tiesą sako rytais, o meluoja vakarais. Dalyviams reikėjo įrašyti praleistas raides frazėje „E _ _ _ C_ _ and _ _ RAL“ (angl. Ethical and Moral / liet. Etiškas ir moralus). Rytą dauguma respondentų įrašė teisingus žodžius, tačiau vakare vietoj šių žodžių parašė kitus (angl. Effects and Coral / liet. Efektai ir koralas). Manoma, kad žmonės meluoja, nes baigiantis dienai tampa pervargę, jiems sunkiau susikaupti, nori greičiau atlikti užduotis.
Pastebėta, kad patys sąžiningiausi asmenys labiausiai linkę meluoti vakarais. Tie, kurie ir šiaip linkę pameluoti, labiau kontroliuoja save. Todėl nereikėtų stebėtis, kad žmonės, kuriais visi labiausiai pasitiki, ima ir nuvilia arba pasielgia taip, kaip jiems visiškai nebūdinga.