Ar žinojote, kad čiaudėti, žagsėti, žiovauti ir rąžytis yra labai sveika? Šie prigimtiniai kūno refleksai padeda mūsų organizmui. Gydytojai tvirtina, kad šių refleksų slopinimas yra žalingas sveikatai.

 

Normalu čiaudėti kartą per dieną. Susirūpinti reiktų, jei čiaudima kiekvieną rytą ir daug kartų. Priežastis gali būti alergenai, lėtinis rinitas, sausa nosies gleivinė. Kai kurie žmonės čiaudi, kai pešiojasi antakius. Taip yra dėlto, kad antakių srityje yra nervų galūnėlių, sukeliančių čiaudėjimą. Kitiems čiaudulį sukelia ryški Saulės šviesa (manoma, kad šis refleksas į šviesą yra paveldimas). Čiaudint būtina prisidengti nosį servetėle, nes ji 160 km per valandą greičiu paskleidžia daugiau nei šimtą tūkstančių bakterijų. Čiaudulio malšinti dažnai nerekomenduojama, bet jei labai reikia, galima patrinti nosies tilto galiuką.

 

Sakoma, kad žiovauti pradeda kūdikiai, dar būdami motinos įsčiose. Beveik visos gyvos būtybės tą daro: varlės, paukščiai, žinduoliai ir net žuvys. Mokslininkai jau paneigė tai, kad žiovulys kyla dėl miego trūkumo ar nuobodulio, o dėl jaudulio, įtampos arba, kai trūksta oro. Smegenys šiuo refleksu bando tarsi atgaivinti, nuraminti nervų sistemą. Gydytojai teigia, kad žiovulys labai naudingas: mažina stresą, nuovargį, psichinę įtampą, stimuliuoja smegenų veiklą. Taip pat skatina ašarų liaukų aktyvumą, normalizuoja kraujo spaudimą, gerina nuotaiką ir net apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

 

Rąžymasis padeda sušilti kūno raumenims, pabusti, gerina kraujotaką. Ši veikla aktyvuoja smegenyse malonumo sritis, todėl kelia nuotaiką. Jausdami nuolatinį laiko stygių, suaugusieji rąžosi rečiau nei kūdikiai ir vaikai. Tai didelė klaida. Sakoma, kad tie žmonės, kurie pabudę visų pirma pasirąžo, dieną būna geresnės nuotaikos, nesiskundžia nuovargiu ir galvos skausmais.

 

Žagsulys kyla dėl klajojančio nervo, jungiančio stemplę, diafragmą ir nervų sistemą. Šis nervas stimuliuojamas, kai valgoma per greitai, maistas prastai sukramtomas ar persivalgoma. Kaip atsakas į tai, kyla nevalingi diafragmos susitraukimai. Kartais žagsulys gali įspėti apie rimtas sveikatos problemas: infekciją, širdies smūgį, išsėtinę sklerozę, smegenų traumą ar naviką. Taip pat žagsulį gali sukelti išgąstis, kuris priverčia sulaikyti kvėpavimą, nervų sistemos sutrikimai. Nuo žagsėjimo daugeliui padeda mažais gurkšneliais geriamas vanduo, gilūs įkvėpimai, kvėpavimo sulaikymas.