Ryškiai išsidažę, raudonomis nosimis, žmones linksminantys personažai – klounai – prajuokina toli gražu ne kiekvieną. Tikriausiai visiems teko girdėti apie klounų fobiją, nors ji nėra labai paplitusi, daugelis tiesiog šių persirengėlių nemėgsta ir vengia. Neapykanta klounams yra tokia paplitusi, kad kai kuriuose pasaulio cirkuose žiūrovams leidžiama stebėti, kaip aktorius pavirsta į klouną. Žinodami, kad po kauke slypi realus ir nepavojingas žmogus jie gali mėgautis pasirodymu. Suaugę klounų nemėgsta ne vien dėl jų makabriškos išvaizdos, bet ir dėlto, kad klounais ne kartą buvo persirengę nusikaltėliai.

 

Tačiau klounų nemėgsta ne tik suaugę, bet ir vaikai. 2008 metais D. Britanijoje buvo apklausta 250 vaikų nuo 4 iki 16 metų. Apklausos rezultatai parodė, kad dauguma vaikų nemėgsta arba bijo klounų. Išvadose skelbiama: „Tik labai nedaugeliui vaikų patinka klounai. Jie atrodo labai neįprasti, tarsi atvykę iš kito laikmečio. Jie visai nėra juokingi, bet keisti ir baisūs“.

 

Cirko juokdariai, klounai ir arlekinai žinomi nuo senų laikų. Prieš 2000 m. pr. Kr. egiptiečius juokino neūžaugos juokdariai. Senovės Kinijos imperijoje buvo pasakojamos legendos apie klouną Yusze, kuriam vieninteliam buvo leidžiama žymėti Didžiosios kinų sienos kontūrus tuometinio imperatoriaus žemėlapyje. Šiaurės Amerikos indėnų hopių ritualinių šokių metu pasirodydavo klounus primenantys asmenys, kurie pradėdavo vaipytis, rodyti juokingas grimasas. Senovės Romoje juokdariai buvo vadinami kvailiais „stupidus“. Viduramžių Europoje tik klounai galėjo pasijuokti iš valdžios atstovų nebaudžiami. XVIII – XIX amžiuje Vakarų Europoje atsirado klounai mimai, pajacai.

 

Neigiamą klounų įvaizdį visuomenėje dar labiau sustiprino kriminaliniai ir siaubo filmai apie šiurpius nusikaltimus atliekančius klounus. Šiurpą kelia, kad kai kurie jų pastatyti pagal tikrus faktus. Džonas Veinas Geicis, gyvenęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, buvo žinomas „klouno žudiko“ pravarde. Seksualinio maniako, kraupiai nužudančio visas aukas, tikroji profesija buvo klounas. Jis dažnai vaikus linksmindavo gimtadienių ir kitose šventėse. Ilgą laiką niekas nė neįtarė apie siaubingus jo nusikaltimus.