Kineziterapija – judesio terapija
2021-09-08 08:44Kineziterapija yra madingas žodis. Tikimės, kad labai nenuliūsite, sužinoję, kad tai tik mankštos arba fizioterapijos pratimai.
Kas tai yra?
Kineziterapeutų ir mankštos terapijos gydytojų naudojami reabilitacijos metodai padeda žmonėms sveikti po traumų ir operacijų. Pastaba: juos skiria tik gydytojai, o kineziterapeutas tik parenka programą. Todėl visos istorijos apie tai, kad nevaisingumą ar, pavyzdžiui, astmą gali išgydyti specialių pratimų pagalba, yra, švelniai tariant, perdėtos.
Kaip atsirado kineziterapija?
Fiziniai pratimai terapiniais tikslais pirmą kartą pradėti praktikuoti senovės Egipte, kineziterapijos pratimų pradininku laikomas senovės Egipto dvasininkas ir gydytojas Hermesas Trismegistusas. Senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai plačiai naudojo kineziterapijos metodus, tada gimė terminas, kuris vis dar naudojamas pasaulyje. Dėl objektyvumo reikia pripažinti, kad senovės žmonės neturėjo labai daug alternatyvių gydymo metodų.
Noras kineziterapiją pavadinti panacėja nuo visų ligų tikriausiai siejamas su sąvokų „kineziologija” ir „kinezioterapija” painiojimu. Taikomąją kineziologiją 1964 metais pradėjo George’as Guhartas. Tai yra diagnostinis ir terapinis metodas, pagrįstas raumenų tonuso ir vidaus organų būklės ryšiu. Paprastai tariant, pavyzdžiui, alergiją obuoliams galima nustatyti, jei žmogaus jėga, keliant obuolius, sumažėja. Deja, kineziologija neturi pakankamai mokslinio pagrindimo, nors teorija yra įdomi ir paklausi alternatyvios medicinos sritis. O štai kineziterapija yra mokslinė ir praktinė medicinos sritis, pripažinta visame pasaulyje.
Kas gali būti kineziterapeutas?
Kineziterapija apjungia medicinos, anatomijos, fiziologijos ir biochemijos žinias. Universitete dažniausiai įgyjama mankštos terapijos gydytojo specialybė, suteikianti teisę užsiimti kineziterapija. Gydytojų kineziterapeutų taip pat galima rasti siauro profilio reabilitacijos centruose ir medicininės mankštos klubuose. Kineziterapeutas nustato pacientos problemos esmę ir sudaro gydymo programą, pagrįstą specialiais fiziniais pratimais. Oficialiai tai yra tie patys pratimų terapijos gydytojai, chiropraktikai, masažuotojai. Visame pasaulyje plačiai paplitusi seminarų praktika, kurioje sertifikuoti gydytojai gali kelti savo kvalifikaciją ir gauti papildomą išsilavinimą. Iš esmės kineziterapeutais galima laikyti bet kokius medicininį išsilavinimą turinčius specialistus, kurie savo darbe naudoja patvirtintus metodus.
Ko tikėtis iš kineziterapijos?
Pagrindiniai gydomosios gimnastikos ir taikomosios kineziterapijos tikslai yra raumenų ir kaulų sistemos ligų prevencija ir gydymas, kūno atstatymas po traumų ir operacijų, taip pat bendras atsigavimas. Yra tiesos ir tame, kad kineziterapija gali padėti gydyti vaisingumą, jei jį sukelia nenormali dubens kaulo padėtis. Tada kineziterapija padės.
Kvėpavimo gimnastika taip pat yra terapinė. Ją galima praktikuoti ne tik dėl gydymo, bet ir dėl astmos profilaktikos. Tačiau dažniausiai kineziterapija skiriama gydyti skoliozę, nugaros ir sąnarių skausmą, išvaržą ir tarpląstelinių diskų išsikišimą, plokščiapėdystę, hemorojų, lytinių organų disfunkcijas, venų varikozę, širdies ir kraujagyslių ligas, kaip pooperacinė reabilitacija. Kineziterapija leidžia pacientui pasirinkti tarp vaistų, operacijos arba įveikti ligas kitaip – per judesio terapiją.