Keisčiausios šventės ir festivaliai
2023-07-14 07:41Kiekvienoje šalyje esama tradicinių švenčių ir festivalių, kurie atvykėlius mažiau ar daugiau šokiruoja. Galbūt svečiams iš užsienio keistai atrodo mūsų Užgavėnės, tačiau palyginti su kitų šalių tradicijomis, išmone ir drąsa kiek nusileidžiame. Pasidairykime po keisčiausias šventes ir festivalius kitose šalyse.
Sūrio ridenimo varžybos Didžiojoje Britanijoje
Glosteršyro grafystėje ant Kuperio kalvos kasmet gegužės pabaigoje vyksta sūrio ridenimo varžybos. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose šis renginys paminėtas 1826 m., bet manoma, jog ši tradicija daug senesnė – greičiausiai tai pagoniška derliaus šventė. Šventės dalyviai nuo kalvos viršaus ridena ir vejasi apvalų, net kelis kilogramus sveriantį Glosteršyro sūrį. Jį jau 24 metus gamina vietos ūkininkė Diana Smart. Varžybų metu dalyviai mėgina pagauti su pasišokinėjimais riedantį sūrį greičiau už konkurentus. Visgi nuo stačios kalvos riedėdamas sūris gali pasiekti iki 112 km/val. greitį, todėl rungtynes dažnai laimi tas dalyvis, kuris pirmasis po sūrio pasiekia finišo liniją kalvos apačioje.
Šis renginys sutraukia tūkstančius vietinių. Vieni nori pasigalynėti, kiti pasijuokti iš nuo kalvos besiritančių, purvinų varžybų dalyvių. Beje, nuo stačios uolos lekiantiems rungtyniautojams ne visada pavyksta išvengti traumų, dažniausiai – nubalnotų kelių ir alkūnių, rečiau – atvirų lūžių. Dėl to ne kartą bandyta šias varžybas uždrausti, tačiau nesėkmingai.
Purvo festivalis Korėjoje
Borjongo mieste, esančiame 200 km į pietus nuo Seulo, kasmet vyksta purvo festivalis. Tiesa, ši tradicija dar gana jauna – pirmasis festivalis įvyko 1998 m. Jį surengė viena Borjongo kosmetikos gamintoja, kuri garsėja produktais iš gydomojo purvo. Borjongo purvas gausus mineralų ir pasižymi gydomosiomis bei atkuriamosiomis savybėmis, todėl naudojamas kosmetikos pramonėje. Liepą net dvi savaites Borjonge veikia įvairios purvo linksmybės: purvo baseinas, purvo čiuožykla, purvo kalėjimas, net purvo slidinėjimo trasa. Šios atrakcijos kasmet pritraukia dešimtis tūkstančių korėjiečių ir turistų, kurie iš festivalio grįžta nešini bent viena kosmetikos priemone su gydomuoju purvu.
Ridikų šventė Meksikoje
Kiekvienais metais gruodžio 23 dieną Ochakos mieste vyksta „La fiesta de Los Robanos“ festivalis. Tai šventė, skirta ridikams. Jos tradicijos siekia XIX a. vidurį, kai ispanai pirmą kartą šią daržovę atvežė į Meksiką. Šventės metu miesto centrinėje aikštėje vyksta įvairios muzikos ir šokio programos, galima dalyvauti varžybose, skanauti čia pat pardavinėjamų gardėsių. Pagrindinis šventės akcentas yra skulptūros iš ridikų – nuo gyvūnų bei augalų figūrėlių iki Biblijos ar senovinių legendų šedevrų. Svarbiausi šventės patiekalai yra ne ridikai, bet bunuelos – skrudintuvėje virtos ir sirupe mirkytos spurgos. Suvalgius spurgą, molinė lėkštė, kurioje ji buvo patiekta, metama per petį: kuo daugiau šukių, tuo sėkmingesni ateinantys metai. Šventės metu renkami didžiausi, storiausi, apvaliausi bei ilgiausi ridikai. Beje, ridikai auginami valstybei priklausančiuose laukuose, o prieš pat šventę išdalinami ūkininkams, kad juos paverstų meno kūriniais. Po geriausių skulptūrų apdovanojimų nugriaudi fejerverkai.
Žmonių nešimo čempionatas Suomijoje
Apie šį festivalį, vykstantį Sonkajarvio mieste, tikriausiai daugelis girdėjo, nes čempionatą net du kartus yra laimėję lietuviai Vytautas ir Neringa Kirkliauskai. Beje, niekas tiksliai nežino, kas davė pradžią šiai nuo 1992 m. besitęsiančiai tradicijai nešti žmonas 253,5 m ilgio trasa su įvairiomis kliūtimis, įskaitant vandens telkinį. Taisyklių, kokiu būdu nešti žmoną, nėra, todėl tai kiekvienos dalyvaujančios poros pasirinkimas. Visgi per tiek metų išryškėjo kelios pagrindinės tendencijos – sėdomis ant nugaros, ugniagesio stiliumi (persimetus per petį) ir estišku stiliumi, kai moteris įsitaiso žemyn galva ant vyro nugaros, rankomis apkabindama liemenį, o kojas nuleisdama vyrui per pečius ir sukryžiuodama pėdas jam ant krūtinės. Būtent šį metodą naudojo ir lietuvių pora. Beje, įdomu tai, kad bėgant per vandenį moteriai reikia kurį laiką išbūti panardinus galvą.
Šokinėjimo per vaikus festivalis Ispanijoje
Nedideliame Castrillo de Murcia miestelyje nuo XVII a. vyksta iš šalies itin nejaukiai ir pavojingai atrodantis festivalis. Po Velykų praėjus 60 dienų, į pagrindinę miesto gatvę susirenka visi gyventojai ir sustoja abipus gatvės. Gatvės centre ant lovos čiužinukų ar pagalvių suguldomi visi tais metais gimę kūdikiai. Tuomet ateina keli geltonai raudonais velnio kostiumais vilkintys vyrai, kurių užduotis – iš pradžių visaip terorizuoti susirinkusią minią, o tada bėgti gatve ir iš eilės peršokti visus suguldytus kūdikius. Tikima, kad šis ritualas apvalo mažylius nuo gimtosios nuodėmės. Nors apie sužeidimus ar didesnes nelaimes šio festivalio metu nepranešama, Katalikų Bažnyčios aukščiausieji vadovai viešai pareiškę, kai šiam ritualui nepritaria. Siūlo saugesnį būdą kūdikius išvaduoti nuo gimtosios nuodėmės – Šv. Krikšto sakramentu.
Oro gitarų pasaulio čempionatas Suomijoje
Olu mieste šis čempionatas vyksta nuo 1996 m., kaip muzikos festivalio dalis. Juokais pradėtas čempionatas virto rimtu renginiu, kasmet sutraukiančiu keliasdešimt dalyvių ir tūkstantinę minią žiūrovų. Čempionato dalyviai scenoje turi imituoti grojimą gitara dvejuose raunduose, kiekvienas raundas trunka bent minutę (kūrinį parenka pats dalyvis arba organizatoriai). Muzikos stiliai varijuoja, tačiau dažniausiai skamba rokas ir metalas. Leidžiama imituoti tik gitaros partiją, jokių kitų instrumentų. Dalyvių pasirodymus komisija vertina šešiabale sistema. Čempionato šūkis skelbia: „Karai baigtųsi ir visi blogi dalykai pranyktų, jei visi tiesiog grotų oro gitara.“ Laimėtojui atitenka rankų darbo vienetinė gitara „Skrajojantis Finnas“, pagaminta Matti ir Saaros Nevalainenų.
Plaukų šaldymo konkursas Kanadoje
Jukono regione kasmet vyksta Tarptautinis plaukų šaldymo konkursas. Į smagų renginį dalyviai ir smalsuoliai renkasi kiekvieną sausį, kai termometro stulpelis nukrinta žemiau –30 °C. Konkurso dalyviai sulipa į terminius Takhini baseinus, susišlapina plaukus ir spaudžiant šaltukui formuoja įvairiausias šukuosenas. Be abejo, įdomiausi variantai pavyksta ilgaplaukiams, taip pat turintiems vešlius antakius, ūsus, barzdas. Ledines šukuosenas vertina komisija, o nugalėtojai apdovanojami simboliniais piniginiais prizais. Beje, šio konkurso fotogaleriją kasmet galima pamatyti pramoginiame portale boredpanda.com.
Beždžionių bufetas Tailande
Pavadinimas gali suklaidinti, t. y. per festivalį niekas beždžionių nevalgo. Priešingai – beždžionėms ruošiamos vaišės. Lopburio provincijoje gyvena 2000–3000 įvairiausių beždžionių, kurioms pavaišinti atvežama per 4 tonas įvairiausių vaisių, daržovių, salotų, tortų ir saldainių. Beždžionių bufetas atsidaro kiekvieną lapkritį. Šventę pradeda šokėjai, persirengę beždžionių kostiumais. Kai atidarymo ceremonija baigiasi, atidengiamos kūrybiškai paruoštos vaišės, pavyzdžiui, vaisai sudėlioti į milžiniškas piramides.
Pasakojama, kad šią tradiciją prieš daugiau nei 2000 metų pradėjo Tailando dieviškasis princas Rama. Kai jo žmoną Sitą pagrobė demonų valdovas, beždžionių karalius Hanumanas ir jo kariuomenė padėjo išvaduoti princesę. Nuo to laiko kasmet beždžionėms aukojamos vaišės, kaip padėkos, sėkmės ir turto simbolis.
Povandeninis muzikos festivalis JAV
Šis beveik 40 metų vykstantis festivalis rengiamas Floridos valstijoje, Looe Key rife. Jį remia vietinė radijo stotis, o tikslas – atkreipti dėmesį į aplinkosaugą, vandenynų išsaugojimą, gamtai draugišką nardymą. Tai ypač svarbu būtent šioje vietovėje, kur vis dar išlikęs gyvas koralinis rifas – vienintelis Šiaurės Amerikos teritorijoje. Festivalio metu povandeniais garsiakalbiais transliuojama muzika, kurioje vyrauja jūros, vandens temos. Dalyviai apsiginkluoja nardyti skirta įranga ir po vandeniu groja įvairiais muzikos instrumentais. Kai kuriuos instrumentus specialiai festivaliui kuria vietos menininkas Augustas Powersas, tai „trom-bonefish“, „Sea pen flute“, „Fluke-a-Lele“ ir kt. Geriausiai pasirodę dalyviai apdovanojami simboliniais prizais.
Pasaulinis kojų pirštų lenkimo čempionatas Anglijoje
Šio unikalaus renginio tradicija prasidėjo Stafordšyro miestelyje 1970 m., bet paskelbus čempionatą pasauliniu, jo vieta kasmet keičiasi. Sakoma, kad šis renginys sumanytas vien tam, kad Anglija turėtų kokį nors jų pačių sumanytą sporto čempionatą, o ne tik dalyvautų kituose. Kaip ir rankų lenkimo čempionate, du žmonės sėdomis kovoja vienas prieš kitą, nugalėtojai – prieš kitų duetų nugalėtojus, kol išrenkamas stipriausių kojų pirštų savininkas. Prieš prasidedant čempionatui visus potencialius dalyvius apžiūri kvalifikuota slaugė. Vyrai po vieną priešingą basą pėdą užkelia ant staliuko, sukabina pirštus ir galynėjasi, kuris kurio pėdą nulenks į kurią nors pusę ir palies staliuką. Laimėtojas pelno čempionato taurę.
Autorius Laima Samulė