Dažnai žmonės, išgirdę žodžius „katės dresūra“, galvoja, kad šių gyvūnų neįmanoma mokyti, esą triukus atlieka nebent specialiai paruoštos cirko artistės. Tiesa ta, kad kates galima auklėti elgtis, kaip nori žmogus. Kartais jas lengviau dresuoti nei šunis.

 

Neribotos galimybėsSmart,Graduate,Pet,Cat,In,Graduation,Cap,On,White

 

Priešingai populiariems įsitikinimams, kad katės yra uždaros, nepriklausomos ir beveik laukinės, joms reikia tinkamos fizinės ir psichinės stimuliacijos. Natūralioje gamtoje plėšrūnai klajoja, tyrinėja, medžioja, todėl namų augintiniui nuobodu tarp keturių sienų. Nieko neveikimas priveda prie destruktyvaus elgesio (baldų gadinimo, teršimo), svorio padidėjimo, depresijos, savęs žalojimo ir kitų sveikatos problemų. Treniruotės, kurios primena žaidimus, suteikia peno smegenims, mankština kūną, todėl yra puiki laukinio gyvenimo alternatyva.

 

Nesvarbu, ar norite koreguoti probleminį elgesį, planuojate mokyti paklusnumo, ar kelių smagių triukų, kačių dresūra – smagi, naudinga ir suartinanti veikla, kuria mėgaujasi tiek žmogus, tiek gyvūnas. Pamokų metu šeimininkas ir augintinis gali labiau pažinti vienas kito kūno kalbą, suprasti, kaip veikia mąstymas ir aplinkos suvokimas. Tai padeda užmegzti artimesnius santykius, be to, išmokti įgūdžiai praverčia kasdienėse situacijose.

   

Treniruočių galimybės yra neribotos, o tai reiškia, kad niekada nepritrūksite idėjų, ko išmokyti katę. Tačiau svarbu atminti, kad pradžia dažniausiai nelengva, prireiks kantrybės ir daugybės pakartojimų. Prieš pradedant auklėjimą reikia nuspręsti, koks pamokų tikslas. Norite ištaisyti nepageidaujamą elgesį, nes katė drasko sofą? Vadinasi, siekiate, kad bendras gyvenimas būtų sklandesnis ir kokybiškesnis. Ketinate išauklėti, kad augintinis atbėgtų pašauktas vardu? Vadinasi, norite labiau valdyti ir kontroliuoti katę. Svajojate išmokyti užšokti ant pečių? Vadinasi, planuojate linksmai leisti laiką ir pramogauti. Pasiekus norimus tikslus dresavimą galima plėsti į kitas sritis.

 

Trumpas pradžiamokslis

 

Pradėkite nuo lengviausio. Kad ir kaip svajojate išmokyti katę šokti per lanką, tikėtina, ši užduotis bus per sudėtinga tiek mokytojui, tiek mokinei, o pamokos baigsis nusivylimu. Pradėkite nuo paprastų įgūdžių, kurie parodys gyvūnui, kad dresūra – smagus žaidimas. Pavyzdžiui, išmokykite reaguoti į žodinį pagyrimą ir paskatinkite skanėstu. Kai katė supras, kada galima tikėtis apdovanojimo, mokslai eisis lyg per sviestą.

 

Treniruotės turi būti trumpos. Katei sunku išlaikyti dėmesį ilgą laiką, todėl trumpose pamokėlėse lengviau neprarasti susidomėjimo ir koncentracijos. Pirmas užsiėmimas neturėtų trukti ilgiau nei 3–5 min., kartojant 1–2 sykius per dieną. Trumpos ir dažnos pamokėlės efektyvesnės nei ilgos ir retos. Keli seansai po 5 min. yra geriau nei viena 10–15 min. pamoka. Vėliau užsiėmimų laiką galima ilginti, tačiau tik iki tol, kol katė nepraranda susidomėjimo.

 

Pašalinkite trukdžius. Pasirinkite ramią, saugią namų vietą, kur nėra aplinkos dirgiklių. Kiti šeimos nariai, gyvūnai, buitinių prietaisų garsai, vaizdai pro langą gali blaškyti, todėl gyvūnas nesusikaups. Geriausia išeiti į atskirą kambarį ir uždaryti duris. Žinoma, patalpa turi būti pažįstama. Priešingu atveju mokinys pradės šniukštinėti, o ne krimsti mokslus.

 

Apdovanokite nedelsiant. Norint, kad susidarytų sąlyginiai refleksai, t. y. katė suprastų, kad po tam tikro veiksmo ji gaus skanėstą, reikia paskatinti iš karto pasiekus norimą rezultatą. Pavyzdžiui, mokant atsisėsti skanukas turi būti laikomas rankoje (ne maišelyje ar kišenėje), kad reakcija būtų momentinė. Nuolat kartojant šį derinį (pageidaujamas veiksmas + dovana), katė supranta, koks elgesys nusipelno paskatinimo, todėl neliepiama pradeda daryti tai, ko nori žmogus.

 

Raskite tinkamą motyvatorių. Nėra vieno stebuklingo skanėsto, kuris padėtų išmokyti katę be vargo. Gyvūnų skonis itin individualus. Vienoms augintinėms patinka sauso pašaro granulės, kitos dievina virtos vištienos gabalėlius, dar kitos pasiruošusios parduoti sielą dėl džiovintos jautienos. Rekomenduojama išbandyti kelis skanėstus ir stebėti, į kurį gyvūnas reaguoja labiausiai. Apdovanojimams tinka tai, ką augintinė gauna retai ir nereguliariai.

 

Nevalia bausti. Katės blogai reaguoja į bet kokį baudimą. Tai sukelia baimę, stresą, didina nepasitikėjimą žmogumi. Gyvūnas pradės vengti pamokų. Pozityvios dresūros idėja – skatinti teigiamą elgesį. Jei katė neklauso ar krečia išdaigas, reikėtų nukreipti jos dėmesį, o ne bausti. Pavyzdžiui, augintinė drasko svetainės sofą. Dresūros tikslas – išmokyti draskyti tinkamą vietą.

 

Būkite nuoseklūs. Norėdami nesukelti painiavos, visada naudokite tas pačias žodines komandas, rankų gestus ar kitus signalus, skirtus paskatinti atitinkamą katės elgesį. Įsitikinkite, kad kiti šeimos nariai, kurie moko augintinę, taip pat žino šią informaciją. Nesiblaškykite. Jei nesiseka išmokyti vieno dalyko per savaitę, nemeskite ir nepulkite prie kitos komandos. Būkite kantrūs ir atkaklūs. Tik įtvirtinę naują įgūdį pereikite prie kitos užduoties.

 

Optimalus laikas. Mokytis seksis geriau, jei katė bus tinkamai nusiteikusi. Geriausias laikas – ryte arba kiekvieną kartą po dienos miego, kai gyvūnas pailsėjęs ir nori žaisti. Taip pat patogu dresuoti prieš šėrimą, nes alkanas augintinis labiau motyvuotas gauti atlygį. Jei katė aktyvi vakare prieš miegą, mokykite judrių komandų (šokti, lipti, ateiti), bet neverskite ramiai sėdėti.

 

Įtraukite šeimos narius. Galbūt kitų žmonių dalyvavimas nėra toks svarbus, jei mokote cirko triukų, tačiau įgauna svarų palaikymą, jei stengiatės atpratinti augintinę nuo blogo elgesio. Visi namų gyventojai turėtų žinoti, kaip reaguoti pastebėjus netinkamus įpročius (kanda, drasko, lipa ant stalo) ir kaip paskatinti pasitaisyti. Kitų įtraukimas į dresūrą gerina katės socializaciją.

 

O kas, jeigu…

 

…katės nemotyvuoja skanėstai. Jei gyvūnas nereaguoja į ėdamus objektus, tikriausiai dar neradote tinkamo. Išbandykite skirtingus variantus – ne tik gamyklinius, bet ir ruoštus namuose. Atminkite, kad katės yra atsargios ir konservatyvios, todėl gali reaguoti į naują skanėstą įtariai, kaip ir į dresūros pamokas apskritai. Suteikite laiko apsiprasti su nauja žaidimo forma. Koreguokite šėrimo grafiką taip, kad prieš užsiėmimus katė būti neėdusi. Pašalinkite laisvą prieigą prie sauso pašaro, šerkite normuotomis porcijomis 4 kartus per dieną. Alkis padidins motyvaciją gauti skanėstą iš šeimininko rankų.

 

…auginate kelias kates. Vienu metu galima mokyti kelis augintinius, tačiau sunkiau kontroliuoti procesą ir laiku paskatinti gerą elgesį. Rezultatų gali tekti palaukti. Geriausia pradėti auklėti vieną gyvūną, kuris imlesnis mokslams. Tikėtina, kad po kurio laiko tinginėlė pradės kopijuoti pažengusiosios elgesį, nes irgi norės skanėstų. Panašiai jaunas kačiukas mokosi iš vyresnės katės.

 

…neturite konkretaus plano. Pradėkite nuo katės elgesio koregavimo. Jei augintinė kanda į rankas, puola ant kojų, lipa ant valgomojo stalo, galanda nagus į baldus, šlapinasi ir tuštinasi ne tam skirtoje vietoje, išgyvendinkite blogus įpročius. Pagerės santykiai ne tik su kate, bet ir su šeimos nariais. Jei augintinė nekrečia išdaigų, galite mokyti bendrų paklusnumo komandų: atbėgti pašaukus, atiduoti nasruose laikomą daiktą, atsisėsti, eiti į savo vietą, lįsti į transportavimo dėžę ir pan. Jei katė atlieka ir šias užduotis, mokykite smagių triukų, kurie, nors ir nėra praktiški, suteikia daug džiaugsmo. Augintinė gali vaikščioti tarp kojų, verstis kūlio, peršokti per pakeltą ranką, užšokti ant pečių ir pan.

 

…auginate vyresnę katę. Daugelis mano, kad dresuoti galima tik jaunas ir tam tikrų veislių kates. Tai nėra tiesa. Jauni kačiukai itin žaismingi ir išsiblaškę, todėl kels papildomų iššūkių. Nors persai ar egzotai laikomi tingiais gyvūnais, jie noriai vykdo komandas. Motyvacija labai priklauso nuo augintinio temperamento, o ne nuo amžiaus ar veislės. Dresavimo reikėtų atsisakyti tik tokiu atveju, jei gyvūnas serga, neseniai paimtas iš prieglaudos, patiria stresą pasikeitus šeimininkams ar gyvenamajai vietai.

 

…norite vedžioti į lauką. Nepaisant stereotipų, katės puikiai pripranta prie petnešų ir pavadėlio. Pirmiausia pratinkite vaikščioti namuose. Kai katė toleruos dirželius ir nenorės išsinerti, galima eiti į lauką. Atminkite, kad gyvūną masins įvairūs aplinkos dirgikliai (kvapai, garsai, vaizdai), todėl jis eis ten, kur veda instinktai. Tačiau ilgainiui katė apsipras ir pradės sekti žmogų, panašiai kaip šuo. Periodiškai dalinami skanėstai motyvuos nenutolti. Niekada nepaleiskite katės nuo pavadėlio, nes išgąsdinta gali pabėgti arba įsiropšti į medį, iš kurio neišlips savarankiškai.

 

 Autorius Jurgita Ramanauskienė