Visi nori džiaugtis sveikais ir žvilgančiais plaukais. Jų vešlumas ir grožis nulemtas genų, bet kasdienė priežiūra bei įpročiai irgi daro įtaką. Kokie kasdieniai ritualai padeda puoselėti plaukus?

   

girl-gae71c6d6a_1280Šukavimas

Kasdien šukuojamės dėl estetinių priežasčių, bet šukavimas naudingas ir plaukų sveikatai. Mat stimuliuoja galvos odos riebalinių liaukų veiklą, išsiskiria natūralių riebalų, kurie suguldo mikroskopines plauko plokšteles – taip sulaikoma drėgmė, plaukai tampa atsparesni žalingam aplinkos poveikiui. Tyrimai rodo, kad kasdien 10–15 min. švelniai šukuojant plaukus skatinamas jų augimas, nes sužadinama galvos kraujotaka, plauko folikulai dosniau aprūpinami maistinėmis medžiagomis. Svarbu rinktis švelnaus pluošto šepetį, kad plaukai nebūtų pešami, tik švelniai suglostomi. Geriau medine rankena, su gyvūnų plaukais papildytais šereliais, kad neelektrintų. Šukuoti rūpestingai braukiant nuo šaknų iki pat galiukų. Geriausia šią procedūrą atlikti vakarais, kai daugiau laiko. Be to, tai padės išvengti susivėlusių plaukų ryte.

Patarimas. Jei plaukai trumpučiai, šukuoti ir stimuliuoti kraujotaką galima nuo kaktos ir smilkinių plaukus šepečiu suglostant pakaušio kryptimi iki kaklo. Nesukti šepečio ratais, nes plaukai susivels ar išsipeš.

   

Džiovinimas

Plaukų džiovinimas – jiems nepalanki procedūra, todėl jos reikėtų vengti arba rinktis būdą, kaip pakenkti kuo mažiau. Sveikiausia palikti išdžiūti natūraliai. Jei stinga laiko, įjungti plaukų džiovintuvo šalto oro srovę. Kuo rečiau formuoti šukuoseną kaitriais įrankiais – tiesinimo ar garbanojimo žnyplėmis. Verta įsigyti prietaisų su specialia jonizacijos funkcija – mažiau kenkia plaukams, leidžia išvengti statiškos elektros ir skatina plaukų žvynelių susiglaudimą, o tai suteikia spindesio.

Kalbant apie aukštos temperatūros žalą plaukams, verta paminėti ir per karštą vandenį trenkant. Optimali temperatūra yra 36–38 ºC.

Patarimas. Plaukai per greitai praranda drėgmę sausose patalpose, taip pat veikiant saulės spinduliams. Šildymo sezonu nepamirškite drėkinti patalpų, o prasidėjus saulėtiems orams – naudoti plaukų priežiūros priemonių su UV filtrais. Po maudynių baseine ar jūroje plaukus ištrinkite.

   

Maitinimas

Plaukus maitinti privalu, kad būtų sveiki, neslinktų, neskilinėtų ir nesielektrintų. Norint pagerinti jų būklę, svarbu kasdien pamaitinti. Greičiausiai vertingų medžiagų suteikia natūralūs šaltai spausti aliejai, ypač kokosų, migdolų, arganų, avokadų, taukmedžių, vynuogių kauliukų, ricinos.

Ištepti plaukus aliejumi, palaikyti keletą minučių ir ištrinkti šampūnu kaip įprastai. Sausus plaukus galima ištepti pašildytu aliejumi, kad geriau įsigertų. Tokią kaukę palaikyti per naktį aprišus galvą, o ryte ištrinkti šampūnu. Jei skilinėja galiukai, truputį aliejaus paskleisti ant pirštų ir paglostyti galiukus. Jei plaukai elektrinasi, švelniai suglostyti augaliniu aliejumi suvilgytais delnais. Kartą ar kelis per savaitę palepinti kaukėmis.

Patarimas. Nors visų svarbiausių plaukų grožiui ir sveikatai medžiagų gaunama subalansuotai maitinantis, norint pagerinti jų būklę, pastiprinti, derėtų papildomai vartoti specialiai plaukams skirtų vitaminų.

   

Drėkinimas

Plaukų sveikatai itin svarbus deramas drėgmės kiekis. Per dieną reikia išgerti 2–3 l vandens. Vartojant iš organizmo skysčius šalinančių produktų: kavos, arbatos, alkoholio, vandens išgerti dar daugiau – stiklinę vienam kavos puodeliui.

Rinkitės šampūną, kuris tiktų galvos odai ir plaukų struktūrai. Sausiems, dažomiems plaukams būtina naudoti sausų ir pažeistų plaukų šampūną – intensyviau drėkina.

Plaukus drėkina ir kaskart trenkant naudojamas kondicionierius. Dieną galima plaukus papildomai apipurkšti vandeniu su keliais lašeliais ištirpinto augalinio aliejaus. Tai ypač praverčia karštą vasaros dieną arba šildomose patalpose. Drėkina ir specialūs plaukų tonikai, papildyti biotinu, keratinu ir kitomis svarbiomis medžiagomis.

Patarimas. Venkite plaukus sausinančių priežiūros priemonių – putų, purumo suteikiančių pudrų. Tik kritiniais atvejais naudokite sausą šampūną. Šios priemonės nėra sveikų plaukų draugės.

   

Nusiraminimas

Ilgalaikis stresas gali sukelti plaukų slinkimą, taip pat streso hormonai stabdo plaukų gebėjimą įsisavinti maistines medžiagas, todėl jų būklė suprastėja. Norint padėti plaukams ir visam organizmui išvengti neigiamų streso padarinių, svarbu į kasdienybę įtraukti nusiraminimą dovanojančių veiklų. Tai knygos, muzikos, dailės, šokių terapija, sportas, pasivaikščiojimai. Jei tokios paprastos priemonės nepadeda, verta išbandyti kvėpavimo pratimus, dienoraščio rašymą, meditaciją.

Beje, viena nusiraminimo praktikų – plaukų šukavimas vakarais. Poveikis bus didesnis, jei plaukus patikėsite švelniai pašukuoti kitam žmogui, o fone gros raminanti muzika.

Patarimas. Dėl plaukų slinkimo kartais atsiduriama užburtame rate: plaukai slenka dėl streso, patiriamas stresas dėl jų slinkimo. Bus ramiau, jei dėl šios problemos pasitarsite su specialistu, kuris padės rasti efektyvias priemones slinkimui sustabdyti.

   

Masažas

Plaukų būklei didelę įtaką turi galvos kraujotaka, nes užtikrina, kad plaukų svogūnėliai gautų maistinių medžiagų ir būtų gyvybingi. Tyrimai rodo, kad kasdienis galvos masažas gerina plaukų būklę, skatina augimą. Vakare patogiai atsisėskite lovoje. Pirštų pagalvėlėmis švelniais sukamaisiais judesiai masažuokite visą galvą, tarsi trenkant šampūnu. Stenkitės nepalikti nė vieno nepaliesto plotelio. Keliolikos minučių kasdienis galvos masažas paskatins kraujotaką, plaukai bus geriau pamaitinti, sveikesni. Sykiu vakarinis galvos masažas nuramins, atpalaiduos, lems geresnį miegą.

Patarimas. Jei galvos oda probleminė, vargina pleiskanos, tokį masažą galima atlikti su šias bėdas sprendžiančiomis priemonėmis. Verta įsidėmėti, kad kas vakarą masažuojami ir šukuojami plaukai greičiau riebaluojasi, todėl ir trinkti teks dažniau.

   

Įdomu

  • Plaukai saugo informaciją apie tai, ką galima rasti kraujyje (mineralines medžiagas, narkotikus ir kt.).
  • Moterų plaukai auga lėčiau nei vyrų.
  • Plaukai gyvuoja nuo 2 iki 7 metų.
  • Europiečiai pradeda žilti apie 34 gyvenimo metus, afrikiečiai – apie 47.
  • Žmogus per dieną gali netekti 50–150 plaukų, tai normalu.
  • Vasarą plaukai auga greičiau nei žiemą.