Pastaraisiais metais pasaulyje vis dažniau naudojamas terminas panseksualumas, norint apibūdinti savo ar kieno nors kito seksualinę orientaciją. Viena garsiausių pasaulyje panseksualių laikoma amerikiečių popmuzikos žvaigždutė Miley Cyrus. Žodžio „panseksualumas“ priešdėlis „pan“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „viską“. Šis terminas vienu žodžiu apibūdina asmenis, kuriuos seksualiai, emociškai ir dvasiškai traukia abiejų lyčių asmenys. Panseksualai gali sudominti žmones, nepriklausomai nuo biologinės lyties ir lytinio identiteto. Panseksualai yra atviri pažintims tiek su vyrais, tiek su moterimis, tiek su transeksualais, tiek su trečiąja lytimi.

 

panseksualumas

Ar tai reiškia, kad panseksualams patinka visi be išimties? Panseksualais save laikantys asmenys gali pamilti kitą žmogų, nepriklausomai nuo jo biologinės lyties ar nuo to, kuriai lyčiai jis save priskiria. Tai nereiškia, kad jiems patinka visi. Kai kurie žmonės traukia labiau, kiti mažiau, treti iš viso atrodo nepatrauklūs kaip potencialūs partneriai. Ši seksualinė orientacija, jei taip galima pavadinti, tiesiog apibrėžia asmens atvirumą visų lyčių atstovams.

 

Kuo panseksualumas skiriasi nuo poliseksualumo? Priešdėlis „pan“ reiškia „viską“, o „poli“ – daug. Poliseksualai gali jausti potraukį vienos lyties asmenims ir norėti turėti intymių santykių su daug žmonių, bet nejausti potraukio – kitos lyties asmenims. Kaip jau minėta, panseksualai yra atviri santykiams su kitais asmenimis, nepriklausomai nuo jų lyties.

 

Kuo skiriasi panseksualumas nuo biseksualumo? Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad panseksualumas niekuo nesiskiria biseksualumo. Tačiau tarp jų yra tam tikrų skirtumų. Biseksualius asmenis seksualia traukia tiek vyrai, tiek moterys ir jie gali užmegzti jausmingus santykius su abiejų lyčių atstovais. Nors jie gali užmegzti prasmingus, ilgalaikius santykius su abiejų lyčių atstovais, biseksualūs asmenys vienos lyties asmenims vis tiek teikia pirmenybę.

 

Panseksualus gali seksualiai traukti asmenys, save tapatinantys su vyrais arba moterimis. Tačiau taip pat jie gali susižavėti vadinamosios trečiosios lyties asmenimis, androgeninių bruožų turinčiais asmenimis, transeksualais ir kitomis lytinėmis mažumomis. Taigi, panseksualai iš esmės yra tie patys biseksualai, tik jų pasirinkimas yra kur kas platesnis. Priešingai nei biseksualumas, panseksualumas laikomas ne dar viena lytine orientacija, o greičiau seksualiniu identitetu. Potraukis abejoms lytims dar nereiškia biseksualumo. Dauguma žmonių vieną ar keletą kartų gyvenime yra turėję romantinę arba seksualinę patirtį su tos pačios lyties atstovais, tačiau tai jų nepadaro biseksualiais asmenimis. Taip ir ne kiekvienas eksperimentuojantis miegamajame su skirtingais asmenimis gali būti laikomas panseksualu.

 

Egzistuoja nuomonė, kad panseksualai yra tie patys biseksualai, kurie nemėgsta taip būti vadinami. Kodėl? Paprasčiausiai dėlto, kad nuomonė apie biseksualius asmenis yra prasta. Daugelis mano, kad biseksualai yra godūs, pasileidę ir platina lytiškai plintančias ligas tarp homoseksualių ir heteroseksualių asmenų. Panseksualumas – terminas, kurį žino tik nedaugelis, todėl jis neturi tiek daug neigiamų asociacijų. Taigi, žmonės gali jaustis oresni ir ne taip diskriminuojami dėl savo seksualinės orientacijos.

 

Panseksualai, kaip ir homoseksualūs asmenys, turi savo vėliavą (rožinės, žydros ir auksinės spalvų). Šios spalvos simbolizuoja moterišką, vyrišką ir trečiąją lytį.