Ar žinojote, kad muzikos terapija gali padėti tada, kai kitos priemonės neveiksmingos? Muzika naudota gydymo tikslams senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje. Tačiau šiuolaikinė muzikos terapija kaip profesinė veikla atsirado ir išpopuliarėjo tik XX amžiaus antroje pusėje. Pirmieji muzikos terapijos pacientai buvo amerikiečių karo veteranai, turėję daug fizinių ir emocinių sutrikimų.

 

santykiai

Kas yra muzikos terapija?

 

Muzikos terapija yra moksliškai pagrįsta profesinė praktika, kurioje muzika naudojama aktyviai palaikyti žmones, siekiančius pagerinti savo sveikatą, funkcionavimą ir bendrą savijautą. Nuo muzikinio išsilavinimo ir pramogos muzikos terapija skiriasi tuo, kad koncentruojamas dėmesys į sveikatos gerinimą ir yra orientuota į bet kokio amžiaus ir bet kokių gebėjimų žmones.

 

Nuotaika ir komunikacija

 

Muzikos terapijos specialistai, naudodamiesi muzikos suvokimo ypatumais, dirba ligoninėse, slaugos namuose, mokyklose, bendruomenėse ir pagal individualias programas, skirtas konkretiems poreikiams patenkinti. Savo darbe terapeutai naudoja skirtingus metodus: rašo dainas kartu su pacientais, šoka ir dainuoja su jais, groja tradiciniais ir skaitmeniniais muzikos instrumentais, klausosi įrašų.

 

Muzikos savybė – gebėti pakelti nuotaiką – yra siejama su įvairių cheminių medžiagų išsiskyrimu žmogaus smegenyse. Endrofinai, kurie išsiskiria klausantis muzikos ar muzikuojant, malšina skausmą; dopaminas sukelia energijos antplūdį ir suteikia optimizmo. Kai muzikos klausomosi arba muzikuojama grupėje toks poveikis dar labiau sustiprėja, nes smegenys pagamina oksitociną, kuris reikalingas pasitikėjimo savimi stiprinimui. Taigi, muzika įgalina neverbalinę ir emocinę saviraišką, didina savigarbos jausmą, suteikia pasitikėjimo savimi ir motyvacijos.

 

Reabilitacija

 

Muzika dažnai naudoja smegenys, norėdamos priskirti tam tikriems atsiminimams asociacijas. Moksliniai tyrimai rodo, kad muzikinė veikla padidina smegenų aktyvumą ir kuria naujas jungtis abiejuose pusrutuliuose. Dėl šio ypatumo muzika tampa labai naudinga, atkuriant judėjimo ir kalbos funkcijas po traumų arba insulto.

 

Atmintis

 

Muzika yra glaudžiai susijusi su atmintimi. Pavyzdžiui, erzinanti reklamos melodija įstringa smegenyse ir sukelia asociacijas su tam tikros įmonės ženklu. Muzikos terapeutai naudoja šią ypatybę padėti žmonėms, turintiems atminties sutrikimų, prisiminti pamirštą informaciją per asociacijas. Žmonės, kurie kenčia nuo demencijos dažnai prisimena melodijas ir dainų žodžius, bet pamiršta svarbią informaciją. Muzikos terapija gali pažadinti sąmoningą ir padeda atsiminti šeimos narius ir kitus artimuosius.

 

Vaikai ir paaugliai

 

Vaikų ligoninėse muzikos terapija dažnai naudojama kontroliuoti skausmą ir nerimą procedūrų metu, taip pat ir kitose veiklose, kurios nesusijusios su ligomis.

 

Vaikams, turintiems protinių ir fizinių sutrikimų, muzika padeda siekti išsilavinimo tikslų, stimuliuoja pažintinę funkciją, vysto motoriką, orientaciją ir judrumą.

 

Paaugliai, muzikos klausymuisi arba muzikavimui skiriantys daug savo laiko, dažniau yra pažeidžiamesni negu jų bendraamžiai, kurių gyvenime muzika neužima tokios svarbios vietos. Muzikos terapeutai naudoja šį stiprų ryšį su muzika, bandydami efektyviai išspręsti ir panaikinti psichinės sveikatos problemas.