Atsakymas į, atrodytų, paprastą klausimą – kas yra laiminga vaikystė – visiškai nėra akivaizdus. Kiekvienas tikriausiai galėtų pateikti skirtingą, unikalų apibrėžimą. Laimei, vaiką dažnai veikia daugybė aspektų. Tačiau yra universalių savybių, kurios gali rodyti, kad vaikystė yra laiminga.

 

vaikystė

Amžius yra svarbus

 

Vaikai jaučiasi laimingi, kai auga ir tobulėja. Tai, kas priverčia juos jaustis patogiai ir patenkintais, keičiasi atsižvelgiant į amžių ir laiką. Kūdikio atveju laimės apibrėžimas apima ramų miegą, gerą maitinimąsi, tinkamai veikiantį pilvuką ir artimųjų buvimą šalia. Vaikui augant, džiaugsmo jausmas siejamas, pavyzdžiui, su kelione, interaktyviu žaislu ar žaidimu su bendraamžiais. Vyresniam vaikui tai gali būti pagyrimas ar pasiekimai darželyje. Laimė yra santykinis terminas. Priklausomai nuo vaiko raidos laikotarpio, vaikai įvairiais būdais rodo mums džiaugsmą ir pasitenkinimą. Pirmą gyvenimo mėnesį kūdikis susidomėjęs atsako į tėvų balsą ir žvilgsnį. Jeigu jis ramus, kai pamato vieno iš tėvų veidą, tai yra komforto ženklas. Po pirmo gyvenimo mėnesio vaikas pradeda šypsotis artimiesiems, o maždaug 6 mėnesių amžiaus pradeda garsiai juoktis. Vienerių metų mažylis jau turi šiek tiek humoro jausmo. Jis džiaugiasi juokindamas tėvus ir juokdamasis iš kitų elgesio.

 

Laiminga vaikystė yra…

 

Laimė yra ne tik atskirų įvykių rinkinys. Jos taip pat negalima prilyginti kalnui gimtadienio dovanų ar saldumynų maišeliui. Vaikų atveju svarbiau yra jų bendra raida, taip pat kasdienės teigiamos patirties nuoseklumas ir pasikartojamumas. Kiekvienam iš jų bus geresnių ir blogesnių akimirkų, džiaugsmo proveržių ir verksmo priepuolių. Tačiau didesnę įtaką jo laimei turės pusiausvyra tarp jų, socialinių santykių ir bendros gerovės. Laiminga vaikystė yra ta, kurioje vaikas jaučiasi mylimas ir priimtas. Jo gyvenimas yra stabilus ir be didelių pokyčių. Laimingas vaikas gali jaustis saugus ir noriai tyrinėja aplinkinį pasaulį. Vaikams reikia tėvų meilės ir palaikymo bei leisti laiką kartu. Iš jų jie išmoksta mylėti kitus žmones. Tačiau jiems taip pat reikalingos konkrečios, bet pagrįstame ir mylinčiame kontekste nustatytos ribos. Ribų nustatymas vaikui suteikia saugumo jausmą ir moko socialiai priimtino elgesio. Taisyklės daro vaiko gyvenimą tvarkingesnį.

 

Pagrindinės taisyklės tėvams

 

Laimingas vaikas dažniausiai būna mažylis, kuris miega ramiai ir jaučiasi patogiai artimoje aplinkoje. Jis domisi pasauliu ir nori jį atrasti. Jis gali išreikšti savo emocijas artimųjų atžvilgiu ir nori tai padaryti. Jis turi galimybę patirti įvairias emocijas, net ir neigiamas, tokias kaip pyktis, liūdesys ar baimė. Jis žino, kad šios emocijos yra geros, ir jo tėvai yra tam, kad padėtų jam jas spręsti. Jis stengiasi leisti laiką su artimaisiais, tačiau taip pat gali kuriam laikui išsiskirti. Jis žino, kad gali padaryti klaidų, bet taip pat žino, kur kreiptis pagalbos, ir jaučia, kad jos sulauks. Laimingi vaikai labiau pasitiki savimi ir lengviau bendrauja. Norint užauginti laimingą vaiką, svarbu atsiminti, kad svarbiausia ne kartu praleisto laiko kiekis, o jo kokybė. Tai jau parodė Mary Ainsworth tyrimai, kaip saugiai sukurti kūdikio tarpusavio ryšį su mama. Štai kodėl verta vadovautis pagrindiniais auklėjimo principais, kurie yra svarbūs iš šios perspektyvos:

 
  • pirmiausia išklausykite vaiką – ir tai, ką jis sako, ir tai, ką praneša mums savo elgesiu. Parodykite jam, kad tai, ką jis mano, yra mums svarbu. Toks požiūris suteiks mažyliui jausmą, kad jo jausmai ir nuomonė yra svarbūs tėvams.
  • Antra, jūs turite būti pavyzdys – parodykite, kaip rūpintis kitais, kaip susitvarkyti su savo emocijomis, kaip išreikšti pyktį ir kaip pailsėti. Tėvai yra geriausias vaiko pavyzdys.
  • Trečia, svarbu priimti vaiką. Kartu su jo trūkumais, silpnybėmis ir nesėkmėmis. Vaikui reikia pranešimo: „Tau nepavyko, bet tau gali nepavykti, nes tu esi vaikas. Aš vis tiek tave myliu ir padėsiu tau tapti geresniu”.
  • Ketvirta – svarbu parodyti jam meilę, kad vaikas pajaustų, jog yra mylimas besąlygiškai.