Normali žmogaus kūno temperatūra yra apie 37 laipsnius, galimi nedideli nuokrypiai į vieną ar kitą pusę. Tačiau, jeigu kūno temperatūra yra gerokai pakilusi arba nukritusi, reikia imtis skubių priemonių. Tinkama temperatūra žmogui reikalinga, kad kūnas galėtų normaliai funkcionuoti. Pakilusi kūno temperatūra arba nuolatinis karštis, nors temperatūra nepakilusi, gali būti ilgalaikės nemigos, dirglumo akyse ir skrandyje, ir kitų nemalonių simptomų priežastimi.

 

karstis

Savo kūno temperatūrą žmogus gali šiek tiek kontroliuoti, pakeitęs mitybos įpročius ir pradėjęs daugiau vartoti tam tikrų maisto produktų, kurie padeda reguliuoti kūno šilumą.

 

Kas skatina karščio bangas organizme? Priežasčių gali būti ne viena. Labai dažnai jas sukelia įvairios ligos, karščiavimas, neurologiniai sutrikimai, nenormali skydliaukės veikla, dėl kurios pagreitėja medžiagų apykaita ir šie pokyčiai ilgainiui skatina organizmą iškirti daugiau šilumos, ilgas buvimas saulėje, karštas ir drėgnas oras, kai kurių vaistų vartojimas ir perdozavimas (ištirta, kad organizmą ypač skatina gaminti daugiau šilumos skatina vaistų, kurių sudėtyje yra aspirino, vartojimas, taip pat antidepresantų ir narkotinių medžiagų).

 

Kokie kiti simptomai jaučiami, kai organizmas išskiria per daug karščio (kyla karščio bangos)? Jų taip pat yra labai įvairių. Pastebėta, kad dažniausiai nuolatiniu karščiu skundžiasi tie, kuriuos kamuoja skrandžio opos, deginimo pojūtis plaštakose ir pėdose, pagreitėjęs širdies plakimas, karščio sukelti skausmingi raumenų spazmai, deginimo pojūtis akyse, odos bėrimai ir votys, padidėjęs prakaitavimas, padidėjęs rūgštingumas ir graužiantis rėmuo, silpnumas ir letargija, miego sutrikimai, galvos skausmai, traukuliai, mėšlungis, neurologiniai sutrikimai. Organizmą gaminti daugiau karščio skatina autoimuninės ligos: žvynelinė, sisteminė sklerozė, cistinė fibrozė ir egzema.

 

Kaip kontroliuoti karštį? Kūno temperatūrą gali sumažinti masažas su santalų eteriniu aliejumi. porą lašų šio eterinio aliejaus sumaišyti su šaukštu bet kokio valgomojo aliejaus. Norint sustiprinti vėsinantį poveikį, galima šiek tiek įpilti rožių vandens. Taip pat rekomenduojama mirkyti kojas vėsaus vandens vonelėje. Vėdinti patalpas, naudoti ventiliatorius. Vengti intensyvių treniruočių ir aktyvios fizinės veiklos. Šie praktiški patarimai gali padėti sumažinti kūno karštį.

 

Normalią kūno temperatūrą padeda palaikyti kai kurie maisto produktai ir gėrimai:

 
  • Kokosų vanduo drėkina organizmą ir atkuria natūralią elektrolitų pusiausvyrą. Taip pat reguliuoja kūno temperatūrą, mažina karščio bangas.
  • Arbūzuose, melionuose yra labai daug vandens, todėl šie vaisiai padeda efektyviai reguliuoti kūno temperatūrą, sumažina karštį.
  • Pasukos padeda aprūpinti organizmą reikalingais prebiotikais, vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, kurių  atsargos gali išsekti dėl dehidracijos.
  • Abrikosų sultys su trupučiu medaus ne tik malšina troškulį, bet ir vėsina, sumažina karščio bangas. Kiekvieną dieną reikėtų išgerti stiklinę natūralių šių vaisių sulčių, pasaldintų medumi.
  • Tiek džiovinti, tiek švieži persikai padeda išsaugoti drėgmę odoje ir suteikia jai sveiko švytėjimo. Taip pat jie aprūpina organizmą vitaminais A ir B2.
  • Kardamonas – tai ne kvapnus prieskonis maistui gardinti. Žaliasis kardamonas pasižymi karštį mažinančiomis savybėmis.
  • Vėsus pienas su medumi taip pat gali sumažinti kūno karštį.
  • Kiti kūno karštį mažinantys produktai: cukranendrių sultys, agurkai, citrusinių vaisių sultys, bananai, žolelių arbatos, miežiai ir mėtos, granatų sultys ir net aguonų sėklos.
 

Kiti patarimai

 
  • Vengti labai karšto ir aštraus maisto.
  • Vengti riebaus ir kepto maisto.
  • Vengti kofeino ir alkoholio.
  • Vartoti kuo mažiau druskos.
  • Vartoti kokosų ir alyvuogių aliejų (vengti migdolų, sezamų ir kukurūzų aliejų).
  • Atsisakyti riešutų, nes jie labai rūgština organizmą, o tai skatina kūną gaminti daugiau karščio.
  • Vartoti daugiau vaisių ir daržovių, mažiau raudonos mėsos gaminių.
  • Išbandyti jogą. Joje yra keletas pozų, kurios padeda sumažinti kūno karštį.