Nors Kalėdos – viena laukiamiausių ir jaukiausių metų švenčių, jų atėjimas neretai atneša ir rūpesčių. Eilės parduotuvėse, norint įsigyti trūkstamų produktų, virtuvėje barškantys puodai, visi prie vieno patiekalo gaminimo prisidėti norintys namiškiai – dažnai pasiruošimas Kalėdoms tampa panašesnis į chaosą, o ne į ramų ar nuotaikingą šventės laukimą. Vis dėlto apie šventinį stalą pradėjus galvoti dar rudenį, stresą keliančių pasiruošimo momentų galima išvengti.

 

unnamed (1)

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Nors atrodo, kad pagrindinius darbus ruošiant Kalėdų stalą galima padaryti tik išvakarėse ar šventės dieną, didelę dalį organizacinio darbo galima atlikti iš anksto. Dar lapkritį pradėtas šventės planavimas  sutaupys ne tik laiko, nervų, bet ir pinigų.

 

Visų pirma, dar likus pakankamai laiko iki didžiųjų metų švenčių, su artimaisiais aptarkite, prie kieno stalo šiemet rinksitės. Žinodami tai, nuspręskite, kas už kokius patiekalus bus atsakingas. Pasidalintos pareigos neužkrauna atsakomybės vienam žmogui, o iš anksto žinant, kas kuo turi pasirūpinti, bus daug lengviau planuoti reikiamų įsigyti produktų sąrašą.

 

Tam, kad paskutinėmis prieššventinėmis dienomis nereikėtų keliauti po visas aplinkines parduotuves ir dairytis, kur dar liko geresnių ir kokybiškesnių produktų, asortimentą apžiūrėkite iš anksto. Pavyzdžiui, susiraskite parduotuvę, turgelį ar ūkininką, iš kurio būtų galima jau dabar užsisakyti šviežią antį, kalakutą, žuvį ar daržoves. Liaudies patarlė tik patvirtina seną tiesą: kas pirmesnis – tas gudresnis. Todėl sprendimas prieš kurį laiką rezervuoti ar užsakyti produktus garantuos, kad šventinę dieną neliksite it musę kandę.

 

Maisto planavimas iš anksto

 

Dar vienas atsakingas ir kruopštumo reikalaujantis pasiruošimo žingsnis, tikrai negalintis laukti paskutinės minutės – valgiaraščio planavimas. Būtent nuo to, kokius patiekalus kalėdiniam stalui išsirinksite gaminti, priklausys ir pasiruošimui reikalingas laikas, ir būtinų produktų sąrašas.

 

Receptų paieška

 

Jau dabar galite skirti keletą minučių naujų receptų paieškai ir pasvarstymams, kas  šiemet labiausiai tiktų jūsų stalui. Tiesa, daugelis šventėms renkasi ypatingus ir jau tradicija tapusius šeimos patiekalus, tačiau nustebinti artimuosius naujais skoniais visuomet įdomu.

 

Svarbu ne tik surasti keletą patiekalų idėjų ir receptų, bet ir sudaryti konkretų valgių planą. Jis svarbus tam, kad patiekalų nei truktų, nei nuo jų lūžtų stalas, o visi, net ir skirtingus skonius turintys artimieji, rastų kuo pasigardžiuoti. Atsižvelkite ir į svečių valgymo įpročius – galbūt kai kurie nevartoja mėsos ar gyvulinės kilmės produktų, kiti negali pakęsti žuvies. Todėl šventės valgių sąraše turėtų atsirasti ir tokių patiekalų, kuriuos valgyti galės visi.

 

Svarbiausia netingėti gerai paieškoti naujų, įdomių ir visai šeimai tinkančių patiekalų receptūrų. Daugiau kalėdinių receptų galite rasti specializuotuose maisto tinklaraščiuose.

 

unnamed

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Produktų įsigijimas

 

Turint bent preliminarų šventės valgiaraštį nesunku suplanuoti ir tai, kokių produktų ruošiant stalą reikės. Nors dalį jų (mėsa, žuvis, švieži vaisiai, tortai ir pan.) bus galima įsigyti tik prieš pat šventę, kai kurie produktai turi ilgą galiojimo laiką ir spintelėje gali atsirasti iš anksto. Prie žygiuodami į parduotuvę susidarykite detalų sąrašą, kokių produktų ruošiant kalėdinius valgius jums prireiks. Tai gali būti ne tik kasdienio naudojimo prekės tokios kaip miltai, įvairios kruopos, bet ir įmantresni prieskoniai, žolelės ar net stalo dekoravimo atributai.

 

Patiekalų gamybai reikiamus produktus įsigydami iš anksto, sutaupysite ne tik laiko, kurio nereikės leisti žymiai ilgesnėse eilėse, pinigų, nes turėsite pakankamai laiko pasidomėti, kur panašios prekės yra pigesnės ar kokybiškesnės, bet ir išvengsite nervingų situacijų netikėtai kažko pritrūkus.

 

Naujų tradicijų kūrimas

 

Patiekalus Kalėdų stalui ruošiant paskutinę minutę, noras eksperimentuoti dažniausiai nekyla. Tačiau ruoštis pradėdami dar rudenį, galite išsirinkti ne tik patiekalus, kuriuos gaminsite, bet ir apsvarstyti naujų šeimos tradicijų kūrimą.

 

Šeimos receptas

 

Šventinis laikotarpis įvardijamas ir kaip šeimos laikas. Dažniau būname namuose, daugiau bendraujame su artimaisiais. Tokį ryšį dar labiau sustiprinti padeda tradicijos,  keliaujančios iš metų į metus. Jei iki šiol neturėjote tradicinio kalėdinio patiekalo, jį galite išsirinkti ir pradėti gaminti šiemet. Bendras gamybos procesas – ne tik pramoga, bet ir šeimos laikas, kuris šventiniu laikotarpiu – ypač svarbus. Tačiau net ir jam reikia tinkamai pasiruošti.

 

Bendriems kepiniams labiausiai tiktų kalėdiniai pyragai, sausainiai arba kiti saldumynai. Į jų receptūrą galite įtraukti ir kokį nors išskirtinį, tik jums žinomą ingredientą. Taip kepinys taps dar labiau savitas.

 

unnamed (3)

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Valgomos dovanos

 

Jei iki šiol nesate atradę sausainių ar kitų valgomų smulkmenėlių dovanojimo džiaugsmo – šiemet puiki proga tai išbandyti. O pradėti galima ir šiandien. Suradus patinkantį sausainių receptą, pasirūpinus formelėmis, papuošimais ir reikalingais produktais, laukti švenčių išvakarių tikrai nereikia. Pasiruošti iš anksto padės šaldymo kamera.

 

Tereikės sumaišyti sausainių tešlą, paruošti jai vietos kameroje ir ją užšaldyti. Atėjus laikui dovanoti pirmuosius sausainius, tešlą beliks atšildyti, iškepti ir papuošti. Šaldiklyje tešla išliks šviežia net iki trijų mėnesių. Tačiau persistengi taip pat nereikėtų – praėjus šiam laikotarpiui ruošinys pasidaro nebetinkamas naudojimui.

 

Tokį patį principą galima taikyti ir kitiems kalėdiniams kepiniams. Iš anksto užšaldyta tešla išliks šviežia, o šventės dieną nereikės skubėti – liks tik iškepti.

 

Tiesa, šaldant tešlą įvairiems produktams, svarbu nepamiršti tvarkos šaldiklyje. Tešlą dėkite į specialiai šaldymui skirtus maišelius ar indus, pažymėkite, kokiam kepiniui ji skirta. Taip išvengsite nesusipratimų ir nesumaišysite gaminių.

 

Kalėdų stalo puošmenos

 

Apsvarstę, kokius patiekalus ruošite ir tieksite ant kalėdinio stalo, svarbu pagalvoti ir apie jo papuošimus. Vis dėlto dalis žmonių, papuošę namus ir Kalėdų eglę, apie stalo dekoracijas tiesiog nesusimąsto. Tačiau tam, kad atmosfera šventinę dieną būtų jauki ir pakili, svarbios net ir smulkiausios detalės. Internete galima rasti daugybę idėjų Kalėdų stalo papuošimui, o nenorintiems nieko įmantraus derėtų prisiminti paprastas taisykles ir iš anksto pasiruošti reikalingus puošybos akcentus.

 

Dermė su aplinka. Kalėdų stalas neturėtų išsiskirti iš bendro namų puošybos konteksto. Jei namus dekoravote subtiliai, tokią pačia stilistiką taikykite ir stalui. Nemaišykite kelių skirtingų stilių elementų.

 

Šventiškos spalvos. Ne paslaptis, kad spalvos veikia žmogaus nuotaiką, todėl norint sukurti ir palaikyti šventinę atmosferą, vertėtų rinktis ryškias, džiaugsmingas  spalvas. Kalėdoms itin tinka tradicinis baltos ir raudonos spalvos derinys. Galite rinktis šių spalvų staltieses, servetėles, mažus suvenyrus ar indus.

 

Natūralumas. Dažnai kalėdinės dekoracijos savyje turi nemažai blizgesio, yra ryškių spalvų. Tačiau svarbu nepamiršti kalėdiniam stalui suteikti ir šiek tiek gyvybės bei natūralumo. Tai padaryti padės įvairūs žalumynai, tokie kaip eglių šakelės, specialūs kalėdiniai vainikai, įvairūs augalėliai.