Advento laikotarpiu laukimas užvaldo kone kiekvieną. Nustatyta, kad švenčių nuotaika yra valdoma būsena, ją galima susikurti įvairiais atributais. Kalėdiniai augalai gali tapti puikiais šventės šaukliais, kuriančiais neeilinę namų atmosferą.

 

kalediniai augalai

Populiariosios puansetijos

 

Puansetijos, dar vadinamos Kalėdų gėlėmis, pačios populiariausias žiemos švenčių gėlės. Jų gimtinė – Meksika. Legenda pasakoja, kad viena neturtinga mergina, vardu Marija, neturėjo ką padovanoti Jėzui per gimtadienį. Naktį jai prisisapnavęs angelas pasiūlė priskinti pakeliui rastų augalų. Mergina taip ir padarė, o prie altoriaus padėtos lauko žolės paraudonavo ir virto šiuolaikinėmis puansetijomis. Nors tai tik legenda, šie augalai kalėdiniu laikotarpiu iki mūsų dienų naudojami įvairių patalpų puošybai. Pavadinimą gėlės gavo neatsitiktinai. JAV politikas Joelas Robertsas Poinsettas, apsilankęs Meksikoje, taip pamėgo šiuo augalus, kad įsigijo įvairių rūšių ir 1825 m. atgabeno į Jungtines Valstijas. Jo garbei gėlėms suteiktas puansetijų pavadinimas. Šiais laikais priskaičiuojama per 100 skirtingų puansetijų atspalvių ir veislių. Jos tapo pačiomis populiariausiomis Kalėdų gėlėmis. Pasklidus gandams, esą gėlės nuodingos, jų perkamumas buvo sumažėjęs, tačiau 1971 m. Ohajo universitete (JAV) nustatyta, kad puansetijų sulčių nuodai nestiprūs, gali apnuodyti žiurkes, tačiau žmonėms beveik nepavojingi. Puansetijų priežiūra visiškai nesudėtinga. Svarbu augalus saugoti nuo šalčio, skersvėjo ir neperlaistyti. Norint, kad gėlė įgautų ryškią spalvą, 10 valandų per dieną jai reikia šviesos, o likusį paros laiką augalas turi praleisti tamsoje. Tuomet viršutiniai lapai tampa raudoni (ar rausvi, gelsvi).

 

Pamirštieji ciklamenai

 

Kalėdiniu laikotarpiu namie turėtų būti bent viena žydinti gėlė. Pagal senąsias tradicijas, ji turėtų papuošti Kūčių ir Kalėdų stalą, kad ateinantys metai būtų gražūs ir dosnūs. Žiemą žydinčių augalų rasti nėra taip paprasta, tačiau visiškai nepelnytai užmirštami ryškiaspalviai ir lengvai prižiūrimi ciklamenai. Šias gėles žiemą naudinga perkelti ant pačios saulėčiausios palangės, kad kuo ilgiau džiugintų ryškiaspalviais žiedais. Ciklamenai nereikalauja didelės šilumos, tačiau nemėgsta, kai laistant sušlampa lapai (gali imti pūti). Laistymui tinka tik minkštas, nusistovėjęs vanduo, o nužydėjusius žiedus reikia kuo skubiau pašalinti, kad netrukdytų augalui vešėti. Ciklamenų dekoratyvūs ne tik žiedai, bet ir apvalūs lapai. Augalai neaukšti, puikiai tinka statyti ant stalo. Žydi lapkritį– kovą, tad puikiai tinka tapti kalėdinėmis puošmenomis.

 

Atsparieji bugieniai

 

Mažiau besidomintiems augalais šis pavadinimas gal kiek mažiau girdėtas, tačiau bugieniai yra vieni populiariausių kalėdinių augalų, dažniausiai naudojami advento vainikams pinti. Anksčiau, kol Kalėdų eglutės dar nebuvo pagrindinis švenčių simbolis, pakilią nuotaiką kurdavo raudonomis uogomis aplipę bugieniai. Nors tai šiltesnių kraštų augalai, tačiau šalčiui atsparūs, puikiai peržiemoja po storu sniego sluoksniu ir puikiai išgyvena per vasarą laikomi vazonuose. Tai lėtai augantys visžaliai krūmai tankiomis šakomis, sodriai žaliais lapais su baltais krašteliais, žydintys kvapniais baltais žiedais. Ypač dekoratyviai atrodo ryškios raudonos uogos, išsilaikančios ant šakelių visą žiemą. Bugieniai gali išaugti net iki 2–3 m aukščio. Nuskintomis šakelėmis idealiai tinka Kalėdų laikotarpiu dekoruoti namus, šventinį stalą ar dovanų pakuotes.

 

Kalėdiniai kaktusai

 

Plokšteniai, dar vadinami kalėdiniais kaktusais, paprastai pražysta apie Kalėdas, tad taip pat laikomi žiemos švenčių augalais. Natūraliai šie kaktusai auga Brazilijos drėgnuosiuose miškuose, todėl svarbu sukurti jiems tinkamą terpę – negailėti drėgmės. Norint, kad per Kalėdas kaktusas žydėtų, galima jį „apgauti“. Natūraliai žydėti kaktusas ima, kai keletą savaičių laikosi 10–15 laipsnių temperatūra, o dienos ir nakties santykis būna maždaug tolygus. Reikėtų kiekvieną dieną bent 12 valandų laikyti augalą tamsioje ir vėsioje vietoje, bet nepamiršti palaistyti. Praėjus vidutiniškai 7 savaitėms turėtų susiformuoti žiedai. Tuomet augalą jau galima perkelti į įprastą vietą. Kalėdiniam kaktusui pavojingi temperatūros svyravimai ir skersvėjai. Iki kovo derėtų leisti augalui pailsėti (laikyti vėsesnėje patalpoje, mažiau laistyti), kad kitais metais jis vėl džiugintų įspūdingais žiedais.

 

Kalėdų rožės

 

Eleboras, arba Kalėdų rožė, – mažiausiai žinomas ir rečiausiai pasitaikantis Kalėdų laikotarpio augalas. Išauga iki pusmetrio aukščio. Jo lapai plaštakiškai suskaldyti, pavieniai žiedai įspūdingi, dideli, su dailiais taurėlapiais. Kuo senesnis augalas, tuo rausvesni žiedai, tačiau jie ne tokie pat kaip laukinių rožių, nes Kalėdų rožė yra ne erškėčių, o vėdryninių šeimos augalas. Natūraliai šios gėlės auga Šveicarijos, Pietų Vokietijos, Austrijos, Slovėnijos, Kroatijos ir Šiaurės Italijos kalnuose. Joms tinka miškinga aplinka, tačiau kartais šių gėlių (tik ne tokiais vešliais žiedais) pasitaiko ir soduose, eglių, beržų ar ąžuolų paunksmėje. Nors Kalėdų rožės gražios, tačiau kur kas pavojingesnės už tikras rožes, nes yra nuodingos tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Auginamas vazonėliuose reikėtų kuo mažiau liesti, statyti namų augintiniams nepasiekiamose vietose.

 

Meilę nešantys amalai

 

Amalas – Kalėdinėse giesmėse apdainuojamas, filmuose nuolat rodomas augalas. Dėmesio jam tikrai netrūksta. Anglijoje dar nuo XVIII a. tikima, kad amalas, pakabintas tarpduryje, gali nulemti moters likimą bent metams. Jeigu pastarosios po amalo šakele niekas nepabučiuoja, ji dar bent metus neištekės, o jei pabučiuoja – gali užsimegzti ilgalaikis, aistringas ir labai glaudus ryšys. Šios tradicijos Lietuvai nėra būdingos, tačiau amalai, arba laumės šluotos, vis vien sukuria šventinę atmosferą. Augalai nuodingi, tačiau iš jų nuodų gaminamais vaistais gydomos įvairios ligos. Amalai yra pusiau parazitiniai augalai, dažniausiai augantys ant kitų rūšių medžių. Apie pusmetrio skersmens rutulio formos krūmeliai sėkmingai išgyvena kone šimtmetį. Nors galėtų augti vieni, dažniau pasirenka kitų medžių draugiją. Mėgsta įsitaisyti ant lapuočių, pušų ir vaismedžių, ypač obelų.

 

Įdomu

 
  • Skaičiuojama, kad apie 30 % pasaulio gyventojų kalėdiniu laikotarpiu perka arba dovanoja puansetijų.
  • Vien JAV puansetijų parduodama už beveik 800 mln. eurų.
  • Prieš didžiąsias žiemos šventes augalų pardavimai išauga vidutiniškai 35 %.
  • Centrinėje Amerikoje natūraliai augančių puansetijų aukštis gali siekti 3 m.
  • Senovės baltai žiemos saulėgrįžos metu degindavo bugienių šakeles tikėdami, kad išvarys iš namų velnius.
  • Uogas brandina tik moteriškos lyties bugienių krūmai.
  • Tikima, kad amalas nepraranda stebuklingų galių, jei nupjaunamas paauksuotu peiliu ir nenukrinta ant žemės.
  • Pasaulyje yra 1300 skirtingų amalų rūšių.
  • Kalėdinis kaktusas gali išgyventi 30 m.