Kaip valgyti vasarą, kad nepritrūktų vitaminų?
2014-07-01 16:04Vasara – daržovių, vaisių, uogų metas. Sveikatos specialistai tikriausiai pasakytų, kad – vitaminų sezonas. Regis, vasarą, kitaip nei žiemą, galima gauti visų būtinų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vasaros vitaminai vartojami ne tablečių ar miltelių pavidalu – tai šviežios sodo, daržo ir miško gėrybės.
Pačios naudingiausios yra vasaros uogos. Ypač juodieji serbentai. Šiose uogose (tiek šviežiose, tiek šaldytose) yra rekordiškai daug vitamino C. Vitaminas E apsaugo nuo aterosklerozės, folio rūgštis sumažina neigiamą radiacijos ir toksinų poveikį. Naudingomis savybėmis jiems nenusileidžia ir raudonieji serbentai.
Mėlynės ir šilauogės visiems žinomos kaip uogos, gerinančios regėjimą. Jų reikėtų vartoti tiems, kuriems reikia įtemptai žiūrėti, dirbti kompiuteriu. Taip pat jose yra B grupės vitaminų, antioksidantų, kurie lėtina organizmo senėjimo procesus.
Antioksidantų ir vitamino E prisotintos ir gervuogės. Avietės – vitaminų A ir C neišsemiama saugykla. Braškės stiprina imuninę sistemą.
Gyvuliniame maiste vitamino C praktiškai nėra. Be to, šis vitaminas organizme ilgai neužsilaiko, todėl jo atsargas būtina nuolatos pildyti.
Abrikosai ir persikai papildo organizmo vitamino A atsargas. Slyvos aprūpina B1 vitaminu. Obuoliai, nors ir mažiau nei citrusiniai vaisiai ar uogos, turi vitamino C. Melionuose, uogose ir žalumynuose taip pat daug folio rūgšties, kuri būtina normaliai nervų sistemos veiklai bei apsaugo nuo mažakraujystės.
Labai svarbūs vitaminai yra žali: krapai, petražolės, kalendros, mėtos, bazilikai, špinatai, salierai, salotos, burokėlių lapai. Geriausiai vartoti daržoves, kurios buvo auginamos organiškai, nenaudojant sintetinių trąšų. Prieskoninės žolelės gali būti užšaldomos žiemai – naudingų medžiagų jos beveik nepraranda.
Paprikos ir kopūstai turi daug vitamino A (retinolio – antioksidanto, naudingo geram regėjimui ir sveikiems kaulams). Vitaminų A ir C apstu raudonos spalvos daržovėse: pomidoruose, paprikose.
Vasarą reikėtų daugiau suvartoti šviežių daržovių, vaisių ir uogų. Tačiau nerekomenduojama atsisakyti kitų maisto produktų. Maistas turi būti įvairus subalansuotas ir įvairus. Nereikėtų pamiršti mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno produktų. Atsisakius kažkurių produktų, daroma meškos paslauga sau.
Sveikoje ir taisyklingoje mityboje neturėtų trūkti vitaminų B, E, kalcio ir silicio. Kartais natūralių vitaminų neužtenka ir vis tiek būtina vartoti maisto papildus.
Be gėrybių sode ir darže, vasara naudinga ir tuo, kad Saulės šviesoje gaminasi labai svarbus vitaminas D. Tik mėgautis saulės voniomis būtina su saiku, nes spinduliai gali sukelti kitų, nepageidaujamų problemų.
Pavyzdys, koks galėtų būti vienos dienos mitybos racionas.
Pusryčiai
- Dribsniai su uogomis ir pienu;
- Skrudinta neskaldytų grūdų duonos riekelė su uogiene, blynai su šviežiomis braškėmis ar avietėmis;
- Jogurtas su šviežiomis uogomis.
Priešpiečiai
- Varškės apkepas su uogomis;
- Melionas.
Pietūs
- Šaltibarščiai, gaspačas, šalta pomidorų sriuba su jūros gėrybėmis, sriuba su žalumynais;
- Kepta ant grotelių mėsa, kepta žuvis, jūros gėrybės;
- Šiltos salotos su baklažanais, žalumynų saltos.
Vakarienė
- Brokolių apkepas, įdarytos paprikos arba cukinija, cukinijų blynai, daržovių lazanija.
Vasarą mityboje turėtų atsirasti daugiau šviežių sulčių, uogų kokteilių, salotų ir daržovių. Vasaros gėrybės naudingiausios šviežios arba minimaliai apvirtos, apkeptos. Tada bus galima būti tikriems, kad vitaminai išsaugoti.