Kaip šv. Kalėdas švenčia Latvijoje?
2012-12-17 08:22Šv. Kalėdos latviams – tai metas, kada visa šeima susirenka kartu. Šv. Kalėdų papročiai persipynę su krikščioniškomis ir pagoniškomis tradicijomis. Gruodžio 24-osios vakarą paprastai visa šeima eina į bažnyčią, o paskui vakare renkasi valgyti šventiškos vakarienės, kurios metu pagal krikščionišką tradiciją valgomi 9 patiekalai be mėsos.
Gruodžio 24-oji Latvijoje vadinama „Bluka vakars“ (liet. rąsto vakaras). Šį vakarą žmonės ridena rąstą, kad atkartotų saulės judėjimą. Kartais šv. Kalėdų išvakarės vadinamos „Kuki vakars“. Pavadinimas kilo nuo patiekalo „Kukis“. Tikėta, kad ateinantys metai bus geri ir turtingi, jei šv. Kalėdų išvakarėse bus valgomas „Kukis“ – pagal senovinį receptą troškinys iš kviečių ar rugių grūdų verdamas su puse kiaulės galvos, kartais pridedama žirnių ar pupų. Šiandien „Kukis“ dažniausiai ruošiamas iš svogūno, lieso, rūkyto kumpio ir grikių.
Kita išskirtinė Latvijos tradicija – karnavalas „kekatas“. Ne tik vaikai, bet ir suaugę persirengia savadarbiais kostiumais ir eina per kaimą, nešdami palaiminimus kitiems žmonės ir nubaidydami piktąsias dvasias. Persirengėlių procesiją šiltai sutinka kiekvienuose namuose, pavaišina maistu ir gėrimais. Vyriausiasis grupės persirengėlis nešdavosi su savimi vytelę, kuri simbolizavo gamtos galią. Įėjęs į kiekvienus namus vytele grupės vadovas pliaukštelėdavo visiems gyventojams. Kai vytelė palies žmogų, visa joje slypinti magiška gamtos galia pereis į jį.
Kuržemės ir Žiemgalos srityse gyvavo tradicija „Budeli“ – neįprastais kostiumais apsirengę žmonės šokdavo kaimo keliuose. Norėdami sulaukti dvasių, kuriomis tikėjo, palankumo, žmonės persirengdavo visokiausiomis mistinių galių turinčiomis būtybėmis. Viena populiariausių buvo meškos kaukė, nes grėsmingo žvėries riaumojimas gali išgąsdinti piktąsias dvasias. Kitos populiarios kaukės – avino, garnio ir giltinės.
Daugelis mano, kad Kalėdų eglutė atsirado Vokietijoje, tačiau iš tiesų pirmoji oficiali Kalėdų eglutė buvo papuošta Rygos miesto aikštėje 1510 metais. Dovanas vaikams gruodžio 24-osios vakarą arba šv. Kalėdų rytą atneša Kalėdų senelis, vadinamas „Ziemassvētku vecītis“. Kad gautų dovanų, vaikai turi padeklamuoti eilėraštuką, padainuoti ar pašokti.