Juoduoju žemynu vadinamoje Afrikoje žmonės nekantriai laukia šv. Kalėdų. Svarbiausias žiemos šventes afrikiečiai švenčia su dideliu entuziazmu. Žmonės ypatingai laukia šv. Kalėdų ir joms ruošiasi iš anksto. Skirtingose Afrikos šalyse šv. Kalėdų papročiai ir tradicijos skiriasi. Tačiau tradicinis kalėdinis kalakutas patiekiamas beveik visose žemyno valstybėse.

 

Šv. Kalėdų laukimas Kongo respublikoje prasideda, kai išrinkta grupė žmonių pradeda ruoštis iškilmingai procesijai, rašo santas.net.

 

Šv. Kalėdų dieną pradeda giesmininkai, eidami per kaimą, keliu, palei misionierių namus, giedodami visame pasaulyje žinomas, džiaugsmingas šv. Kalėdų giesmes. Šv. Kalėdų giesmėmis grupė žadina parapijiečius ir kviečia ruoštis į maldos namus. Grižę namo giesmininkai persirengia ir paruošia dovaną Bažnyčiai.

 

Svarbiausia dalis šv. Kalėdų pamaldose yra meilės auka – dovana Jėzaus Kristaus garbei. 8 ar 9 valandą visi parapijiečiai išsiruošia į Kristaus gimimo pamaldas. Visi, atėję į mišias, iškart skuba padėti dovaną ant pakylos prie komunijos stalo. Nė vienas parapijietis į mišias neateina be dovanos.

 

Po mišių parapijiečiai paserviruoja stalus prie namų ir kartu su artimiausiais draugais ir giminaičiais švenčia šv. Kalėdas.

 

Pietų Afrikoje šv. Kalėdos vyksta vasaros atostogų metu. Kaitri Afrikos saulė gruodžio mėnesį tarytum kvieste kviečia visus skubėti į paplūdimius, prie upės ar į pavėsyje esančius kalnų šlaitus. Švenčių piko metu prasideda atostogos. Mokyklos užsidaro, žmonės vyksta stovyklauti. Pietų Afrikoje sniego nebūna, tačiau auga nepakartojamos, laukinės gėlės.

 

Kalėdų išvakarėse miestuose ir miesteliuose eina iškilminga giedotojų procesija. Pamaldos prasideda šv. Kalėdų rytą. Kalėdų išvakarėse didesniuose centruose giedamos giesmės žvakių šviesoje, vyksta įspūdingi pasirodymai.

 

Namai puošiami pušų šakelėmis, namų kampe pastatoma Kalėdų eglė, po kuria sudedamos dovanos vaikams. Kai kuriose šeimose vaikai vakare prieš Kalėdas pakabina kojines, kad Kalėdų senelis galėtų jas prikrauti dovanų.

 

Daugelis pietų afrikiečių šventinę vakarienę rengia lauke. Tradiciniai pietų afrikiečių šv. Kalėdų patiekalai yra keptas kalakutas, jautiena, pyragai su maltos mėsos įdaru, keptas paršelis, geltonieji ryžiai su razinomis, daržovės, slyvų pudingas, traškūs sausainiai ir kt. Dieną šeimos renkasi centre, kur žaidžia žaidimus ar deginasi saulėkaitoje, vakare, atvėsus orui, grįžta namo. Antrąją šv. Kalėdų dieną taip pat gryname ore pietų afrikiečiai pagal anglišką paprotį mini „Dėžučių dieną“ („Boxing Day“), kurios metu keičiasi dovanomis.

 

Vakarinėje Afrikos pakrantėje, Ganos respublikoje, bažnyčios ir namai puošiami nuo pirmosios advento savaitės, keturias savaites prieš šv. Kalėdas. Ganoje šventės sutampa su kakavos derliaus nuėmimu, todėl tai yra metas, kai Ganos gyventojai turi šiek tiek pinigų. Kalėdoms visi grįžta namo, nesvarbu, ar būtų tolimuose ūkiuose, ar kasyklose.

 

Kalėdų išvakarėse gatvėse žygiuoja vaikai, gieda šv. Kalėdų giesmes ir vietine kalba skelbia: „Kristus ateina, Kristus ateina! Jis – visai šalia!“. Vakare žmonės renkasi bažnyčioje, papuoštoje visžaliais augalais, palmių šakelėmis ir žvakėmis. Giedamos giesmės ir vaidinama Kristaus gimimo scena.

 

Šv. Kalėdų dieną vaikai ir pagyvenę žmonės, vaidindami angelus iš Betliejaus, eina iš namų į namus giedodami giesmes. Vyksta dar vienos pamaldos, į kurias parapijiečiai ateina apsirengę tradiciniais apdarais arba vakarietiškais drabužiais. Vėliau valgomi šventiniai patiekalai: ryžių ir batatų suflė („Fufu“) su troškiniu arba valgomųjų hibiskų (okros) sriuba, koše arba mėsa. Žmonės valgo kartu su kitais šeimos nariais arba artimais kaimynais, keičiasi dovanomis.

 

Vakarų Afrikoje esančioje Liberijoje vietoj Kalėdų eglės varpeliais puošiama aliejinė palmė. Šv. Kalėdų rytą žmonės pabunda nuo giesmių. Vieni kitiems Liberijos gyventojai dovanoją medvilnę, muilą, saldainius, pieštukus ir knygas. Kaip ir kitur rytą vyksta šv. Kalėdų pamaldos. Šventiniai pietūs valgomi lauke. Žmonės sėdi ratu ir dalinasi vieni su kitais ryžių, jautienos patieklais, sausainiais. Vakare žaidžiami žaidimai, dangų nušviečia šventiniai fejerverkai.