Prakaituoti, ypač kaitriomis vasaros dienomis, visai natūralu. Tai normali organizmo reakcija. Prakaituojant kūnas valosi, vėsinasi ir reguliuoja vidaus temperatūrą. Problema kyla tada, kai prakaituojama labai gausiai. Be to, dermatologai įspėja, kad gausus prakaitavimas gali perspėti apie sunkias ligas.

 

Close-up,Asian,Woman,With,Hyperhidrosis,Sweating.,Young,Asia,Woman,WithPriklauso nuo genų?

   

Prakaitavimas – natūralus atsakas į šilumą, intensyvų fizinį krūvį ar emocinį stresą. Kartu su prakaitu iš organizmo pasišalina toksinės medžiagos, pieno ir šlapimo rūgštys, netgi svarbūs mikroelementai.

 

Specialistų teigimu, prakaitavimo gausumas priklauso ir nuo genų. Tai paaiškina, kodėl vieni žmonės per didžiausią kaitrą ar aktyviai sportuodami beveik nesuprakaituoja, o kiti net nedaug judėdami ir vėsiu oru kenčia nuo gausaus prakaitavimo, dar vadinamo hiperhidroze. Ji vargina tiek vyrus, tiek moteris. Prakaituojama net tada, kai tam nėra nė menkiausios priežasties.

 

Atpažinti per didelį prakaitavimą

 

Padidėjusio prakaitavimo požymiai – kasdienės prakaito žymės ant drabužių, poreikis kelis kartus per dieną persirengti, prakaito dėmės ant baldų, prie kurių lietėtės. Visgi fiziniai nepatogumai nėra patys didžiausi, lyginant su tuo, ką kasdien tenka išgyventi gausiai prakaituojančiam žmogui. Tokią bėdą turintis vyras ar moteris kenčia psichologiškai, ilgainiui visiškai sumenksta savivertė, kyla baimių bendraujant su aplinkiniais, žmogus įgyja kompleksų, jaučia nuolatinę gėdą, vengia užsiimti patinkančiomis veiklomis. Hiperhidrozė – sutrikimas, dėl kurio gydymo reikėtų konsultuotis su specialistu, tačiau retas išdrįsta apie tai užsiminti šeimos gydytojui. Kenčiantys nuo gausaus prakaitavimo bando jį maskuoti plačiais drabužiais, daug kartų per dieną naudoja priemones nuo prakaitavimo, nors ne visos jos palankios sveikatai.

 

Kada reikia gydytojo pagalbos

 

Nors prakaitavimas iš pirmo žvilgsnio neatrodo tokia rimta bėda, visgi kartais gydytojo konsultacija – neišvengiama. Hiperhidrozė gali pasireikšti tiek tam tikrose kūno vietose (pažastyse, pėdose, delnuose), tiek ir visame kūne. Nevalia ignoruoti, jeigu staiga pakito prakaito kvapas. Tai gali signalizuoti apie pablogėjusią sveikatos būklę.

 

Medikai teigia, kad skiriamas pirminis ir antrinis hiperhidrozės tipai. Pagrindinė pirminės hiperhidrozės priežastis – įgimtas pernelyg didelis simpatinės nervų sistemos aktyvumas. O štai antrinę hiperhidrozę sukelia įvairios endokrininės, neurologinės, taip pat onkologinės ligos, lėtinės infekcijos. Pasikeitus sveikatos būklei anksčiau mažai prakaitavęs žmogus vidury nakties gali būti išpiltas prakaito. Tiesa, naktinis prakaitavimas būdingas moterims menopauzės laikotarpiu. Gausų prakaitavimą gali paskatinti ir vaistų vartojimas, pernelyg didelis stresas. Žinoma, tai sutrikdo visą gyvenimo ritmą, todėl svarbu konsultuotis su gydytoju. Radus tikrąją gausaus prakaitavimo priežastį ir pritaikius tinkamą gydymą, problemą galima visiškai įveikti. Jeigu negalavimas ignoruojamas, pasekmės dar sunkesnės – gresia hipotermija, kai organizme ima stigti svarbiausių mikroelementų, taip pat gali varginti ir odos ligos – grybelis ar egzema.

 

Svarbi mityba

 

Nors hiperhidrozė – nemaloni problema, visgi ją galima suvaldyti. Jei medikai nediagnozavo sunkių lėtinių ligų arba jeigu gausus prakaitavimas nėra įgimtas, šią bėdą pavyks įveikti vien pakeitus mitybą. Tad ką valgyti ir ko atsisakyti? Mitybos specialistai siūlo vengti aštrių, taip pat riebių patiekalų. Kovodami su gausiu prakaitavimu negerkite kavos, kitų kofeino turinčių gėrimų ir alkoholio. Net nedideli kiekiai gali paskatinti didesnį prakaitavimą. Nevalgykite karštų patiekalų, negerkite karštų gėrimų. Valgykite kuo švelnesnį ir lengvesnį maistą, gerkite daugiau negazuoto vandens, žaliosios arbatos, kuri valo šlakus ir toksinus. Nors kartais galvojama, kad kuo daugiau skysčių geriame, tuo gausiau prakaituojame. Tačiau ypač karštomis dienomis būtina gerti daugiau vandens. Gausiau prakaituojama ne dėl išgerto vandens kiekio – tiesiog prakaituojant vėsinasi organizmas. Per parą išgerti 2 l tyro vandens. Vietoj mėsos, ypač karštomis vasaros dienomis, rinkitės žuvį, jūrų gėrybes.

 

Kasdienė kūno priežiūra

 

Daugiau prakaituojant reikėtų dažniau praustis. Geriausia – po šiltu ar drungnu vandeniu. Šaltas gali dar labiau paskatinti prakaitavimą. Nenaudokite prausimosi priemonių su parabenais, kvėpikliais.

 

Rinkitės natūralių pluoštų, judesnių nevaržančius drabužius. Venkite aptemptų rūbų, ypač sintetinių, kurie dar labiau skatins gausų prakaitavimą.

 

Žinoma, pasirūpinkite ir tinkamomis kosmetikos priemonėmis. Dezodorantų ir antiperspirantų yra įvairiausių: rutulinių, purškiamų, kreminių… Dezodorantai slopina nemalonų kvapą, bet nereguliuoja išskiriamo prakaito kiekio, o antiperspirantai stabdo prakaito išsiskyrimą. Bet kurią priemonę naudokite tik ant švarios, sveikos odos.

 

Kokią priemonę rinktis?

 

Jų išties sukurta pačių įvairiausių, tačiau vis dažniau kalbama apie tai, kad dezodorantai užkemša poras. Ir tai neišgalvotas faktas – reguliariai naudojant priemonę gali išsivystyti prakaito liaukų uždegimas, kitaip vadinamas hidradenitu. Tai paskatina ne tik netinkamas dezodorantas, bet ir jo naudojimas ant nešvarios odos.

 

Pastarąjį dešimtmetį išpopuliarėjo natūralūs produktai nuo gausaus prakaitavimo – alūno akmenėliai ar kremo konsistencijos tepamos priemonės. Prieš tepantis akmenėliu, iš pradžių reikia jį sudrėkinti vandeniu. Kalio alūno druska, ištirpusi ant odos, veiksmingai stabdo bakterijų dauginimąsi, tad puikiai neutralizuoja prakaito kvapą, tačiau natūralus prakaitavimas vyksta. Tiesa, jei rinksitės šią priemonę, žinokite, kad akmenėlių būna natūralių ir sintetinių. Sintetiniai etiketėje žymimi „ammonium alum“ ir gaminami iš amonio druskos sintezės būdu. Natūralūs mineralinės druskos akmenys žymimi „potassium alum“. Rekomenduojama rinktis pastaruosius.

 

Populiarėja ir švelnaus poveikio, natūralūs, organizmui draugiškos sudėties kremai-balzamai nuo prakaitavimo. Jie parduodami tokiose dėžutėse, kaip ir veido kremai. Nedidelį kiekį priemonės reikia paimti pirštais ir patepti labiau prakaituoti linkusią vietą. Tinka net jautriausiai odai.

 

Atsargiai!

   

Jei rinksitės įprastą antiperspirantą, kurios veiklioji medžiaga – aliuminio chloridas, turėtumėte žinoti, kad reguliariai naudojant organizme padidėja aliuminio koncentracija. Ši medžiaga gali trikdyti hormonų veiklą, pakeisti ląstelių struktūrą, net sukelti vėžį. Aliuminis nėra nekalta medžiaga – jis gali pažeisti centrinę nervų sistemą, sutrikdyti skydliaukės veiklą.

 

Manoma, kad vėžį gali paskatinti ir dezodorantuose esantys parabenai. Kenksmingos medžiagos įsiskverbia į giliausius odos sluoksnius, absorbuojasi kraujotakos sistemoje ir kaupiasi audiniuose. Parabenai gali stipriai pažeisti endokrininę sistemą.

 

Šiuolaikinės procedūros

 

Prakaituojantys itin gausiai gali išbandyti veiksmingą jonoforezės procedūrą ar botulino toksino injekcijas. Medikai siūlo gydytis jonoforeze – nestipria elektros srove. Tai neintervencinis metodas, kuriam reikalinga speciali įranga. Tiesa, ši procedūra dažniausiai taikoma delnų ir pėdų prakaitavimui gydyti. Netinka tiems, kurie daugiausia vargsta dėl šlapių pažastų. Kaip procedūra atliekama? Silpna elektros srovė nukreipiama į prakaituojančias vietas, taip stabdant prakaito liaukų veiklą. Šią procedūrą reikia dažnai kartoti, ji neskausminga.

 

Kita šiuolaikinė procedūra – botulino toksino injekcijos. Tyrimai rodo, kad ji itin veiksminga ir padeda apie 90 % žmonių. Injekcijos tinka visoms prakaituojančioms kūno vietoms gydyti. Kaip ji atliekama? Į labiausiai prakaituojančias vietas suleidžiama bakterijose natūraliai randamo baltymo – botulino. Rezultatai pajuntami vos po kelių dienų. Procedūra yra greita, trunka keliolika minučių, tinka ir moterims, ir vyrams. Tik svarbu, kad atliktų gydytojas. Poveikis jaučiamas apie pusmetį – toje vietoje, į kurią sušvirkšta botulino toksino, sumažėja išskiriamo prakaito kiekis.

 

Įdomu!

 
  •  Dailiosios lyties atstovės turi daugiau prakaito liaukų, bet vyrų liaukos daug aktyvesnės.
  •  Nuo pagausėjusio prakaitavimo kenčia apie 3 % pasaulio žmonių.
  •  Lietuvoje apie 30 tūkst. žmonių kasdien susiduria su ypač gausiu prakaitavimu.
  •  Prakaitas neturi jokio kvapo, o jį įgyja tik išsiskyręs ir veikiamas ant kūno esančių bakterijų.
  •  Atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, kad aliuminio druskos – pagrindinis Alzheimerio ligos atsiradimo veiksnys. Nustatyta, kad šios druskos prasiskverbia per smegenų kraujotakos barjerą ir kaupiasi smegenyse.