„Mergaites reikėtų globoti, lepinti ir išmintingai mylėti, o berniukams netrukdyti tapti vyriškiems“, – sako psichologė Ramunė Murauskienė ir atskleidžia šiomis dienomis kiek netipinį požiūrį į skirtingų lyčių vaikų auklėjimą.

 

vaikai

Kokie mergaičių ir berniukų skirtumai išryškėja skirtingais jų raidos etapais?

 

Mokslininkai seniai pastebėjo, kad tarp vyrų bei moterų egzistuoja tipiškų skirtumų, tačiau jų pasireiškimas priklauso ne tik nuo lyties prigimties, bet ir nuo konkrečių genų bei aplinkos, kurioje žmogus auga. Todėl galima sakyti, kad kiekvienas asmuo turi ir vyriškumo, ir moteriškumo. O kaip jie derės, priklauso nuo vaikus auginančių žmonių ir aplinkybių. Kai šeimoje yra vyriškas vyras, jis skatina berniuko drąsą, atkaklumą, valingumą. Moteriška moteris skatina dukros gebėjimą mylėti. Tai – bene svarbiausias, išskirtinis moterų bruožas!

 

Tiesa, kad mergaites reikia labiau globoti, o berniukams suteikti daugiau laisvės?

 

Mergaitės iš prigimties yra paklusnesnės, o berniukai būna labiau linkę vadovauti. Mergaites reikėtų globoti, lepinti ir išmintingai mylėti, o berniukams netrukdyti tapti vyriškiems.

 

Berniukus vis dar dera auginti vyriškais, o mergaites moteriškomis? Kas šiais laikais yra vyriškumas ir moteriškumas? 

 

Ir šiais, ir anais laikais fundamentalūs dalykai nepasikeitė. Ir nesvarbu, kad priešingą požiūrį viso pasaulio žmonėms bando įpiršti sudėtingas laikotarpis, kuriame gyvename. Sutrikimai netaps norma. Moteriškumas yra gebėjimas mylėti save ir kitus, globoti. Tai atsidavimas ir ištikimybė, švelnumas, kantrybė. Tuo tarpu vyriškumas yra gebėjimas siekti vertybes puoselėjančių tikslų. Tam reikia valios stiprybės ir atsakomybės prisiėmimo. Vyriškumas susijęs su gebėjimu susivaldyti, susilaikyti, o vyriškas elgesys yra konkretus ir lydimas išminties.

 

Psichologai dabar kalba, kad negalima vadovautis senais auklėjimo stereotipais apie skirtingų lyčių vaikų auklėjimą. Mergaites ir berniukus pataria auklėti vienodai.

 

Ar verta klausytis tokių psichologų, kurie moko agurkus auginti taip pat, kaip ir morkas… Ne veltui egzistuoja skirtingos lytys. Nevalia stengtis jas suvienodinti. Tačiau reikėtų vengti akcentuoti stereotipinius lyčių skirtumus. Jų seniau būdavo labai daug. Tarkime, mergaitėms nevalia žaisti futbolo, o berniukas, kuris siūdavo lėlėms drabužius, sulaukdavo apkalbų ir pan. Reikėtų įsisąmoninti, kad ne visi vyrai bus kareiviai ir ne visos mergaitės taps mamomis. Didelę reikšmę tam turi asmens kūno konstitucijos tipas ir jo siela. Labai naudinga, jeigu vaikus maždaug iki 7 m. augina mylinčios moterys – mamos, tetos, senelės, o vyrai būna taip pat nenušalinti nuo auklėjimo reikalų. Antrame ir trečiame septynmečiuose berniukai turėtų daugiau laiko leisti su išmintingais vyrais, o mergaitės toliau puoselėti artimus santykius su moterimis, kurios perduotų joms gyvenimo išminties.

 

Kokios išminties verta stengtis perduoti berniukams ir mergaitėms

 

Auklėjant vaikus galioja paprastas dėsnis – reikia tapti tokiais žmonėmis, kokiais norime matyti savo vaikus. Tad visų pirma reikia auklėti save. Kai moterys sieks darnos savo viduje, skleis meilę, o vyrai gebės demonstruoti nesuvaidintą vyriškumą, tuomet ir vaikai augs matydami labai aiškų pavyzdį, kokiais žmonėmis verta tapti. Tačiau šiais laikais vaikai dažniausiai mato pervargusias moteris, mamas, kurios niekur nespėja, yra nuolatos nepatenkintos, nes prisiima per daug atsakomybių. Neretai berniukai stebi atsipūtusius vyrus, kurie labai daug laiko praleidžia prie televizorių ekranų, gliaudydami saulėgrąžas, gerdami alų arba šūkaudami „Lietuva“ per krepšinio varžybas. Tikriausiai žmogui reikia visokios patirties. Tačiau visiems vaikams galima palinkėti turėti išmintingus suaugusiuosius, kurie lydėtų gyvenimo keliu, kol šie dar leidžiasi lydimi. Tai nebūtinai turi būti tėvai. Tokiais išmintingais suaugusiaisiais gali būti ir mokytojai, seneliai, dėdės, tetos arba kaimynai.

 

sunkiau auginti – berniukus ar mergaites? Teko girdėti, kad į psichologus dažniau kreipiasi berniukų tėvai…

 

Auginti vaikus sunku tiems, kurie nenori patys tobulėti. Tokie tėvai leidžia pinigus specialistams, ieško problemų vaikuose, bėga nuo savęs, nepripažįsta savo klaidų ir taip skatina vaikusbūti taisomais, nors jie dar nėra sugadinti.

 

Ar mergaites reikėtų skatinti siekti savarankiškumo,lygių teisių, karjeros ir pan. ?

 

Aplinka ir susidariusios sąlygos skatina taip auginti mergaites, kad jos būtų pirmūnės, sportininkės, viską mokėtų pasidaryti pačios ir nuo nieko nepriklausytų. Dėl šių priežasčių labai dažnai suaugusios moterys gyvena ne savo gyvenimus ir tampa nelaimingos. Tapo įprasta, kad tuo metu, kai mergaitėms pradeda skleistis unikalus moteriškumas, jos pernelyg daug laiko skiria mokymuisi, būrelių lankymui. Ir net ne tų, kurie jas traukia. Neretai dukros nuo mažų dienų pildo neišsipildžiusias savo mamų svajones. Jos verčiamos nusipelnyti tėvų meilės ir švelnumo gerais pažymiais, paklusnumu, stropumu, savarankiškumu. Tai neteisinga. Moteris verta meilės visada! Norint padėti mergaitei ateityje tapti laiminga, reikia mylėti ją nieko nereikalaujant atgal bent pirmus 7 jos gyvenimo metus.

 

Tiesa, kad vaikams svarbesnis tos pačios lyties gimdytojo auklėjimas ir pavyzdys?

 

Berniukai vyrais mokosi būti iš vyrų, ne iš moterų, mergaitės – atvirkščiai. Visgi priešingos lyties artimieji vaidina svarbųvaidmenį, papildo. Mama ir tėtis vaikui – lyg jo dvi kojos.

 

Kuo ypatingas tėčio vaidmuo auklėjant berniukus ir mergaites?

 

Jeigu šeimoje yra kažkaip nuneigiamas tėvas arba jis negerbiamas, nevertinamas, atžaloms pasiseks mažiau. Tėvas berniukams – lyg kelias į išorinį pasaulį, tarpininkas, lydintis nuo artimos namų aplinkos į pasaulį, kuriame reikės išgyventi, globoti mažesnius, kurti ir siekti tikslų. Tėvo stoka gali apsunkinti berniuko integraciją į pasaulį, orientavimąsi praktiškame gyvenime. Taip pat iškreipia vyriškumo paveikslą, nes vienos mamos tiesiog nepajėgios jo užpildyti. Todėl berniukai būtinai turi pažintigerų ir išmintingų vyrų, kurie galėtų tapti jų draugais, bičiuliais, mokytojais.

 

Mergaitėms tėtis – tarsi kelias į jų asmeninę laimę su vyrais ateityje. Kai tėtis dukrą augina su meile, ji išmoksta mylėti save. Tuomet labai didelė tikimybė, kad ateityje pasirinks ją adekvačiai mylintį vyrą. Tėvo stoka mergaitei gali pranašauti nekokybiškus santykius su priešingos lyties atstovais. Moterys, per mažai patyrusios tėčių meilės, gali nemokėti pasirinkti joms tinkančių partnerių dėl meilės stokos sau.

 

Kokias berniukų ir mergaičių auklėjimo klaidas tenka pastebėti?

 

Tiek mergaites, tiek berniukus tėvai, ypač mamos (labiausiai vienišos), pernelyg globoja. Kad auklėjant vaikus klaidų būtų daroma mažiau, svarbu pasidomėti jų prigimtinėmis aistromis, paisyti jų ir leisti mažiesiems vystytis pagal įgimtą raidą, o ne knyginę arba kieno nors primestą.

 

O kokios yra prigimtinės vaikų aistros?

 

Pirmiausia jiems būdinga aistra tobulėti. Vaikai vystysis su mūsų ar be mūsų indėlio, o darniam augimo procesui reikia iššūkių. Štai kodėl nevalia vaikams pašalinti kliūčių. Visgi tie iššūkiai neturi skatinti išmokto bejėgiškumo, žeminti vaikų savivertės. Tobulėjama tik įveikiant sunkumus, todėl suaugusieji turėtų būti ypač budrūs.

 

Antroji vaikų aistra – suaugti. Suaugusiųjų indėlis čia labai svarbus, nes aistra suaugti tenkinama per bendravimą su vyresniais žmonėmis. Svarbu būti šalia, kai vaikams mūsų reikia. Tačiau būkime išmintingi, o ne baudėjais ir linkusiais moralizuoti.

 

Trečioji vaikams būdinga aistra – laisvėti. Jeigu aistra suaugti tenkinama per ryšį su suaugusiaisiais, tai aistra laisvėti atitolstant nuo jų. Suaugusiųjų užduotis – padėti vaikui tapti laisvu, bet atsakingu žmogumi. Tam taip pat reikia nemažai išminties.