Kalėdos – šeimos šventė, turinti originaliausių tradicijų. Štai keletas netikėčiausių ir labiausiai jaudinančių papročių įvairiose pasaulio vietose!

 

kaledos

Katalonija

 

Katalonija – nedidelis regionas, priklausantis Ispanijai, tačiau jau seniai svajojantis atsiskirti nuo šalies ir tapti nepriklausoma valstybe. Katalonai savo nepriklausomybę įrodo ne tik politinėje arenoje – Naujųjų metų ir Kalėdų tradicijos čia taip pat skiriasi nuo kitų šalių. Likus kelioms dienoms iki Kalėdų šioje vietovėje jie pradeda „valyti rąstus” – taip iš katalonų tarmės verčiamas kasmetinio ritualo pavadinimas „caga tió”. Jo esmė slypi tame, kad kiekvienoje šeimoje iš rąsto reikia pasidaryti linksmą būtybę su letenėlėmis ir mielu veiduku. Naujasis „augintinis” dar ilgai bus laukiamiausias svečias namuose – šeimininkai jį vaišins šventiniais patiekalais, saldumynais ir vaisiais. Tiesa, precedento neturinčio padaro laimė truks neilgai: Kalėdų naktį svetingi šeimininkai ims „gydyti” rąstą, o paprasčiau sakant – daužyti viskuo, kas pasitaiko. Pasirodo, laimė ateinančiais metais priklauso nuo smūgių stiprumo.

 

Austrija

 

Pasak senos austrų legendos, šv. Mykolas arba, kitaip tariant Kalėdų senelis, turi nemalonų, piktą priešą – Krampusą, kuris trukdo maloniam burtininkui, skubančiam įteikti dovanas paklusniems vaikams, kuria įvairias intrigas ir apskritai yra labai neigiamas personažas. Beje, neklaužadų tėvams Krampusas atrodo dar siaubingesnis nei vaikams – juk piktoji dvasia nusineša blogus vaikus į savo urvą, kad, kaip spėjama, juos suvalgytų Kūčių vakarienei. Taigi, mažieji išdaigininkai rizikuoja likti ne tik be dovanų, bet ir suvalgyti. Norėdami apsisaugoti nuo pabaisos su ožio galva, vaikai patys turi persirengti krampusais, kad piktadarys jų nerastų. Būtent todėl Kūčių vakarą Vienos gatvėmis vaikšto ne Kalėdų seneliai ir Snieguolės, o pasakiškai šiurpūs monstrai.

 

Norvegija

 

Visi žino, kad prieš pat Kalėdas ima siautėti įvairios piktosios dvasios, raganos ir demonai,  kurių Norvegijoje, regis, yra nemažai – tereikia prisiminti garsiuosius miško trolius! Taigi, visos pabaisos, kurios šiaurinėje šalies dalyje dar išlikusios savo pirminiu pavidalu, nusileidžia nuo kalnų, kad suvalgytų mirtingųjų sielas. Ką daro norvegai, nenorintys patekti į raganų ir burtininkų nagus? Viskas labai paprasta! Šalies gyventojai geriausia apsauga nuo piktųjų dvasių laiko šluotų nebuvimą. Todėl Kūčių vakarą Norvegijoje nerasite nė vienos šluotos. Beje, matyt, veikia magiškas metodas – Norvegijoje oficialiai neužfiksuotas nei vienas raganos išpuolis prieš žmogų.

 

Meksika

 

Nepaisant to, kad Meksika – amžinos vasaros šalis, Kalėdų čia niekas neatšaukė, tik švenčia kitaip. Pagrindinis šventinis patiekalas viename iš miestų – ridikėliai. Kasmet gruodžio 23 d. vietos gyventojai renkasi į centrinę aikštę, kad artėjančių Naujųjų metų proga surengtų ridikėlių šventę. Fiestoje gali dalyvauti visi norintys – bilietas į festivalį yra tik vienas: iš ridiko reikia išskaptuoti bet kokią figūrėlę ar garsaus animacinio filmuko personažą. Kalėdinio renginio pabaigoje kompetentinga komisija iš ridikėlių drožėjų išrinks nugalėtoją, kuris bus apdovanotas jo kūrybos nuotraukomis pirmuose dienraščių puslapiuose.

 

Japonija

 

Japonijoje katalikai Kalėdas švenčia taip pat kaip ir visose šalyse – šeimyniškai. Tuo pačiu metu uždegami šiaudai, nes manoma, kad jie išvaro piktąsias dvasias. Vietoj Kalėdų senelio pagrindinė šventės figūra yra dievybė Hoteyosho. Būtent jis atneša kalėdines dovanas. Be to, japonai darbštūs ir tikslūs žmonės, todėl Naujieji metai jiems – kaligrafijos šventė. Užuot sėdėję prie šventinio stalo ir vaišindamiesi įvairiausiais skanėstais, Tekančios saulės šalies gyventojai kelias dienas rašo ant popieriaus hieroglifus, kurie atrodo kaip tikras meno kūrinys. Amžina jaunystė, ilgaamžiškumas ir pavasaris – štai ko kasmet japonai trokšta. Iš tiesų, kas gali būti svarbiau už šiuos tris laimingo gyvenimo aspektus. Nuostabi filosofija. Sausio 14 d., pasibaigus šventėms, paklodės su hieroglifais deginamos gatvėje, o jei vėjas paklodę pakels aukštai, tai išsipildys visi nuoširdūs norai.