Sklandus virškinimas svarbus visai organizmo būklei. Jis lemia, kaip būsime aprūpinami maistinėmis medžiagomis, kaip veiks imuninė sistema, net kaip atrodysime ar kaip aštriai dirbs protas. Tad kaip palaikyti gerą virškinimą?

 

Visokeriopa svarbaAnatomy,Of,Human,Body,With,Digestive,System.,3d,Illustration

 

Mokslininkai mano, kad virškinimo sistema – ne tik vieta, kur organizmas įsisavina maistines medžiagas. Ji taip pat veikia kaip komunikacijos centras su smegenimis bei yra viena pirmųjų apsaugos linijų ginantis nuo ligų. Taigi sklandus virškinimas svarbus bendrai sveikatai ir gerovei.

 

Pirmiausia jis atlieka tiesioginę funkciją ir padeda organizmą aprūpinti energija – įsisavinti maistines medžiagas, skysčius. Taip kūnas gauna būtinų statybinių medžiagų, reikalingų normaliai funkcionuoti ir išlikti sveikiems.

 

Taip pat žinoma, kad žarnynas nuolat siunčia informaciją į smegenis, kurios mums nurodo, kada esame išalkę, ištroškę, kada būtina atkurti energijos resursus. Jie tarpusavyje komunikuoja ir apie subtilesnius dalykus, pavyzdžiui, nuotaikos kontrolę. Žarnynas gali siųsti smegenims signalus apie patiriamą stresą, atitinkamai reaguodamos smegenys išskiria daugiau laimės hormono serotonino. Kai virškinimas sutrinka, kartu gali sutrikti ir neuromediatorių gamyba, o tai neigiamai paveikia psichinę sveikatą, didina nerimo, depresijos ir kitų psichinės sveikatos problemų riziką. Žarnyno būklė gali paveikti ir pažinimo funkcijas: dėmesio koncentraciją, atmintį, gebėjimą apdoroti informaciją, priimti sprendimus.

 

Žarnynas atlieka vieną svarbiausių vaidmenų imuninės sistemos veikloje. Žarnyne gyvena gausybė bakterijų, sudarančių mikrobiomą. Nuo jų priklauso organizmo atsparumas ligoms. Maždaug 80 % imuninės sistemos ląstelių yra žarnyne, tad kai sutrinka žarnyno mikrobiomos pusiausvyra, nusilpsta ir imunitetas.

 

Galiausiai įrodyta, kad žarnyno veikla susijusi su nutukimo rizika. Sutrikus žarnyno mikrobiomai lėtėja medžiagų apykaita, neišskiriama užtektinai hormonų, užtikrinančių sotumą, todėl didėja persivalgymo tikimybė, taip pat organizmas gali labiau kaupti riebalus.

 

Kaip pagerinti?

 

Norint sumažinti įvairių virškinimo sutrikimų riziką, rekomenduojama:

 
  •  Subalansuoti mitybą. Valgyti kuo natūralesnį, šviežesnį, mažiau perdirbtą maistą. Vartoti daugiau skaidulų, probiotikų ir prebiotikų šaltinių, pavyzdžiui, raugintų produktų. Vengti pusgaminių, nenatūralių maisto priedų, riebių, keptų, rūkytų, pernelyg aštrių produktų. Nepiktnaudžiauti paprastaisiais angliavandeniais, druska, kofeinu. Geriausia valgyti dažniau, bet po mažiau. Turėtų būti trys pagrindiniai valgymai ir du užkandžiai tarp jų. Nepamiršti skysčių vartojimo – bent 1,5 l vandens per dieną.
  •  Būti fiziškai aktyviems. Įrodyta, kad tie, kurie reguliariai skiria dėmesio fizinei veiklai, su virškinimo sistemos negalavimais susiduria apie 30 % rečiau. PSO ragina mankštintis bent 150 min. per savaitę. Geriausia, kai tarpusavyje derinamos kardiotreniruotės ir jėgos pratimai.
  •  Vengti streso. Nervinė įtampa skatina streso hormonų sekreciją, o šie trikdo normalią virškinimo sistemos veiklą. Gali sukelti viduriavimą arba vidurių užkietėjimą, prastina virškinimą, gali tapti skrandžio skausmų, pykinimo priežastimi. Vengti įtampą keliančių situacijų bei kasdien bent valandą skirti maloniai atpalaiduojančiai veiklai.
  •  Paisyti higienos normų. Šis patarimas padeda išvengti daugybės užkrečiamųjų ligų. Virškinimo sutrikimai taip pat dažnai būna bakteriniai arba virusiniai. Todėl svarbu prieš valgį visuomet plauti rankas, kruopščiai nuplauti vaisius ir daržoves, gaminant maistą laikytis sanitarinių sąlygų.
  •  Atsikratyti žalingų įpročių. Tiek rūkymas, tiek nesaikingas alkoholio vartojimas didina įvairių virškinimo sutrikimų riziką. Metus šiuos žalingus įpročius su virškinimo sistema susijusi savijauta pagerėja 50–60 % atvejų.
  •  Išbandyti maisto papildus. Jeigu vien kasdienių sveikos gyvensenos patarimų neužtenka ir virškinimo sistema itin jautri, galima vartoti jai subalansuotus maisto papildus. Jie palaiko sveiką mikrobiomą, lengvina virškinimo procesą, saugo žarnyną nuo įvairių uždegimų.
 

Įdomu

 
  • Suaugusio žmogaus virškinimo trakto ilgis – apie 9 m. Prasideda nuo burnos ir baigiasi išange.
  • Virškinimo procesas prasideda dar burnoje, kai seilės ima skaidyti angliavandenius.
  • Skrandžio rūgštis galėtų ištirpdyti net metalą. Virškinant maistą ji svarbi ir dėl to, kad pražudo daugumą patogeninių mikroorganizmų.
  • Per dieną žmogus nuryja maždaug 600 kartų. Daugelis rijimų nevalingi ir yra svarbi virškinimo proceso dalis.
  • Vystantis vaisiui virškinimo sistema yra viena pirmųjų, kuri susiformuoja augančiame organizme.
 

Autorius Jūratė Survilė