Kaip nepriaugti svorio per atostogas
2024-08-16 09:39Daugeliui atostogos – pramogų ir malonumų laikas, kai sau leidžiame daugiau nei įprastai, neribojame nei saldumynų, nei kitų mėgstamų gardumynų. Tačiau malonumų kaina neretai tampa apsunkęs kūnas ir priaugti nepageidaujami kilogramai. Kaip to išvengti?
Svarbiausia – sutarti su savimi
Įmanoma mėgautis atostogomis, jei reikia save riboti? Mitybos ir sveikos gyvensenos specialistai sako, kad tikrai įmanoma malonumus suderinti su sveika gyvensena. Pasilepinti atostogomis būtina! Tik kaip tai padaryti? Tiesiog prieš vykstant atostogauti reikėtų su savimi susitarti. Daug lengviau bus nepriaugti nereikalingų kilogramų, nenukentės nei sveikata, nei kūno linijos, jeigu prieš atostogas sau pasakysite, kad blogus įpročius keisite sveikesniais, bet ne mažiau maloniais. Žinoma, šiek tiek disciplinos prireiks. Tam, kad išvengtumėte streso, negalvokite apie taisykles kiekvieną atostogų akimirką – tiesiog elkitės sąmoningai, nekenkdami sau ir būtinai save mylėdami. Jeigu laikysitės rekomendacijų, atostogos praeis be įtampos, o po jų jausitės ypač energingi ir svarbiausia į įprastą gyvenimą grįšite be papildomų kilogramų, daug gražesni bei žavesni.
Kaip keliausite?
Jei atostogų kelionės dar nesuplanavote, rinkitės tokią, kurioje pagundų persivalgyti būtų mažiau. Venkite viešbučių su viskas įskaičiuota maitinimu. Jei ketinate atostogoms užsisakyti viešbutį, geriau išsipirkite tik pusryčius, bet ne kelialapį su viskas įskaičiuota maitinimu, nes turint galimybę valgyti kiek tik nori ir matant gausybę įmantrių patiekalų, vargu ar pavyks susilaikyti daugelio jų neparagavus. Blogai jausitės abiem atvejais: ir neparagavę gardžių patiekalų, ir prisivalgę jų per daug. O jei viešbutyje sočiai pavalgysite tik pusryčius, turėsite galimybę gerai apgalvoti, ką bare ar restorane išsirinkti pietums bei vakarienei. Tokiu atveju galėsite rinktis sveikesnius ir mažiau kaloringus patiekalus.
Pirmieji kelionės žingsniai
Jeigu atostogas ketinate praleisti aktyviai keliaudami, iš anksto pasirūpinkite sveikais užkandžiais. Jeigu ruošiatės į ilgą kelionę, apgalvokite, kokių jų ir kiek gali prireikti. Žinoma, šokoladinius batonėlius ir sausainius teks pamiršti, tačiau ne mažiau malonumo patirsite ir daug energijos gausite užkandžiaudami sveikais produktais: traškiais riešutais, aukštos kokybės javainiais, sėklomis, džiovintais vaisiais.
Kelionės metu nelaukite, kol išalksite kaip vilkas, nes stipriai išalkus staigiai sumažėja cukraus kiekis kraujyje, o tada padidėja tikimybė prisikirsti už du. Jei turėsite su savimi vertingų užkandžių, išvengsite pagundos pakeliui nusipirkti saldainių, šokolado, įvairių kepinių.
Jei laukia skrydis
Jeigu numatyta kelionė lėktuvu, iš anksto pagalvokite, ką skrisdami veiksite. Jeigu laukia ilgas skrydis, tikimybė prisivalgyti per daug tikrai padidėja. Tikriausiai ne vienas yra patyręs, kaip miego stoka bei nuovargis kompensuojamas sočiu bei gardžiu maistu. Nepiktnaudžiaukite maistu ir tada, kai neturite, ką veikti. Skrisdami verčiau skaitykite įdomią knygą – tai padės atitraukti mintis nuo maisto.
Kiek ir kada valgyti?
Iš anksto sutarkite su savimi, kad per dieną bus tik vienas sotus valgymas. Keliaudami po svetimus kraštus ar atostogaudami Lietuvos kurorte kasdien pasiplanuokite ne triskart per dieną sočiai prisikirsti, bet vieną sotų pavalgymą su karštais patiekalais, pavyzdžiui, prabangius sočius pietus restorane. Daugiausia ir kaloringiausio maisto geriau valgyti vidurdienį, kai Saulė zenite – tada geriausiai veikia virškinimo sistema. Nusprendę valgyti sočius pietus, ryte bei vakare pavalgykite lengvesnio maisto, pavyzdžiui, ryte pasimėgaukite šviežiais vaisiais ir maždaug po pusvalandžio – liesu jogurtu su nekaloringais javų dribsniais. Vakarienei užteks įvairių salotų. Kai susiplanuosite mitybos režimą, tikrai kiekvieną akimirką nereikės laužyti galvos, ką ir kada valgyti, nes jūs jau tai gerai žinosite. Ir nusivylimo jokio nebus.
Rinkitės sąmoningai
Atostogaudami nevaržykite savęs visiškai atsisakydami gardaus deserto, tačiau jį rinkitės apdairiai. Norėdami juo pasilepinti, rinkitės lengvesnį, su uogomis, vaisiais, be miltų. Jei negalite atsispirti pyragaičiams, bent jau atsisakykite su riebia karamele, grietinėle, kaloringais ledais. Po sočių pietų ar vakarienės eikite pasivaikščioti. Atostogaudami kurorte pietauti nužingsniuokite į atokiau esančias kavines ar restoranus. Tokiu atveju sočiau pavalgę turėsite galimybę grįždami namo ramiai pasivaikščioti. Taip maistas susivirškins greičiau.
Nepamirškite gerti daugiau skysčių. Kartais, kai atrodo, kad esame beprotiškai išalkę, galime tiesiog būti ištroškę. Vasarą, ypač atostogaudami šiltuose kraštuose ar kaitriomis dienomis Lietuvoje, gerkite daugiau natūralaus vandens. Jei dėl kaitros ar didelio aktyvumo prakaituojate itin gausiai, naudinga gerti ne tik paprastą vandenį, sultis, bet ir mineralinį vandenį, žaliąją arbatą.
Ko vengti?
Atostogaudami su šeima ar draugų kompanija neretai vakarus leidžiame sėdėdami kavinėje ar prie laužo su taure vyno. Ir tokiam poelgiui visada turime pasiteisinimą – juk atostogos, reikia atsipalaiduoti. Tačiau alkoholis tikrai nepadės numesti svorio. Be to, net nedidelės alkoholio dozės sekina organizmą, vartodami alkoholį tampame mažiau energingi bei žvalūs. Todėl atostogas leisdami su taure rankoje sumažinsite atostogų kokybę net keliskart, o po atostogų tikrai nesijausite pailsėję ir prikaupę energijos. Specialistai pabrėžia, jog nekenksmingos spiritinių gėrimų vartojimo normos nėra – net nedidelis alkoholio kiekis veikia organizmą toksiškai. Alkoholis teršia ir rūgština organizmą, kas taip pat skatina norą griebtis nesveiko maisto, kenkiančio sveikatai bei kūno linijoms. Todėl alkoholinius gėrimus stenkitės pakeisti mėgstamais sveikesniais gėrimais: natūraliomis vaisių sultimis, gira, vandeniu su uogomis bei vaisiais.
Atostogaudami mažiau vartokite ir mėsos. Tai itin sunkiai virškinamas maistas. Ypač karštomis dienomis stenkitės jos išvis atsisakyti. Jei negalite to padaryti, bent nevalgykite su riebiais padažais ir bulvėmis, nes suvalgę tokį patiekalą stipriai apkrausite skrandį ir žarnyną.
5 patarimai per atostogas
- Nemaišykite produktų. Visada sėsdami prie stalo prisiminkite, kokius produktus rekomenduojama valgyti pirmiausia, o kokius reikėtų valgyti vėliau. Taip pat svarbu nemaišyti įvairaus maisto. Valgyti pradėkite nuo daržovių. Jose esanti ląsteliena greičiau sukels sotumą. Tuomet pagrindinio patiekalo užteks gerokai mažiau. Prisiminkite, kad nuo stalo turite pakilti dar norėdami valgyti.
- Nekeiskite įprasto režimo. Mitybos specialistai įspėja, kad svoriui įtakos gali turėti ir pakeistas paros režimas. Iš esmės pakeitus režimą organizmas ne ilsisi, bet pavargsta. Žinoma, jeigu dirbdami eidavote miegoti labai vėlai, keldavotės labai anksti ir dėl to pervargdavote, per atostogas tikrai verta paros režimą sureguliuoti bei miegui skirti daugiau laiko. Bet jeigu gyvenote tinkamu režimu: eidavote miegoti iki vidurnakčio ir keldavotės saulei patekant, per atostogas stenkitės tokį režimą ir išlaikyti.
- Nesistenkite išragauti visų tautinių valgių. Natūralu, kad nuvykus į svetimą kraštą norisi jį pažinti per virtuvę, todėl puolame ragauti visus rekomenduojamus vietos gardumynus. Juk atostogos siejasi su malonumais, todėl net nepajuntame, kaip atostogaudami stipriai viršijame kalorijų skaičių. Ypač sunkiai atsispiriame saldumynams. Beje, apklausos rodo, kad nuo jų labiau priklausomos moterys, nes saldus skonis dailiosios lyties atstovėms asocijuojasi su gyvenimo džiaugsmu. Tačiau mitybos specialistai primygtinai siūlo vietoj lepinimosi desertais susigalvoti įdomios, ūpą keliančios veiklos, iššūkių, kurie suteiktų virtinę teigiamų emocijų. Jei visgi be saldumynų atostogų įsivaizduoti negalite, sutarkite su savimi, kad dieną ar kelias maitinsitės kuo sveikiau, o atpildas už tai bus išsvajotas gardumynas. Saikingas lepinimasis saldžiais gardėsiais daug žalos kūno linijoms nepridarys. Be to, retesnes saldžias akimirkas labiau vertinsite.
- Laiką skirkite visaverčiam poilsiui. Jei didžiąją atostogų dalį prasėdėsite prie televizoriaus, kompiuterio, telefono, šie laiko ir energijos vagys kaip niekas kitas padės kaupti nereikalingus kilogramus, tad nė nepajusite, kaip iš atostogų grįšite stipriai papilnėję. Todėl per atostogas stenkitės visiškai atsiriboti bent jau nuo televizoriaus ir kompiuterio. Tą laiką geriau skirkite pasivaikščiojimui gryname ore, lankykite muziejus, parodas, su vaikais užsiimkite judriais žaidimais. Išlošite tikrai daug – jausitės fiziškai geriau, be to, neveiks kenksminga kompiuterio ar televizoriaus spinduliuotė. Elektriniai, elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai labiausiai kenkia centrinei nervų sistemai bei širdžiai. Atsiriboję nuo visų šių prietaisų pailsinsite ir akis, kurios fiksuoja net menkiausią vaizdo vibraciją, juolab ekrano mirgėjimą.
- Pajutę sotumą nustokite valgyti. Per atostogas ši grėsmė ypač didelė, nes laiko turime daug daugiau bei norime jį praleisti maloniai. Tad atostogų pietūs ir vakarienės neretai užsitęsia iki kelių valandų. Žvelgiant į ispanus ar italus, prie stalo su gausia šeimyna leidžiančius kone pusę gyvenimo, akivaizdu, jog tai nieko blogo, visgi taip ilgai sėdint prie maisto svarbu išlaikyti sąmoningumą ir pajutus sotumą nustoti valgyti. Nuolat persivalgant ne tik auga kilogramai, bet ir blogėja bendra savijauta – gali svaigti galva, pykinti, darytis silpna. Dideliam maisto kiekiui suvirškinti reikia daugiau fermentų, organizmas dėl to patiria didesnį stresą. Daugiau darbo tenka skrandžiui, kasai, kepenims, tulžies pūslei.
Kaip išlaikyti svorį po atostogų
Būna ir taip, kad po atostogų grįžę liekni ir gražūs, be papildomų kilogramų, žmonės atsipalaiduoja ir užmiršta visus susitarimus su savimi dėl mitybos. Be to, įsisukus į darbus nė nepajunta, kaip dažniau užkanda nesveikų užkandžių, o iš darbų grįžus vėlai vakare prisikerta už du. Tad priaugti svorio galima vos per savaitę. Net jeigu taip nutinka, nepanikuokite, negraužkite savęs ir nepulkite prie drastiškų, organizmą alinančių dietų. Tiesiog stenkitės grįžti prie įprasto režimo ir neabejokite, kad savaitė kita ir nereikalingi kilogramai ištirps. Žinoma, šiek tiek reikės dėl to pasistengti. Iš pradžių tiesiog mažinkite porcijų dydį ir nevalgykite vėlai vakare. Svarbiausia – daugiau judėkite. Nauda bus akivaizdi.
Autorius Jūratė Bratikienė