Praradus darbą, netenkama daugiau negu atlyginimo. Paskirtas į žemesnes pareigas arba atleistas iš darbo, žmogus patiria finansinių sunkumų, jaučiasi sutrikęs dėl pasikeitusios padėties, pyksta, jaučia nerimą, sumažėja jo savivertės jausmas. Galiausiai tai atsiliepia santykiams su artimiausiais žmonėmis. Sutuoktinių gyvenime keičiasi labai daug kas, kai gyvenimas priverčia susiveržti diržus. Reikia nepamiršti, kad tai laikina situacija, dėl kurios neturėtų sugriūti santuoka kaip koks kortų namelis, papūtus vėjui.

 

pora

Kiekvienais metais milijonai žmonių visame pasaulyje netenka darbo dėl vienokių ar kitokių priežasčių. 47 % amerikiečių „Reader‘s Digest“ apklausoje prisipažino, kad darbo netekimas turėjo labai neigiamos įtakos jų asmeniniams santykiams. Daugeliui žmonių ieškoti darbo psichologiškai yra daug sunkiau negu dirbti.

 

Tačiau net vienas iš trijų apklausoje dalyvavusių amerikiečių teigė, kad darbo praradimas turėjo daugiau teigiamų negu neigiamų pokyčių jų gyvenime. „Jeigu sugebėjote išgyventi krizę, kai jūsų ir jūsų šeimos narių gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis ir negalėjote to kontroliuoti, jūs galite išgyventi beveik viską. Tada suprantate tikrąją santykių prasmę. Mums teko du kartus patirti, ką reiškia netekti darbo ir tris kartus, ką reiškia būti pažemintiems pareigose, todėl dabar nuoširdžiai galiu pasakyti, kad esu įsimylėjęs savo žmoną labiau negu buvau prieš 30 metų“, – kalbėjo vienas iš apklausos dalyvių Damianas Birkelis.

 

10 dalykų, kaip išlaikyti santuoką ar partnerystę, jei vienas iš sutuoktinių neteko darbo arba buvo pažemintas pareigose.

 
  • Skirti dėmesį svarbiausiems dalykams; planuoti biudžetą ir spręsti finansines problemas. Dideli pokyčiai patikrina, ko verti santykiai. Jeigu jas sieja kas nors daugiau nei socialinis statusas ar pinigai, didelė tikimybė, kad krizę pora išgyvens kartu. Kitu atveju nusimato santykių griūtis.
  • Bendrauti su panašaus likimo žmonėmis. Suburti žmones, kurie taip pat ieško darbo. Labai svarbu nesijausti vienišiems ir galvoti, kad nesiseka tik jums vieniems. Kartu ne tik linksmiau praleisite laiką, bet galbūt ir greičiau rasite darbą, o gal net sugalvosite pelningą verslo idėją?
  • Planuoti veiklą. Pasidaryti tvarkaraštį, ką ir kada reikia padaryti.
  • Ieškoti profesionalios pagalbos. Kartais vieniems būna sunku tvarkyti finansus, ypač, jei jie labai pasikeičia ir tenka pradėti taupyti. Tuomet gali praversti finansų specialisto konsultacija, kuris patars kaip taupyti pinigus.
  • Stiprinti šeimos ryšius. Praleisti daugiau laiko su šeima ir draugais. Vaikams reikėtų taip pat suprantamai paaiškinti, kad nuo šiol kurį laiką jie nebegalės skirti tiek pinigų kiek anksčiau pramogoms, skanėstams, žaislams ar drabužiams. Vaikai turi žinoti, kokios jų tėvų galimybės.
  • Bendrauti su sutuoktiniu. Stengtis išklausyti partnerį, prieš kaltinant ir užsipuolant. Bendravimo pagrindas turi tapti meilė ir pagarba. Diskutuoti ir net ginčytis su partneriu galima tiek, kiek norisi, bet tie pokalbiai niekada negali tapti destruktyvūs. Partneriai visada turi jausti pagarbą vienas kitam. Reikia kalbėti vienas su kitu. Nieko blogo jausti vienokius ar kitokius jausmus, tačiau labai svarbu išklausyti kitą asmenį.
  • Iš naujo įvertinti savo turtą. Žmonės turi daugybę daiktų, kurių jiems nereikia. Galima parduoti daiktus, kurie nebereikalingi. Nereikia kaupti daiktų: atsikratykite visko, kas neturi vertės šeimai ir sutuoktiniams. Pasilikti tik tai, prie ko esate prisirišę emocionaliai.
  • Suprasti, kokį poveikį stresas daro kūnui. Tikriausiai netekę darbo nebegalėsite pratęsti sporto klubo narystės, tačiau tai – ne priežastis vakarus leisti ant sofos. Judėjimas yra labai svarbus sveikam kūnui ir sielai. Jis nieko nekainuoja. Fizinė veikla gali būti labai įvairi: ilgi pasivaikščiojimai, bėgiojimas, mankšta pagal vaizdo įrašus, gilaus kvėpavimo pratimai.
  • Išmokti gyventi šia akimirka ir jaustis dėkingiems už mažus dalykus. Dėkingumas žmonių gyvenime yra viena stipriausių jėgų, kuri leidžia pamatyti visa, kas gera ir gražu yra pasaulyje. Kiekvieną dieną rasti bent 10 priežasčių, dėl ko pasakyti stebuklingą žodį „Ačiū“.
  • Susitaikyti su tuo, kas turima, o ne galvoti apie tai, ko neturima.