Kaip nepasiklysti kosmetikos džiunglėse?
2015-02-26 15:41Viso pasaulio kosmetikos pramonė kasmet parduoda šimtus, o gal net tūkstančius skirtingų kremų, serumų, odos drėkiklių ir kitų priemonių, žadančių odos puoselėjimą ir nepriekaištingą išvaizdą. Iš tokios gausybės pasirinkti tinkamiausią – tikrai nelengva užduotis. Iš parduotuvės namo parsineštos, skambiais žodžiais išreklamuotos prekės neretai nukišamos į giliausią vonios spintelės kampą, išmetamos arba padovanojamos tiems, kuriems galbūt jų reiktų. Įdomu, kad daugelis nė nepagalvoja apie tai, kad galbūt netinka ne pati kosmetikos priemonė, bet tai, kaip ir ypač su kokiomis kitomis priemonėmis ji yra naudojama. Kai kurios kosmetikos priemonių kombinacijos gali turėti labai liūdnų pasekmių, gali prireikti ilgai gydyti pažeistą odą, varstyti dermatologų kabinetų duris…
Retinolis (vitaminas A) su alfa hidroksido rūgštimis (AHA) neigiamai reaguoja. Šie du, tuo pačiu metu naudojami ingredientai, gali sukelti stiprų odos sudirginimą. Kad ir kaip keista būtų, šiuos produktus galima naudoti, tačiau skirtingu laiku.
Retinolis (vitaminas A) su vaistais nuo aknės (paprastųjų spuogų) – taip pat bloga kosmetikos priemonių kombinacija. Kartu naudojamos šios stipraus poveikio kosmetikos priemonės gali labai stipriai dirginti odą ir ją pažeisti. Šias kosmetikos priemones galima naudoti, tačiau skirtingu laiku, kaip ir retinolį bei AHA rūgštis. Kai kurie dermatologai vaistus, skirtus gydyti aknę, rekomenduoja naudoti rytą, o prieš naktį odą tepti priemonėmis, kuriose yra retinolio arba vitamino A.
Vitaminas C su vario peptidais – nėra labai žalingas odai kosmetikos sudedamųjų dalių junginys, tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad varis slopina vitamino C įsisavinimą, todėl kosmetikos priemonės su vitaminu C gali būti visiškai neveiksmingos. Išeitis: iš pradžių sunaudoti kosmetikos priemones su vitaminu C, o paskui – su vario peptidais.
Odos valikliai spuoguotai odai su benzoilo peroksidu ir retinoidais – nerekomenduojamas kosmetikos sudedamųjų dalių derinys. Abu ingredientai pasižymiu stipriu, odą sausinančiu poveikiu. Daugelio dermatologų nuomone, šie ingredientai nėra tinkami spuoguotai odai prižiūrėti skirtuose valikliuose. Kita vertus, tai nereiškia, kad jie yra apskritai netinkami aknei gydyti. Esant tokiai odos būklei, rekomenduojama naudoti švelnų, kreminį prausiklį ir receptines arba kitas gydomąsias priemones.
Niacinamidas su sirtuinais – netinkama kombinacija kosmetikoje. Paminėtos cheminės medžiagos yra mažiau žinomos, nors ne mažiau veiksmingos. Sirtuinai stimuliuoja ląstelių atsinaujinimą ir pailgina jų gyvybingumą, apsaugo ir atkuria DNR grandinę. Niacinamidas arba vitaminas B3 įsiskverbia į epidermį ir gerina jo struktūrą, blokuoja melanino transportavimą, todėl ne tik naikina esamas pigmentines dėmes, bet neleidžia atsirasti naujoms. Pastebėta, kad tuomet, kai žmogaus organizmui trūksta sirtuinų, pradedama natūraliai išskirti daugiau niacinamido arba atvirkščiai. Šios medžiagos slopina viena kitos poveikį, todėl jų nerekomenduojama vartoti kartu. Nėra žinoma, koks poveikis būtų, jeigu priemonės su sirtuinais būtų naudojamos pakaitomis su niacinamidais. Pavyzdžiui, vieną savaitę vienos, o kitą – kitos. Toks vartojimo cikliškumas vertinamas labai prieštaringai, bent jau tol, kol nebus atlikta nuodugnesnių tyrimų. Ko gero, daugelis dermatologų rekomenduotų naudoti kosmetikos priemones su vitaminu B3 (niacinamidu) ir jas derinti su kitomis kosmetikos priemonėmis bei procedūromis.