Gyvename vartotojiškame pasaulyje, o avalynės rinka nėra išimtis. Dažnas savo spintoje turi daugybę batų. Tarp jų yra ir tokių, kurie avėti vos kelis kartus, nes gražūs, bet nepatogūs. Išsirinkti kokybiškus batus sunku, juk pigi ir greita mada siūlo įvairiausių avalynės rūšių. Apie tai, kaip nepasiklysti šioje pasiūlos jūroje ir išsirinkti patogius bei kokybiškus batus, kalbamės su kineziterapeute Lina Mickevičiene.

 

Woman,Pink,Sneakers,Isolated,On,White,Background

 

Kokios savybės būdingos kokybiškai avalynei?

 

Kokybiška avalynė pasižymi penkiomis savybėmis:

 
  • Reguliuojamas plotis. Batai, kurie reguliuojami raišteliais, lipukais ar kitokiais dirželiais, geriau prisitaiko prie pėdų pločio. Taip galima išvengti per stipraus pėdų spaudimo. Nemažai žmonių skundžiasi antroje dienos pusėje pabrinkusiomis pėdomis (ypač dirbantys sėdimą darbą), tokiu atveju reguliuojamo pločio avalynė – puikus sprendimas.
  • Stabili kulno atrama. Ji turi būti minkšta, bet stabili, neleidžianti kulnui judėti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Tai padeda išvengti traumų.
  • Platus avalynės priekis. Bato priekyje turi būti užtektinai vietos (pločio ir gylio) kojų pirštams. Įprastai einant pėdos pailgėja iki 1 cm, todėl derėtų rinktis batus, kurie šiek tiek ilgesni už ilgiausią pirštą. Ypač svarbu, kad pirštai būtų neapspausti, nes tai lemia įvairias pėdos pirštų deformacijas.
  • Batų kulnas ne aukštesnis nei 2,5 cm ir platus. Jei aukštesnis, keičiasi pėdas veikiančių jėgų pasiskirstymas. Didesnis svoris tenka padikauliams, sutrumpėja Achilo sausgyslės bei blauzdų raumenys, o tai sukelia daug nemalonių simptomų. Plonas kulnas skatina nestabilumą, taigi prisideda prie traumų grėsmės.
  • Kokybiškos kvėpuojančios medžiagos bei lankstus ir neslystantis padas. Pėdų savijauta, sveikata, komfortas priklauso ir nuo medžiagų, iš kurių pagaminta avalynė. Gausus pėdų prakaitavimas kelia diskomfortą, skatina nutrynimų riziką. Nekokybiškas slidus padas gali lemti traumas. O jo nelankstumas – pėdų ir kojų raumenų disbalansą, sąnarių amplitudžių mažėjimą.
 

Į ką svarbu kreipti dėmesį matuojantis avalynę, kad ją avėti būtų patogu?

 

Pirmiausia rekomenduoju avalynę pirkti, matuotis popiet, nes pėdos vakarop paprastai šiek tiek padidėja, išplatėja.

 

Antras patarimas – avalynės plotis turi atitikti pėdų plotį. Į parduotuvę galite neštis savo apibrauktos pėdos atspaudą. Uždėjus batą ant jo puikiai matyti, kuri avalynė bus nepatogi. Jei batas siauresnis nei pėda, kojos avint tokią avalynę niekada nebus laimingos.

 

Trečia – pabandykite sulenkti padą. Jis turi linkti būtent toje vietoje, kur yra jūsų pėdos didžiojo piršto sąnarys, ten atsispiriant natūraliai linksta pėda.

 

Ketvirta – vidpadis ties pirštais turėtų būti kiek minkštesnis, nes einant labai svarbu, kad pirštai galėtų atlikti griebimo judesį.

 

Artėja vasara, jau ieškome avalynės šiam sezonui. Kuo ji turėtų pasižymėti?

 

Vasariška avalynė irgi turėtų būti renkamasi ne pagal grožį. Renkantis šią avalynę tinka visos išvardytos rekomendacijos. Basučių dirželiai turi stabiliai prilaikyti pėdas, o kulno aukštis ir plotis atitikti sveikos avalynės rekomendacijas. Tam, kad pėdos neslidinėtų ir neprakaituotų, netgi vasarą dėl higienos ir komforto siūloma mūvėti kojinaites.

 

Per pandemiją beveik viską pirkome internetu, šis įprotis daugeliui išliko. Kaip neapsirikti perkant batus internetinėse parduotuvėse?

 

Labai rekomenduoju visuomet avalynę pirkti fizinėse parduotuvėse. Tačiau jei to padaryti neįmanoma, rinkitės tas parduotuves, į kurias lengvai ir patogiai galite grąžinti netikusią avalynę. Prieš pirkdami batus būtinai pasižiūrėkite puslapyje nurodytus jų matmenis. Jei turite galimybę, užsisakykite kelias poras ir pasilikite tik labiausiai jūsų pėdoms tikusius batus, o kitus grąžinkite.

 

Kas nutinka avint nepatogią avalynę?

 

Kaip kineziterapeutė ir sveikų pėdų fanė atidžiai stebiu avalynės mados tendencijas. Noriu pasidžiaugti, kad galiausiai sulaukėme meto, kai madinga patogi avalynė. Kaip moteris galiu išsiduoti, kad kartais dėl gražių batų ir man kyla mintis pakankinti pėdas. Tačiau nerekomenduočiau to daryti, nes avint nepatogią avalynę galimi sunkūs padariniai:

 
  • Hallux valgus deformacija, vadinamieji išsikišę kauliukai
  • Nuospaudos
  • Nutrynimai
  • Plaktukiniai pirštai
  • Įaugantys nagai
  • Sutrumpėjusi Achilo sausgyslė ir blauzdos raumenų disbalansas
  • Plokščiapėdystė.
 

Ar įdėklai suteikia batams patogumo?

 

Nepatogi avalynė dažniausiai yra siaura, turi aukštesnį kulną, trūksta vietos pirštams, tad nelabai įsivaizduoju ortopedinio vidpadžio šiuose batuose. Mat įdėjus vidpadį į batus jų erdvė dar labiau sumažėja. Dar didesnis paradoksas būtų ortopediniai vidpadžiai į aukštakulnius. Neverta švaistyti pinigų tokiam gaminiui. Jei norite avėti aukštakulnius, tiesiog susitaikykite su mintimi, kad tai ne tik nepatogu, bet ir turės ilgalaikių pasekmių.

 

Vidpadžiai gali palengvinti judėjimą, nes prilaiko pėdų skliautus, sušvelnina skausmingus taškus. Tačiau tam, kad vidpadžius avėti būtų patogu, jie turi būti naudojami atitinkamoje avalynėje, kurios savybes jau išvardijau. Pasikartosiu, kad svarbiausia – reguliuojamas bato plotas (raišteliai, lipukai), nes vidpadis sumažina bato erdvę. Taip pat rekomenduoju prieš dedant į avalynę vidpadžius pašalinti esamą vidpadį, net jei atrodo plonas.

 

Vidpadžius rekomenduoju avėti žmonėms, kurie turi įvairių deformacijų, plokščias pėdas, pado fascijos uždegimų ar kitų patologinių būklių. Tačiau vien jų nepakaks, svarbi ir subalansuota mankšta. Visos pėdų problemos kyla dėl raumenų disbalanso. Deja, vidpadis šios bėdos nesprendžia, o pėdoms palengvina tik mechaniškai. Tad jei naudojate vidpadžius simptomams sumažinti, nepamirškite mankštintis.

 

Nejaučiantiems jokių blogų pojūčių pėdose vidpadžių nerekomenduoju. Siekdami didesnio komforto, tiesiog susilpninsite pėdų skliautus palaikančius raumenis.

 

Autorius Jūratė Survilė