Kokybiškas miegas – vienas svarbiausių puikios sveikatos ir geros savijautos veiksnių. Vaikams nakties poilsis ypač svarbus, mat jų organizmas sparčiai auga, vystosi, todėl išeikvoja daugiau energijos. Norint gerai išsimiegoti, būtinas patogumas, o jis daugiausia priklauso nuo čiužinio. Kokį rinktis vaikams?

 

Morning,Of,Little,Girl,Lying,On,Bed,With,Comfortable,MattressAtsižvelgti į amžių

 

Čiužinio pasirinkimas pirmiausiai priklauso nuo vaiko amžiaus, mat augant kinta tiek kūnas, tiek miego poreikiai.

 

Kūdikiai (0–12 mėn.). Kuriant miego aplinką tokio amžiaus mažyliams svarbiausias veiksnys yra saugumas. Siekiant sumažinti uždusimo riziką miegant (mat mažiausieji nemoka patys apsiversti) rekomenduojamas tvirtas, plokščias čiužinys. Geriausia pirkti specialiai kūdikiams skirtą produktą su vandeniui atspariu užvalkalu, apsaugančiu nuo nelaimingų nutikimų, pavyzdžiui, sauskelnių prabėgimų, atpylimų. Čiužinys turėtų tvirtai tilpti į lovelę, kraštuose neturėtų likti didesnių nei dviejų pirštų pločio tarpų.

 

Mažyliai (1–3 m.). Tokio amžiaus vaikams skirti čiužiniai vis dar turėtų būti tvirti, bet jau gali būti šiek tiek minkštesni, suteikiantys daugiau komforto. Visgi svarbu, kad miegant stuburas išliktų tinkamoje padėtyje, taip užkirsite kelią skoliozės vystymuisi. Būtent dėl to mažyliams nerekomenduojami pernelyg minkšti čiužiniai.

 

Vaikai (3–12 m.). Šiame etape daugeliui tinkamas pasirinkimas – vidutinio kietumo čiužinys. Jis suteikia deramą atramą nugarai, sykiu komfortabilus, leidžia visiškai atsipalaiduoti. Tokio amžiaus vaikai patogumui jau skiria didelį dėmesį, tad pernelyg kietas čiužinys gali trikdyti miego kokybę.

 

Paaugliai (12 m. ir vyresni). Jiems reikalingas čiužinys, gebantis atlaikyti didesnį svorį. Daugeliu atvejų tinka suaugusiesiems skirti produktai. Sveikiausia miegoti ant kieto arba vidutinio kietumo čiužinio – leiskite paaugliui pačiam nuspręsti, kas jam patogiau.

 

Skirtingos rūšys

 

Rinkoje galima rasti iš skirtingų medžiagų ir įvairiomis technologijomis pagamintų čiužinių. Kokie populiariausi?

 

Putų poliuretano. Perkami dažniausiai, mat tai puikus kainos ir kokybės dermės pavyzdys. Tokius čiužinius paprasta prižiūrėti, tiesa, palyginus su kitais nėra itin ilgaamžiai, nes ilgainiui atsiranda išgulėjimų, dėl kurių čiužinį būtina keisti nauju. Didelis jų privalumas – lengvumas. Tiesa, jie kiek mažiau pralaidūs orui, todėl rekomenduojama ieškoti tokių, kurie turi specialią daugiasluoksnę technologiją, kuri pagerina ventiliaciją.

 

Spyruokliniai. Brangesni už poliuretano čiužinius, tačiau ir patvaresni. Didelis jų privalumas – gera ventiliacija, sauganti vaiką nuo perkaitimo, prakaitavimo. Tiesa, spyruoklinių čiužinių kokybė gali stipriai skirtis, tad norint gero produktų patartina ieškoti tokio, kuriame būtų bent 135 standžios spyruoklės.

 

Natūralaus pluošto. Augant tvarumo bangai didėja ir šių čiužinių paklausa. Vis dėlto rinkoje jų dar nėra daug. Kur kas dažniau galima rasti putų poliuretano ar spyruoklinių čiužinių, kurių išorinis sluoksnis pagamintas iš natūralaus pluošto: kokosų, bambukų, medvilnės ar kt. Tokie čiužiniai vertinami dėl natūralumo, patvarumo, laidumo orui. Dažnai manoma, kad natūralus lygu saugus, hipoalerginis. Iš tiesų taip nėra, todėl visuomet reikėtų rinktis tik sertifikuotus produktus, atitinkančius aukščiausius standartus. Mat netgi natūralus pluoštas gali būti užterštas kenksmingomis medžiagomis, jeigu nesilaikyta aukščiausių gamybos technologijų standartų. Kalbant apie alergijas, natūralus pluoštas jas sukelia netgi dažniau nei sintetinis.

 

Kiti kriterijai

 

Norint išsirinkti kokybišką ir patogų čiužinį vaikams, patartina atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus:

 

Storis. Įprastai vaikiškų čiužinių storis varijuoja nuo 6 iki 15 cm. Jis nėra toks svarbus kaip kietumas, tačiau turi būti pasirenkamas atsižvelgiant į lovos konstrukcijas.

 

Tankis. Nuo jo priklauso čiužinio kietumas ir elastingumas. Mažiausiems rekomenduojami didžiausio tankio čiužinukai, vaikui augant jo elastingumas gali truputį didėti, suteikti daugiau komforto. Norint patikrinti čiužinio kietumą ir elastingumą, verta prisiminti, kad paspaudus jį pirštais šie turi įlįsti tik truputėlį, o atleidus čiužinys turi kuo greičiau grįžti į pradinę formą. Taip pat jį turi būti sunku sulenkti, neturėtų būti pernelyg lengvas.

 

Oro laidumas. Jis priklauso nuo gamybos technologijos ir naudojamų medžiagų. Kai kurie čiužiniai turi specialias oro cirkuliaciją gerinančias technologijas. Tokie ypač rekomenduojami tiems vaikams, kurie linkę greitai sukaisti, gausiau prakaituoja.

 

Užvalkalas. Mažyliams geriausia rinktis čiužinius su neperšlampamais nuimamais užvalkalais. Tokius paprasta skalbti, lengviau prižiūrėti, jie apsaugo nuo nešvarumų patį čiužinį. Tiesa, tinka ir paprasčiausia neperšlampama paklodė su guma. Jeigu vaikas linkęs į alergijas, pravartu ieškoti čiužinių su hipoalerginiais užvalkalais, kurie neleidžia kauptis dulkėms ir jų erkėms, drėgmei. Beje, patogiausia ir higieniškiausia miegoti ant lygių čiužinių, todėl verčiau nesirinkti tų, kurių užvalkalai turi įmantrių įsiuvų, dygsniavimų.

 

Saugumo standartas. Labai svarbu patikrinti, ar pasirinktas čiužinys atitinka „Oeko–Tex 100“ standartą (ženklinama specialia etikete). Šis garantuoja, kad produkte nėra kenksmingų medžiagų: fenolių, pesticidų, sunkiųjų metalų ir kt.

 

Autorius Jūratė Survilė