Svarbiausia keliaujant – palaikyti tinkamą higieną. Tai tampa itin aktualu, kai tam tikros išvykos, pavyzdžiui, atostogos prie ežero, upės arba žygis į kalnus, užtrunka kelias dienas, o galimybės palįsti po dušu nėra. Ką įsidėti į kuprinę arba rankinį bagažą ir kokius higienos įpročius išlaikyti, norint išlikti švariems bei gaiviems?

 

intymi higiena

Veidui – vienintelis kremas

 

Keliaujant vertėtų įsigyti vieną drėkinamąjį veido kremą, į kurio sudėtį įeitų SPF apsaugos filtras. Bet kuriuo metų laiku gausūs tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti veido odai. Ji gali nudegti saulėje, parausti arba sudirgti. Todėl drėkinamasis kremas su SPF apsauga leis užtikrinti reikiamą odos maitinimą, drėgmės pusiausvyrą ir tinkamą apsaugą nuo žalingų aplinkos veiksnių. Tepti kremą reikėtų tik ant švarios odos. Todėl bent 2 kartus per dieną (ryte ir vakare) būtina veidą nuprausti drungnu vandeniu. Jis padės pašalinti visus nešvarumus. Jeigu nėra galimybių gauti vandens, pravers kūdikiams skirtos drėgnos servetėlės. Jos pašalins riebalų perteklių ir atgaivins odą.

 

Kūnui – specialus prausiklis

 

Net jei oras nėra karštas, aktyvesnė fizinė veikla – žygiai, važinėjimas dviračiais, plaukimas baidarėmis – priverčia labiau prakaituoti. Stovyklaujant ne visada pasitaiko galimybių atsigaivinti po dušu, o įprasti prausikliai gali užteršti ežerų arba upių vandenį. Puiki išeitis – specialus kūno ir plaukų prausiklis, kurį galima naudoti be vandens. Tokios priemonės išsiskiria odai neutraliu pH, švelniomis valomosiomis medžiagomis, kurių sudėtyje nėra dažiklių ir kvapiklių. Specialūs prausikliai ne tik atgaivina kūną, bet ir pašalina visus nešvarumus, purvą bei nemalonų prakaito kvapą. Paskui kūną galima palepinti ir drėkinamuoju losjonu, o pažastis atgaivinti antiperspirantu arba dezodorantu.

 

Rankų higiena – būtina

 

Anot gydytojų, karštas muiluotas vanduo – geriausias būdas siekiant užkirsti kelią bakterijoms plisti ir daugintis. Tačiau keliaujant ne visada pavyksta šia būtinybe pasinaudoti. Vis dėlto rankų higiena, liečiant veidą arba juolab maistą, yra privaloma. Antraip į organizmą gali patekti įvairių ligas sukeliančių virusų. Tad nesant galimybei rankų nusiplauti muilu ir vandeniu, būtina kelioniniame krepšyje turėti specialų dezinfekuojamąjį skystį. Dažniausiai jis gaminamas alkoholio pagrindu ir būna nenuplaunamas. Siekiant išvengti bakterijų, reikėtų kartais išvalyti ir panages, kur taip pat kaupiasi nešvarumų.

 

Jokių intymių rūpesčių!

 

Intymi higiena labiausiai aktuali moterims, ypač per menstruacijas. Todėl ruošiantis į kelionę arba žygį reikėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

 
  • Nepamiršti įsidėti higieninių paketų arba tamponų dviem menstruacijų ciklams. Ypač jei ruošiamasi vykti į tokias vietoves, kur nebus galimybių apsilankyti parduotuvėje.
  • Per mėnesines tamponus arba įklotus keisti kuo dažniau – kas 2–4 val.
  • Įsidėti vaistų nuo skausmo, jeigu tomis dienomis kankina pilvo skausmai.
  • Įsigyti drėgnų intymios higienos servetėlių. Jos pravers ne tik tuomet, kai nėra galimybių naudotis dušu, bet ir tais atvejais, kai gamtinius reikalus tenka atlikti gamtoje.
  • Keičiant tamponus ar higieninius paketus nepamiršti prieš ir po dezinfekuoti arba nusiplauti rankų.
  • Mielių bakterijoms patinka drėgmė ir šiluma. Todėl reikėtų dėvėti natūralaus pluošto kelnaites, rinktis orui laidžius įklotus, o po maudynių gerai nusišluostyti švariu rankšluosčiu.
  • Kelionę sugadinti gali ir šlapimtakių infekcija. Šio nemalonaus negalavimo riziką sumažinti galima geriant daug vandens, nesulaikant šlapimo, šluostantis iš priekio išeinamosios angos link. Be to, profilaktiškai galima vartoti ir įvairių natūralių spanguolių preparatų.
 

Išvengti nemalonaus burnos kvapo įmanoma?

 

Ar blogas burnos kvapas – didžiausias priešas gaivumo pojūčiui keliaujant? Daugumai – taip. Viena JAV skrydžių bendrovė atliko savo klientų apklausą. Paaiškėjo, kad 19 % iš 1 000 apklaustųjų prastas burnos kvapas kelia nemaloniausių asociacijų. Siekiant išvengti nemalonaus burnos kvapo reikėtų nepamiršti rūpintis burnos higiena. Keliaujantiems rekomenduojama įsigyti nedidelių sulakstomų dantų šepetėlių, mažų pakuočių dantų pastų ir skalavimo skysčių. Jeigu šie daiktai užima per daug vietos, galima įsigyti ir kelis vienkartinius dantų šepetėlius. Užtenka tik juos sušlapinti vandeniu, mat dantų pasta jau būna integruota į šerelius. Taip pat reikėtų nepamiršti tarpdančių siūlų. Įstrigę maisto likučiai sukelia ėduonį, o veikiami seilių pradeda pūti ir sukelia dar nemalonesnį burnos kvapą. Tam tikram laikui gaivumo ir švarumo pojūtį burnoje taip pat suteiks gabalėlis citrinos.

 

Riebaluotiems plaukams – ne!

 

Ne vienai moteriai riebaluoti plaukai kelia didžiausią siaubą. Todėl puoselėti plaukus norisi netgi poilsiaujant arba stovyklaujant. Tik ne visuomet išvykus prie ežero pavyksta juos ištrinkti šampūnu ar juolab palepinti kauke. Tačiau ne visada iškylaujant jiems reikia daug priežiūros. Patariama nepamiršti plaukų gerai iššukuoti, kad nesusiveltų. Kartą arba du nesant vandens plaukams dailią išvaizdą susigrąžinti padės sausas, dažniausiai purškiamas, šampūnas. Laikinai riebalų perteklių sugeria ir paprasta biri pudra, tik jos nederėtų padauginti.

 

Gerai atrodyti – puikiai jaustis

 

Švarūs, sausi ir kvepiantys drabužiai padeda pasijusti gaiviems. Deja, keliaujant, ypač kai tenka nemažai judėti ir prakaituoti, drabužiai greitai tampa nešvarūs bei nehigieniški. Kai nėra galimybių prisikrauti pilnus lagaminus atsarginių apdarų, tenka prisiminti skalbimą rankomis. Netgi vandenyje praskalauti drabužiai, be jokių įprastų skalbiklių ir minkštiklių, tiesiog išdžiovinti, leis pajusti švarumo pojūtį.

 

Į ką dar atkreipti dėmesį?

 
  • Baseinuose, viešuose dušuose arba pirtyse būtina avėti gumines šlepetes. Jos ne tik sumažins paslydimo riziką, bet ir apsaugos nuo pėdų grybelio bei kitų bakterijų.
  • Keliaujant su savimi vertėtų turėti vandens, spanguolių ir apelsinų sulčių. Vanduo padės kūnui išlaikyti drėgmę. Spanguolių sultys teigiamai veikia šlapimo pūslę, o apelsinų – papildo organizmą naudingomis medžiagomis ir stiprina imunitetą.
  • Kūdikių pudra – puiki priemonė nemaloniam prakaito kvapo naikinti. Ja galima apibarstyti pėdas ir rankas.
  • Švaros ir gaivumo pojūtis pirmiausia atsiranda galvoje. Pervargus, nepailsėjus, stingant miego pasijusti gerai nepadės netgi gaivus dušas. Todėl reikėtų nepamiršti ir pailsėti.
 

Specialistės komentaras

Gydytoja dermatovenerologė Neringa Maleckienė

 

Kaip išlikti gaiviems, kai 1–2 d. nebus galimybių palįsti po dušu?

   

Išlikti švariems įmanoma ir be dušo. Juk ir šiandien ne visi turi galimybių juo naudotis. Žmonės prausiasi pirtyse, vasarą – upėse arba ežeruose. Neturintys galimybių naudotis vandentiekio vandeniu, pasitelkia šulinio. Svarbu turėti muilo ir šampūno plaukams. Tuomet galima jaustis gana gerai.

 

Karštomis vasaros dienomis patartina dėvėti laisvesnius drabužius ir vengti sintetinių audinių. Puikiai tinka medvilnė, šilkas ir linas. Natūralus pluoštas geriau sugeria prakaitą.

 

Ar maudynės atviruose vandens telkiniuose gali padėti užtikrinti asmeninę higieną?

   

Maudantis atviruose vandens telkiniuose reikia prisiminti tam tikras taisykles. Būtina įsitikinti, kad maudykla nėra užteršta ir atitinka higienos reikalavimus. Tokia informacija skelbiama viešojoje erdvėje. Taip pat reikia stengtis, kad vanduo nepatektų į burną, o bakterijos – į virškinimo traktą. Be to, derėtų vengti maudynių sekliuose vandenyse ir po stiprių liūčių. Išsimaudžius rekomenduojama kūną nusausinti rankšluosčiu.

 

Ar nepavojingos odai, plaukams tokiose ekstremaliose situacijose naudojamos grožio priemonės: sausi šampūnai, drėgnos servetėlės ir pan.?

   

Visų pirma tai – ne grožio, o higienos priemonės, kurias patartina turėti keliaujant arba poilsiaujant gamtoje. Taip pat vertėtų pasirūpinti ir virintu arba pirktiniu fasuotu vandeniu. Tai itin svarbu poilsiaujant su vaikais. Be to, rekomenduojama pasiimti su savimi ir purškiamą vandens gaiviklį, pudrą su talku. Pastaroji priemonė puikiai padės sudrėkus kojoms, pažastims arba nuolatos prakaituojant rankoms.