Padanges užkariavę bebaimiai lakūnai visada žavėjo visuomenę. Juk jie drąsūs, veržlūs, pasitiki savimi ir nebijo rizikuoti dėl savo svajonės. Tad ne veltui aviatorių stilius mėgdžiojamas nuo pat pirmojo skrydžio. Aviacijos pasaulis vis dar įkvepia ir šiuolaikinius mados kūrėjus. Savo kolekcijose jie nevengia naudoti pilotams būdingų aprangos detalių.

 

stilius

Laikui nepavaldūs bomberiai

 

1903-iųjų gruodį broliai Wrightai visiems laikams įsirašė į istorijos vadovėlius. Vyrai atliko pirmąjį pasaulyje skrydį lėktuvu. Nuo to laiko lakūnų apranga vis kito. Ankstyvieji lėktuvai buvo atvirų konstrukcijų, neturėjo stiklinio gaubto. Tad menkai galėjo apsaugoti pilotus nuo temperatūros pokyčių, lietaus ir žvarbaus vėjo. Todėl pirmieji lakūnai rinkosi sunkius paltus ir kailines striukes, kad nesušaltų. Taip pat ryšėjo plačius šalikus, siekdami apsaugoti kaklą nuo trinties su šiurkščiais drabužiais. Lėktuvai neturėjo stiklo, todėl pilotams iššūkių keldavo ir susidūrimai su vabzdžiais. Svarbiu atributu tapdavo prigludęs šalmas ir specialūs akiniai. Beje, ankstyvųjų pilotų naudoti šalmai originaliai buvo sukurti amerikietiškojo futbolo žaidėjams. Tarp dangaus užkariautojų buvo populiarūs ir auliniai batai, į kuriuos patogu sukišti ilgas kelnes. Tokia apranga padėdavo geriau apsisaugoti nuo stingdančio šalčio. Tobulėjant lėktuvams, keitėsi ir pilotų apranga. Ji tapo lengvesnė ir patogesnė, sunkių audinių buvo galima atsisakyti. XX a. viduryje pilotai ėmė dėvėti laivyno karininkų uniformą primenančius drabužius. Tokia apranga tapo itin svarbi komercinių linijų pilotams. Juk privalu spinduliuoti pasitikėjimą savimi, profesionalumą ir lyderystę keleiviams.

 

Kai aviatorių apranga tapo patogesnė, atsivėrė keliai jų stilių pamėgdžioti ir paprastiems gyventojams. Ne vienas XX a. vidurio ir šių laikų dizaineris savo kolekcijose pritaikė pilotų aprangos elementus. Lakūnų aprangoje svarbią vietą visada užėmė bomberio tipo striukės. Šiandien dažnas tokią (galbūt net ne vieną) turi savo spintoje. Originalūs bomberiai sukurti Pirmojo pasaulinio karo pilotams. Atakuojant priešų lėktuvus, jiems reikėjo šiltos ir patvarios aprangos. Bomberių dizainas nuolat keisdavosi, nes gamintojai stengėsi vis juos patobulinti. O ir patys lakūnai striukės nugarą mėgdavo išsiuvinėti jų pergales ar nuotykius karo lauke pažyminčiais antsiuvais.

 

Klasika tapę aviatoriaus akiniai

 

Kita labai svarbi detalė – aviatorių akiniai, sukurti 1934-aisiais. JAV leitenantas Johnas MacCready pageidavo akių apsaugos, kuri sergėtų pilotų akis nuo akinančios saulės ir ultravioletinės radiacijos. Tačiau neribotų matomumo. Taip dienos šviesą išvydo garsusis aviatorių akinių tipas D-1. Šie akiniai pasižymėjo plastikiniais rėmeliais ir specialiais ašaros formos lęšiais. Toks dizainas leido lakūnams patogiau jaustis skrendant ir išvengti kaitrių saulės spindulių. Po metų prekės ženklas „Ray-Ban“ ėmė tokius akinius pardavinėti plačiajai visuomenei. Jie ypač išpopuliarėjo 1944 m., kai Filipinų paplūdimyje išsilaipinęs JAV generolasDouglas MacArthuras pastebėtas dėvintis būtent aviatorius. Prie tokių akinių populiarumo prisidėjo ir juos pamėgusios kino bei muzikos žvaigždės. Prisiminkime garsiuosius Elvio Presley aviatorius auksiniais rėmeliais ar Freddy Mercury pamėgtus šio tipo akinius juodais stiklais. Aviatoriai iki šių dienų laikomi vienais populiariausių saulės akinių tipų.

 

Galbūt nesusimąstėte, bet ilgas vandeniui atsparus lietpaltis – irgi pirmųjų aviatorių palikimas. Šis modelis dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą sukurtas britų dizainerių Johno Emery ir Thomaso Burberry. Toks paltas buvo skirtas britų armijos kariams ir pilotams. Jis ypač tiko šaltu, lietingu oru. Po karo šis modelis pristatytas ir civiliams. Šiandien prekės ženklo „Burberry“ lietpalčiai vis dar be galo populiarūs. Jie laikomi nesenstančia klasika, tinkančia tiek stilingiems vyrams, tiek moterims. Pirmuosiuose atvirų konstrukcijų lėktuvuose buvo labai svarbūs ir platūs, „operos“ pavadinimą gavę šalikai. Juos lakūnai ryšėjo norėdami apsisaugoti nuo šalčio. Be to, platūs šalikai puikiai saugojo kaklo odą nuo trinties į šiurkščių medžiagų švarką ar striukę. Juk norint matyti, kas dedasi aplink, pilotams reikėjo nuolat sukioti galvą. Tipinis tokio šaliko ilgis siekė apie 1,5 m, kad jo nuo kaklo nenupūstų stiprūs vėjo gūsiai.

 

Pirmaisiais aviacijos dešimtmečiais pilotams taip pat buvo itin svarbu šiltai laikyti kojas. Juk oro temperatūra pakilus aukštyn gali nukristi iki –40 ir daugiau laipsnių. Pilotai mėgo šiltus aulinius batus, į kuriuos susikišdavo ilgas tiesiai kirptas kelnes. Vėliau lakūnų avalynė darėsi vis lengvesnė. Šiuolaikiniams pilotams jau nebūtina taip atsakingai saugoti kojas nuo stingdančio šalčio. Tad jie gali rinktis įvairesnę avalynę.

 

Aviacijos dvelksmas kasdienybėje

 

Aviacijos pasaulis mados kūrėjus įkvepia iki šių dienų. Kasmet dizainerių kolekcijose regime bomberius, aviatorių akinius ir pirmųjų lakūnų aprangą primenančius lietpalčius. Kodėl gi aviacija dvelkiančių aprangos detalių neįtraukus ir į savo garderobą? Lakūnų apranga itin tiks vis dar žvarbiu ir vėjuotu oru. Gera idėja įsigyti stilingą ir jaukų šiltu avikailiu apsiūtą aviacinio stiliaus paltą. Šis rūbas aprangos deriniui suteiks ryškumo ir išskirtinumo. Prie tokio palto galite derinti žemiškų, neutralių spalvų megztinį ir tiesiai kirptas kelnes. Jei diena saulėta, puikiai derės ir aviatorių akiniai.

 

Iš mados olimpo jau kelerius metus nesitraukia bomberiai. Šios striukės tokios populiarios ne veltui. Mat padeda sukurti daug skirtingų įvaizdžių. Jei nenorite nutolti nuo aviacijos temos, rinkitės odinį bomberį su avikailio pamušalu. Siekiant rokeriško įspūdžio, galite derinti su kerziniais batais, odos imitacijos kelnėmis ir ryškių spalvų palaidine ar marškiniais. Norint nuosaikesnio įvaizdžio, verta rinktis vienspalvę ilgą vilnonę suknelę. Bomberiai šiandien gali būti labai įvairūs. Ne tik odiniai, bet ir džinsiniai, velvetiniai, neutralių ar neoninių spalvų. Tad nebijokite stiliaus eksperimentų! Tikrai atrasite ne vieną netikėtą derinį. Drąsiai rinkitės šiurkščių, grubiai kirptų medžiagų aprangos detales. Tačiau pasirūpinkite, kad jas papildytų švelnesnių audinių drabužių pamušalai ar aksesuarai.

 

Įdomumo įvaizdžiui suteiks smulkūs aviaciniai akcentai. Jie puikiai derės netgi prie įprastos aprangos. Tad prisijaukinkite aviatorių akinius, ilgą šaliką ar pirmųjų lakūnų galvos apdangalą primenančią kepurę. Norimą įspūdį suteiks ir neutralių spalvų grubios odos aksesuarai. Tarkime, piniginė, kuprinė, rankinis laikrodis ar kaklo papuošalas. Neprašausite pasirinkusios rusvus atspalvius: kaštoninį, kakavos, šokolado, graikinių riešutų, kupranugario kailio ar raudonai rudą. Jei mėgstate ryškumą, nedvejodamos rinkitės akį traukiančius atspalvius. Tačiau juos prigesinkite žemiškomis spalvomis.