Vieną kitą randelį turime visi. Dauguma jų nemaišo ir su jais susigyvename, ilgainiui nekreipdami dėmesio. Kas kita, kai randai yra pastebimoje vietoje arba ryškūs, dideli. Ką galima padaryti norint atsikratyti randų?

 

Gijimo padarinysNaked,Woman,With,Scar,On,Back.,Female,Demonstrate,Mark,Or

 

Randai susiformuoja vykstant natūraliam odos gijimui. Jų dydis ir ryškumas priklauso nuo buvusios žaizdos, jos atsiradimo priežasties, gydymo, individualių organizmo savybių. Įtakos turi ir sužeidimo vieta, mat judriose kūno vietose, pvz., kojų, rankų linkiuose, susiformuoja ryškesni randai. Taip nutinka ir tuomet, jeigu į žaizdą pateko infekcija arba jos būta nelygiais kraštais.

 

Natūraliai randas pamažu šviesėja ir nyksta. Tačiau, jeigu buvo didelis ir ryškus, dažniausiai visiškai nedingsta. Tai ypač būdinga tamsesnio gymio žmonėms, nes jiems susidaro didesni ir ryškesni randai. Tokie pasitaiko ir tuomet, kai susiformavus randui daug laiko būnama saulėje. Norint, kad randai liktų kuo nepastebimesni, privalu gydyti nedelsiant, vos sugyja žaizda. Seni randai yra surambėję, todėl juos naikinti kur kas sunkiau arba net neįmanoma.

 

Trys tipai

 

Randai būna kelių rūšių:

 

Hipertrofiniai: raudoni, dideli ir iškilę, gali perštėti ir skaudėti, jų augimą riboja žaizdos dydis.

 
Keloidiniai: grubūs, apvalūs, sudaro netaisyklingas randų audinio raukšles, plinta toliau už žaizdų ribų. Lyginant su oda, esančia aplink žaizdą, yra tamsesni. Dažnai būna raudonos spalvos.

 
Atrofiniai: mažos apvalios įdubos, esančios žemiau nei aplinkinė oda. Jie atsiranda, kai sutrinka gijimas ir susidaro nepakankamas jungiamojo audinio kiekis, pavyzdžiui, išnykus spuogams.

 

Ką galima padaryti namų sąlygomis?

 

Visus randus reikėtų gydyti ankstyvojoje stadijoje, kai jungiamasis audinys užsipildo ir randas pradeda tvirtėti. Gydant randą namų sąlygomis žinotina, kad jo visiškai greičiausiai neišgydysite, tiktai pamažinsite ar pašviesinsite. Nors visai nedidelius šviežius randelius galima ir visai sunaikinti. Gydymui namuose tiks įvairios priemonės. Viena paprasčiausių ir veiksmingiausių – specialūs kremai / tepalai, kurių galima įsigyti vaistinėse be recepto. Jų sudėtyje būna odą minkštinančių, jos regeneraciją skatinančių, uždegimą slopinančių komponentų. Ypač naudingi produktai, kurių sudėtyje yra vitaminų A, C, D, E, kolageno, hialurono rūgšties, kokosų, simondsijų, rozmarinų eterinio aliejaus, pantenolio, alavijų ekstrakto ir kt. Jeigu žaizda dar šviežia, norint išvengti randų patartina naudoti specialius tvarsčius. Veiksmingiausi naudojant ant šviežių randų, bet tinka ir seniems hipertrofiniams ar keloidiniams randams mažinti. Taip pat juos galima naudoti profilaktiškai, dedant ant sugijusios žaizdos. Panašiai veikia silikoniniai pleistrai randams gydyti – veiksmingai mažina rando dydį, ryškumą, kietumą, taip pat slopina niežulį, sudirgimą. Tinka po traumų, operacijų ir nudegimų. Greitesnis ir didesnis efektas pasiekiamas tokius pleistrus naudojant kartu su specialiais geliais. Kaip papildoma priemonė, sustiprinanti kitų produktų efektyvumą, svarbūs odos šveitikliai. Eksfoliacija spartina odos atsinaujinimą, gerina jos kraujotaką, detoksikuoja, todėl padeda sėkmingiau gyti. Tiesa, šveisti galima tik visiškai sugijusią odą. Po šveitimo ją naudinga palepinti maitinamosiomis ir drėkinamosiomis kaukėmis. Jos padeda odai išsaugoti drėgmės pusiausvyrą, aprūpina naudingosiomis medžiagomis, skatina atsinaujinimą, saugo nuo žalingų aplinkos veiksnių, o visa tai svarbu naikinant randus. Galiausiai palanku odą tinkamai maitinti iš vidaus. Kovojant su randais rekomenduojama vartoti daug kalio turinčio maisto: džiovintų vaisių, bananų, pupelių, žirnių, pomidorų, kopūstų, sojų produktų, kviečių sėlenų, riešutų ir kt. Taip pat svarbu gerti užtektinai skysčių.

 

Profesionalų paslaugos

 

Jeigu namų sąlygomis nepavyksta pasiekti norimo rezultato, rekomenduojama kreiptis į grožio ir estetikos klinikas, siūlančias modernias randų šalinimo procedūras. Viena tokių – randų naikinimas lazeriu. Atliekamas tiek dėl estetikos, tiek dėl sveikatos, kai, pvz., randas kelia diskomfortą – niežulį, skausmą, mažina mobilumą ar kt. Lazerinį randų gydymą geriausia pradėti iškart, kai žaizda sugyja. Tai leis pasiekti geriausių rezultatų. Galima gydyti ir senus randus, tačiau jų išnaikinti visiškai neįmanoma, tik pašviesinti, sumažinti. Lazeriu gydomi įvairių tipų randai. Gydymo planas parenkamas pagal rando amžių, dydį, spalvą, formą ir kitus individualius veiksnius. Lazeris veikia skatindamas kolageno sintezę ir odos regeneraciją paveiktoje zonoje. Todėl oda tampa lygesnė, vienodesnio atspalvio, švelnesnė ir minkštesnė. Kartu su lazerio procedūromis galima derinti ir kitas, pvz., mikroadatinę terapiją, rūgštines kosmetologines procedūras, specialias injekcijas ir kt. Kompleksinis gydymas lemia ryškiausius rezultatus.

 

Autorius Jūratė Survilė