Kaip atrasti balansą darbe ir asmeniniame gyvenime?
2022-10-19 09:16Mūsų darbas lengvai gali tapti svarbesnis už visa kita gyvenime. Taip trokštame pasiekti sėkmės karjeroje, kad net galime pamiršti apie savo gerovę. Kad mūsų fizinė, emocinė ir psichinė sveikata pagerėtų, o karjera kiltų aukštyn, turime susikurti nedidelį disbalansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Pateikiame 8 gerus patarimus, kaip pagerinti dabartinę įvairių sričių būklę ir neprarasti gyvenimo džiaugsmo!
1) Tobulas balansas nepasiekiamas. Turite suprasti ir priimti faktą, kad tobulos pusiausvyros nėra. Harmoningas gyvenimo balansas pasiekiamas tik tuo atveju, jei nereikia dirbti 8 val. per dieną. Po darbo dienos nebelieka jėgų atkreipti dėmesį į kitus gyvenimo džiaugsmus. Todėl reikia arba pabandyti sutrumpinti savo darbo savaitę ir sumažinti darbo krūvį, arba stengtis patirti malonumą iš savo darbo. Pasirinkus pastarąjį, nebus noro kažką subalansuoti, nes visa savaitė bus skirta mėgstamai veiklai.
2) Dirbti su meile. Profesinės veiklos vykdymas turi būti siejamas ne tik su materialinės naudos siekimu, bet ir kelti emocinį pasitenkinimą. Nekenčiamas darbas neleis žmogui būti laimingam. Neprivalote mėgti visko savo darbe, tačiau jei jis įdomus, ryte keltis ir eiti į darbą yra daug maloniau. Tai yra pagrindinis veiksnys, siekiant darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros.
3) Prioritetas sveikatai. Pirmiausia reikia pasirūpinti fizinės, emocinės ir psichinės sveikatos palaikymu. Jei kenčiate nuo nerimo, depresijos ir norite tinkamo gydymo, skirkite tam laiko. Jeigu tik sunkiai dirbsite ir stengsitės daug pasiekti, o poilsiui skirsite per mažai laiko ir dėmesio, tada po 6 – 12 mėnesių galite perdegti. Ateityje dėl per didelio perfekcionizmo darbe gali kilti poreikis gydytis nieko neveikiant bent mėnesį. Kokybiškas dėmesys savo sveikatai, prisidės prie jūsų, kaip darbuotojo ir tiesiog žmogaus, tobulėjimo. Jūs ne tik geriau dirbsite ir pasieksite geresnių rezultatų, bet ir pradėsite gauti moralinį pasitenkinimą, jausite laimę. Pirmenybės teikimas savo sveikatai nereiškia, kad turite imtis kažkokių drastiškų ir ekstremalių veiksmų. Tai susiję su paprasčiausia kasdiene veikla. Pavyzdžiui, galima pusvalandį medituoti arba 1 – 2 kartus per savaitę pasėdėti supamojoje kėdėje.
4) Ištraukti kištuką iš lizdo. Mes gyvename skaitmeniniame pasaulyje, kuris visą laiką yra aktualus. Kai atsitraukiame nuo išorinio pasaulio, atsijungiame nuo jo, tai leidžia mums atsigauti nuo kassavaitinio streso. Atsiranda laisvos vietos kitoms mintims ir idėjoms atsirasti. Toks atsijungimas reiškia, kad vykdami transportu, įsijungsite lėktuvo režimą, kavinėje paslėpsite telefoną ir išjungsite garsą, išėję pasivaikščioti „pamiršite” telefoną namuose, namuose telefoną padėsite į kitą vietą, išjungsite garsą ir internetą, pabandysite atsijungti, o ne tikrinti, ar sklaidos kanale nėra naujų įrašų. Verta susiformuoti įprotį atsijungti nuo interneto, likus bent valandai iki miego. Galite išsikelti sau taisyklę nesėdėti prie telefono po 22 val.
5) Išeiti atostogų. Tikrai atsijungti nuo tinklo reiškia atostogauti ir atitrūkti nuo darbo proceso. Net jei galite pasiimti atostogų tik vieną dieną ir nuvykti į mišką. Jei yra galimybė, galima pasidaryti dviejų savaičių pertrauką ir nuvykti į Balį. Atostogos atstato prarastas jėgas ir fiziškai, ir morališkai.
6) Skirti laiko sau ir artimiesiems. Darbas yra labai svarbus, bet jis neturėtų būti viso gyvenimo centras ir jį pakeisti. Prieš įsidarbindamas buvote unikali asmenybė, todėl turite ir toliau teikti pirmenybę veiklai ar mėgstamiems dalykams, kurie verčia jaustis laimingiems. Norint pasiekti balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, reikia imtis tikslingų veiksmų. Jei aiškiai neplanuosite savo asmeninio laiko, tuomet neturėsite laiko ir kitiems, su darbu nesusijusiems, reikalams.
7) Nustatyti ribas ir darbo valandas. Nustatykite ribas sau ir savo kolegoms, kad nepervargtumėte ir neperdegtumėte. Išeidami iš biuro pamirškite apie projektus, kuriuos turite atlikti ir neatsakykite į darbdavio žinutes. Idealu būtų turėti atskirus kompiuterius ir telefonus, kad darbo dienai pasibaigus galėtumėte išjungti darbinius. Jei tai sunku padaryti, galite nustatyti skirtingas naršykles, e. pašto adresus ir filtrus darbo ir asmeniniams pranešimams.
8) Išsikelti tikslus ir prioritetus. Išsikelkite pasiekiamus tikslus, kurių labai norite pasiekti darbo, sveikatos ir santykių srityse. Stenkitės pagerinti savo efektyvumą. Susisteminkite savo dieną, šios technikos dėka padidės produktyvumas, padidės laisvo laiko poilsiui kiekis. Išmeskite iš planų tai, kas neįeina į jūsų asmeninius prioritetus.