Daugumai vaikų augintinis neretai yra geriausias draugas. Deja, šuniuko, kačiuko ar triušiuko auginimo džiaugsmas susijęs su neišvengia jo netektimi, kurią gali lemti liga, amžius arba nelaimingas atsitikimas. Susitaikymas su šiuo įvykiu vaikui gali būti labai sunkus…

Juk dažniausiai augintinis pirmasis pasitinka iš mokyklos grįžusį vaiką arba su juo pasisveikina ryte, galbūt mažylis guodžiasi augintiniui, kai jam liūdna, arba žaidžia su juo, kai būna vienišas. Nors vaiko apsaugoti nuo skausmo dėl mylimo gyvūnėlio netekties neįmanoma, jūs galite jam padėti. Jei augintinio netektis bus pirmasis vaiko susidūrimas su mirties pasauliu, šis įvykis gali išmokyti ištverti kitas netektis gyvenime.

 

Liūdnos naujienos ir netektis

Vienas sunkiausių dalykų nugaišus augintiniui – liūdnų naujienų pranešimas vaikui. Pasistenkite tai pranešti mažajam akis į akį toje vietoje, kurioje vaikas jaučiasi saugiai ir patogiai bei kur niekas jums negalėtų sutrukdyti. Kaip ir kalbant bet kokia sudėtinga tema, pasistenkite atsižvelgti į vaiko amžių bei turimą gyvenimo patirtį ir įvertinkite, kiek informacijos galite pateikti. Jei jūsų augintinis yra senas arba serga nepagydoma liga, greičiausiai būtų naudinga tam tikru būdu paruošti vaiką neišvengiamai artėjančiam įvykiui. Jei esate priversti augintinį užmigdyti, paaiškinkite mažajam, kad:

  • veterinarijos gydytojai padarė viską, ką galėjo,
  • augintiniui tikrai nebūtų pagerėję,
  • užmigdymas yra geriausias būdas nutraukti gyvūnėlio kančias,
  • augintinis nugaišo (nugaiš) nejausdamas skausmo ar baimės.

Vaiko klausimai padės jums suprasti, ar mažajam pakaks paprasto ir aiškaus atsakymo, ar jis norės apie tai sužinoti daugiau. Kartais vaikai puikiai supranta, kai pasakoma, kad gyvūnas mirs, o kartais reikia papasakoti, pavyzdžiui, kad veterinaras suleis šuniukui specialių vaistų, nuo kurių jis užmigs ir jo širdis nustos plakusi. Dauguma vaikų nori atsisveikinti su geriausiu draugu prieš jo netenkant, o kai kurie yra pakankamai suaugę arba emociškai subrendę, kad būtų šalia augintinio jo užmigdymo metu.

Jei turėsite užmigdyti augintinį, paaiškinkite, kad tai nebus paprastas miegas, kuriuo šuniukas ar kačiukas miegodavo naktį. Pasakykite, kad jis jau niekuomet nebeatsikels, nes vaikai šiuos dalykus supranta pažodžiui ir vėliau gyvena lūkesčiais.

Jei augintinis nugaišo staiga, ramiai paaiškinkite, kas įvyko. Kalbėkite trumpai ir aiškiai atsakydami į rūpimus mažojo klausimus.

 

Jokio melo

Venkite nemalonų įvykį užglaistyti melu. Pranešti vaikui, kad „Kingas pabėgo“ arba „Rainis išvyko į kelionę“ nėra gera mintis. Tai vaiko liūdesio nesumažins, o jei išaiškės tiesa, jis tikriausiai supyks, kad melavote. Jeigu mažasis paklausia, kas nutinka šuneliui ar katytei po to, kai jis ar ji nugaišta, jums pasitaiko puiki galimybė išdėstyti požiūrį apie pomirtinį gyvenimą remiantis religiniais arba filosofiniais pagrindais. Kadangi nė vienas iš mūsų nėra tikras dėl to, kas nutinka po mirties, atviras ir sąžiningas „nežinau“ gali būti puikus atsakymas, kad mirtis yra paslaptis.

 

Pagalba

Kiekvienas patiriantis netektį ne tik liūdi, bet ir patiria daug kitų emocijų, pavyzdžiui, vaikas gali jaustis vienišas. Jei augintinis buvo užmigdytas, vaikas gali susierzinti, kad jam neleido padėti, arba jausti kaltę, kad galbūt nepakankamai rūpinosi ir savo blogu elgesiu pagreitino gyvūnėlio mirtį. Padėkite vaikui suprasti, kad visi patiriami jausmai yra natūralūs. Tačiau jei iš pradžių vaikas nenori apie tai kalbėti, vis tiek būkite pasiruošę pokalbiui, nes anksčiau ar vėliau mažasis pasidalys savo emocijomis. Nesistenkite slėpti savo liūdesio dėl augintinio netekties. Pasakydami, kaip jūs jaučiatės ir nevengdami atvirai apie tai kalbėtis rodote puikų pavyzdį mažajam. Pademonstruokite, kad nieko blogo liūdėti, kalbėtis apie tai su artimaisiais ir verkti, jei norisi. Vaikui bus daug ramiau, nes matys, kad ne jis vienas liūdi dėl netekties. Galite papasakoti istorijų apie tai, kaip jūs vaikystėje auginote gyvūnėlį, mylėjote jį ir jo netekote, kaip jums buvo sunku su juo atsisveikinti.

 

Judėti pirmyn

Kai šokas praeina, svarbu padėti vaikui susitaikyti su netektimi ir gyventi toliau. Paieškokite ypatingų būdų, kurie padėtų vaikui prisiminti augintinį. Galite suorganizuoti nugaišusio gyvūnėlio laidotuvių ceremoniją arba pasidalyti prisiminimais apie gražius momentus, praleistus kartu. Pasikalbėkite, ką augintinis reiškė kiekvienam iš jūsų, prisiminkite jo išdaigas ir nuotykius, peržiūrėkite nuotraukas. Atminkite, kad augintinio netektis vaikui gali reikšti tiek pat, kiek ir žmogaus, ypač tolimo giminaičio, nes liūdima dėl gero draugo, davusio jam savo meilę ir prisirišimą. Pasakykite mažajam, kad laikui bėgant skausmas atlėgs, o nuostabūs prisiminimai apie augintinį liks ilgam. Kai ateis tinkamas metas, įsigysite kitą gyvūnėlį – ne kaip pakaitalą, o kaip naują šeimos draugą.