Kada laikas mažinti svorį ant operacinės stalo?
2016-05-18 14:55Jeigu esate nutukęs arba turite antsvorio, labiau rizikuojate turėti įvairių sveikatos problemų. Numetus net nedaug svorio pavojus sveikatai iškart sumažėja. Veiksmingiausias būdas mesti svorį – tai laikytis sveikos mitybos rekomendacijų, sportuoti ir būti fiziškai aktyviems. Tačiau ne visada tai padeda. Kai kuriais atvejais gali padėti tik drastiškesnės priemonės: pavyzdžiui, riebalų nusiurbimas arba skrandžio mažinimas specialia juosta (žiedu).
Lietuva pagal nutukusių asmenų skaičių Europoje Sąjungoje užima 5 vietą. Ne visada antsvorio priežastis yra netinkamas gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, nekontroliuojamą svorio augimą gali sukelti Kušingo sindromas, hipotirozė (neaktyvi skydliaukė), policistinis kiaušidžių sindromas. Kai kurie vaistai, tarkime, steroidai, kai kurie antidepresantai, vaistai epilepsijai ir diabetui gydyti, kontraceptinės injekcijos taip pat gali skatinti svorio augimą. Metus rūkyti apetitas taip pat kyla ir pradeda augti svoris. Žmonės, kuriuos dažnai kamuoja bloga nuotaika ar depresija, taip pat yra linkę suvartoti daugiau kaloringo maisto, kuris vėlgi skatina svorio augimą.
Jei įprastos priemonės svoriui mažinti nepadeda, galima pagalvoti ir apie chirurginį nutukimo gydymą. Paprastai chirurginis gydymas rekomenduojamas, esant didelio laipsnio nutukimui, sergant II tipo diabetu arba tada, kai kyla grėsmė žmogaus sveikatai. Šiais atvejais operacija gali duoti daugiau naudos, net išgydyti diabetą ar kitas, su dideliu kūno svoriu susijusias ligas. Reikia pažymėti, kad chirurginis gydymas siūlomas tik tada, kai pacientas prieš tai išbando kitus, saugesnius lieknėjimo būdus (dieta, fizinio krūvio didinimas, vaistai), bet jie buvo neefektyvūs. Operacija paprastai pateisina žmonių lūkesčius ir svoris iš tikrųjų pradeda kristi.
Svorio mažinimo operacijos rekomenduojamos asmenims, kurių kūno masės indeksas yra 40 ar daugiau. Tai būtų apie 45 kg antsvorio vyrams ir 36 kg antsvorio moterims. Kartais svorio mažinimo operacijos rekomenduojamos ir asmenims, kurių kūno masės indeksas yra mažesnis, bet žmogus serga ligomis, susijusiomis su nutukimu: širdies ligomis, II tipo diabetu, sunkios formos miego apnėja ar tampa pavojingas sveikatai aukštas cholesterolio lygis.
Nutukimui gydyti kartais naudojama dirbtinė žarna „EndoBarrier“, kurią sukūrė ir pagamino JAV bendrovės „Gi Dynamics“ specialistai. Ši iš nelaidžios medžiagos pagaminta dirbtinė žarna neleidžia įsisavinti maistinių medžiagų per plonąją žarną. Teigiama, kad toks gydymo būdas gali padėti kontroliuoti II tipo diabetą. Dirbtinė žarna endoskopu per burną įvedama į skrandį ir iš jo patenka į plonąją žarną, kurią iškloja sintetine, nepralaidžia medžiaga.
Tokios operacijos, kai pašalinamas dalis skrandžio ar žarnyno gali būti veiksmingos, bet dėl daugybės šalutinių poveikių ir net grėsmės gyvybei gydytojų šiuo metu nėra rekomenduojamos.
Skrandžio juosta arba žiedas – tai dažniausiai operacija atliekama, siekiant sumažinti kūno svorį. Pirmiausiai chirurgas padalija skrandį į dvi dalis: didesnę ir mažesnę. Tada jis suveržia mažesniąją skrandžio dalį su žiedu taip, kad ji būtų atskirta nuo plonosios žarnos. Po skrandžio sumažino operacijos pacientas greičiau pajunta sotumo jausmą, suvalgo mažiau maisto, todėl pradeda kristi svoris. Skrandžio žiedas padeda įsavinti mažiau kalorijų, todėl numetama dar daugiau svorio. įprastai skrandyje gali tilpti apie 1,5 l maisto. Po operacijos pirmosiomis dienomis į skrandį gali tilpti tik apie 30 g maisto, o vėliau jis šiek išsiplės ir tilps 60 – 90 g maisto ar skysčių. Kuo mažesnis skrandis, tuo mažiau galima suvalgyti. O kuo mažiau valgote, tuo daugiau svorio gali nukristi.
Kad ir kiek privalumų turėtų chirurginės operacijos, mažinti svoriui, tačiau reikėtų nepamiršti, kad vis dėlto tai operacijos ir jos gali turėti šalutinių poveikių. Dažniausiai kylančios komplikacijos yra įvairios infekcijos, nedideli kraujavimai, opos ir išvaržos. Labai retai, bet gali kilti net gyvybei pavojingų komplikacijų (susidaryti kraujo krešuliai, prasidėti stiprus vidinis kraujavimas arba kilti labai rimtos infekcijos). Didesnė komplikacijų rizika yra tose klinikose, kuriose rečiau atliekamos operacijos, skirtos mažinti svorį.
Vienas moderniausių būdų svorį mažinti – elektroninio įrenginio implantavimas. Svorį mažinti jis padeda, nes įrenginys sutrikdo nervinių signalų iš skrandžio į smegenis perdavimą.
Daugelis žmonių po operacijos praleidžia 2 – 3 dienas ligoninėje. O visiškai atsigauna ir gali grįžti prie įprastinės veiklos po maždaug 2 – 3 savaičių. Prieš operaciją reikėtų pasikalbėti apie savo lūkesčius su gydytoju, kiek svorio nukris ir kaip išlaikyti stabilų svorį. Galite iš karto pasiruošti, kad specialistai rekomenduos valgyti mažomis porcijomis, atsisakyti menkaverčio maisto, daugiau judėti ir sportuoti.