Nereikia laukti žiemos, kad inkstai apie save praneštų – jei jie silpni, į orų permainas sureaguos akimirksniu. O jeigu į požymius, leidžiančius įtarti, kad inkstų veikla stringa, nekreipiama dėmesio, pasekmės gali būti liūdnos.

 

Darbštūs, bet pažeidžiamiThe,Doctor,Looks,At,The,Kidney,Hologram,,Checks,The,Test

 

Rytų medikai pabrėžia, kad inkstai – ypač svarbus organas, nes juose kaupiama gyvybinė energija. Bėgant laikui ji ima silpti. Nuo maždaug 40 metų ir sveikiems, gretutinių ligų neturintiems žmonėms prasideda inkstų randėjimo procesai, dėl to jų veikla pamažu lėtėja. Todėl inkstus kuo anksčiau reikia pradėti tausoti ir jais rūpintis. Vakarų medikų teigimu, pagrindinė inkstų užduotis – šalinti iš organizmo kenksmingąsias medžiagas. Taip pat valo kraują, palaiko skysčių, mikroelementų bei šarmų ir rūgščių pusiausvyrą, iš organizmo pašalina vandens perteklių. Jeigu inkstų veikla sutrinka, šios medžiagos nuodija kūną, todėl gali nusilpti imuninė sistema, atsirasti medžiagų apykaitos, skrandžio, širdies ir kraujotakos sutrikimų. Inkstai dalyvauja palaikant normalų kraujospūdį, reguliuoja elektrolitų kiekį, atlieka kitas funkcijas. Tiesa, inkstų ligų simptomai gali pasireikšti ir ne iš karto – tam tikrus akivaizdžius simptomus žmogus pajunta tik tada, kai jų funkcija stipriai pablogėja.

 

Pirmieji signalai

 

Kokie simptomai išduoda apie nusilpusius inkstus? Atkreipti dėmesį, jei padažnėja šlapinimasis naktį. Pažeisti inkstai negali koncentruoti šlapimo, jo išsiskiria didelis kiekis ir dėl to tenka keltis šlapintis naktį, nors dieną atvirkščiai – norisi kur kas rečiau. Specialistai teigia, kad vienas iš požymių – pėdų ir čiurnų tinimas, dažniausiai pastebimas rytais, tačiau galimas ir kitu paros metu. Inkstai iš organizmo šalina toksinus, todėl sutrikus šiai veiklai gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, mieguistumas, odos problemos. Nusilpus inkstams pakinta ir šlapimo spalva, net atsiranda kraujo priemaišų. Tad nieko nelaukdami kreipkitės į medikus, nes uždelstą ligą teks gydyti labai ilgai.

 

Galimos priežastys

 

Silpnų inkstų priežasčių – ne viena. Beveik visos inkstų ligos susijusios su kitų organizmo sistemų sutrikimais. Gana dažnai inkstų pažeidimai susiję su širdies ligomis, taip pat aukštu kraujospūdžiu. Jei žmogų ne vienus metus vargina padidėjęs kraujospūdis, specialistai teigia, kad inkstai nusilpo dėl hipertenzijos. O jeigu kraujospūdis buvo normalus ir staiga padidėjo, tai gali būti vienas ankstyvų inkstų ligos požymių. Įtarimų dėl inkstų gali kilti ir tada, kai asmuo serga cukriniu diabetu. Tiesa, apie I tipo cukrinio diabeto diagnozę pacientas dažniausiai žino, o apie II tipo diabetą gali ir nežinoti, todėl svarbu išsitirti gliukozės kiekį kraujyje. Inkstų veiklos sutrikimų neretai pasitaiko ir sergantiems reumatologinėmis ligomis.

 

Svarbūs tyrimai

 

Į simptomus, kurie išduoda nesveikus inkstus, jokiu būdu nenumokite. Statistiškai inkstų ligomis dažniau serga moterys ir vyresnio amžiaus vyrai. Šios ligos ilgą laiką gali būti nepastebimos. Jei inkstuose nėra akmenų, skausmas nebūna stiprus ir gyventi netrukdo. Jei jų yra, dažniausiai vargina skausmingi diegliai, pykinimas, karščiavimas.

 

Kilus bet kokių įtarimų dėl pablogėjusios inkstų funkcijos rekomenduojama atlikti laboratorinius tyrimus – šlapimo ir kraujo tyrimus, taip pat reikėtų nustatyti kreatinino koncentraciją, kuri parodo, kaip inkstai filtruoja, šalina iš organizmo šlakus. Jeigu šlapime randama baltymų ir eritrocitų arba yra padidėjęs kreatinino kiekis, vadinasi, sutriko valomoji inkstų funkcija. Tokiu atveju atliekama echoskopija ar net imunologiniai tyrimai. Echoskopuojant galima pamatyti cistų, akmenų.

 

Pagalba iš gamtos

 

Jeigu inkstai ir šlapimo takai – silpnoji vieta, reguliariai turėtumėte vartoti vaistažolių arbatų. Kaskart gerkite vis kitokių žolelių ar ruoškite iš jų mišinius. Šlapimo skyrimąsi skatina kadagiai, petražolės, beržų lapai, takažolės, vaistinės gelsvės, rugiagėlės, taip pat spanguolės, bruknės, arbūzai. Inkstų uždegimą malšina meškauogių ir bruknių lapai. Nuo akmenligės gali apsaugoti erškėtrožių, rugiagėlių ir dilgėlių preparatai. Kelis kartus per savaitę vartokite inkstus valantį erškėtrožių nuovirą, kuris tirpdo nedidelius inkstų akmenukus, šalina kenksmingąsias medžiagas iš inkstų ir šlapimo pūslės. Užpilkite stikline vandens didelį šaukštą susmulkintų erškėčių uogų, kelias minutes pavirkite ir palikite atvėsti. Nuovirą išgerkite ryte ir vakare.

 

Inkstų kraujotaką suaktyvina bei šlapimo takus dezinfekuoja ramunėlės, paprastosios jonažolės, česnakai ir svogūnai.

 

Mitai ir tiesos

 
  •  Pamačius žmogų su paakiuose kabančiais maišeliais dažnai galvojama, kad jo inkstai nusilpę. Visgi maišeliai po akimis nebūtinai rodo sutrikusią inkstų funkciją. Paburkę paakiai gali būti susiję ir su endokrinine sistema.
  •  Jei tinsta kojos, manoma, kad silpni inkstai. Nebūtinai! Galūnės gali tinti esant venų patologijai, širdies nepakankamumui.
  •  Sumažėjęs šlapimo kiekis verčia nerimauti dėl sutrikusios inkstų veiklos. Visgi šlapimo kiekis gali sumažėti ne tik nusilpus inkstams, bet ir tada, jei geriate mažiau skysčių, valgote labai sūriai. Žinoma, jeigu skysčių geriate deramai, druskos vartojate minimaliai, bet vis tiek nesišlapinate taip, kaip anksčiau, derėtų pasitikrinti ir inkstus.

 

8 patarimai norintiems išsaugoti sveikus inkstus

   
  •  Gerkite kuo daugiau skysčių. Dažnai inkstų veikla nusilpsta, kai žmogus geria per mažai skysčių. Ką geriausia gerti? Kuo daugiau tyro vandens. Naudinga gerti ir vaistinių žolelių arbatų. Kai šlapimas nėra tirštas, sumažėja inkstų ir šlapimo pūslės akmenų susidarymo tikimybė.
 
  •  Daugiau judėkite. Fizinis aktyvumas gerina medžiagų apykaitą ir inkstų veiklą. Kasdien stenkitės nužingsniuoti bent po kelis kilometrus. Kai judame, suaktyvėja inkstų kraujotaka, todėl padažnėja šlapimo skyrimasis. Inkstai tikrai padėkos, jeigu kasdien po 10 kartų pasilankstysite į priekį ir atgal, taip pat į šonus. Reguliari kasdienė mankšta pagreitina medžiagų apykaitą, mažina kraujospūdį ir lėtinių inkstų ligų riziką.
  •  Sumažinkite cukraus kiekį. Ne veltui vis garsiau kalbama apie tai, kad saldumynų reikėtų iš viso atsisakyti. Cukrinis diabetas – vienas dažniausių gretutinių ligų, lemiančių inkstų negalavimus.
  •  Rinkitės sveiką maistą. Jeigu norite palaikyti gerą inkstų būklę, negalite numoti ranka į tai, ką dedate į burną. Kasdienė mityba turi būti visavertė – su maistu stenkitės gauti visų organizmui reikalingų medžiagų. Kasdien valgykite kuo daugiau daržovių, nepamirškite ir vaisių, grūdų, žuvies, kitų jūrų gėrybių. Mažinkite suvartojamos mėsos kiekį. Inkstams ypač tinka spanguolės, vynuogės ir moliūgai.
  •  Dažniau vaikščiokite basomis. Tai ypač gerai šiltuoju metų laiku. Jei vasarą dažnai vaikščiojate pajūrio smėliu, braidote po rasotą žolę, prasieinate basakojų takais, galite pabandyti ir žiemą pabėgioti ant sniego. Žinoma, šiam žingsniui reikia ruoštis ir grūdintis.
  •  Lankykitės pirtyje. Kartą per savaitę apsilankykite garinėje pirtyje. Kaip žinome, su prakaitu iš organizmo pašalinamos kenksmingosios medžiagos, todėl krūvis inkstams sumažėja. Šlapimo skyrimąsi skatina dirvinių asiūklių arbata ir pėrimasis liepų vanta. Bet jeigu kenčiate nuo širdies ligos, dėl lankymosi pirtyje pasitarkite su gydytoju.
  •  Atsisakykite druskos. Jei turite bėdų su inkstais, jos iš viso atsisakykite. Valgant sūrų maistą padidėja arterinis kraujospūdis, todėl daugiau kraujo plūsteli į inkstus. Prisiminkite, kad druskos beriama į daugybę produktų: duoną, padažus, įvairius kepinius…
  •  Atsakingai vartokite vaistus. Inkstus alina ir medikamentai. Jei esate iš tų žmonių, kurie vos pasijutę prasčiau griebiasi tabletės, elkitės atsakingiau. Dėl bet kokių vaistų vartojimo pasitarkite su gydytoju. Be to, jei gydytojas ir paskyrė vaistų, reikia žinoti, kaip juos gerti. Kai kurie žmonės įpratę vaistus paskubomis užgerti vos gurkšneliu vandens, kas gali stipriai pakenkti inkstams. Norint išvengti inkstų akmenligės, tabletes reikia užgerti ne mažiau nei trimis ketvirtadaliais stiklinės vandens.
 

Autorius Jūratė Bratikienė