Kultūriniai skirtumai daug ką reiškia. Įdomu, kodėl vienoms skirtingų kultūrų poroms sekasi puikiai sutarti, o kitoms tokie santykiai virsta pragaru? Galbūt taip yra todėl, kad pastarosios poros nežino visų kitos kultūros subtilybių? Bendravimo ypatumai skiriasi visose šalyse.

 

skirtingų rasių pora

Pradėję susitikinėti su kitataučiais žmonės neretai jaučiasi apstulbę, kaip kažkas gali elgtis, galvoti kitaip nei įprasta jų aplinkoje. Stebina fiziniai ir vidiniai skirtumai, odos spalva, mėgstamas maistas, tikėjimas ar net higienos įpročiai. Kultūriniai, religiniai, fiziniai skirtumai – tai tik maža dalis sunkumų, su kuriais kasdien tenka susidurti tokioms poroms. Kiekvieną dieną gali atsiskleisti vis naujų antrosios pusės asmenybės bruožų. Tai lyg egzotiško patiekalo ragavimas – niekada nežinai, ko tikėtis. Patiekimo būdas gali patikti, bet skonis nuvilti.

 

Santykiai su užsieniečiu atrodo labai sudėtingi, bet kai kuriems žmonėms pavyksta įveikti kylančius sunkumus. Kad tai padaryti įmanoma įrodo ir tai, kad pasaulyje nuolatos daugėja skirtingų rasių, tautybių, tikėjimų porų. Šiais laikais retą stebina europiečių santuokos su azijiečiais, afrikiečiais, australais ar amerikiečiais. Ką reikėtų žinoti, į ką atkreipti dėmesį prieš pradedant santykius su žmogumi iš kitos kultūros?

 
  • Gyvenimo partneriai privalo puikiai mokėti bent vieną bendrą kalbą. Apie kokius santykius galima kalbėti, kai abu sugeba pasakyti tik porą žodžių geriausiu atveju? Žinoma, meilė iš pirmo žvilgsnio egzistuoja, bet ji truks tik 5 minutes, jei nebus įmanoma susikalbėti. Dažniausiai tokios poros renkasi anglų, kaip tarpusavio bendravimo kalbą. Tačiau, nemokant jos labai gerai, gali iškilti įvairių nesusikalbėjimų. Labai dažnai žmonės pažodžiui verčia į anglų gimtosios kalbos posakius, bet jie angliškai skamba kaip beprasmės frazės arba net turi visiškai priešingą reikšmę.
 
  • Dažnai konfliktų kyla dėl pasaulio virtuvių skirtumų ir neišmanymo. Prieš pradedant santykius verta pasidomėti tuo, kas įprasta valgyti būsimo partnerio šalyje. Pavyzdžiui, kai kurie europiečiai nemėgsta saldaus ir sūraus maisto derinimo, kuris įprastas Rytų šalyje. Priprasti prie kitokių gali prireikti labai daug laiko. Draugystės pradžioje galima lankytis viešoje maitinimosi įstaigose, kuriose patiekiama įvairių pasaulio virtuvių maisto.
 
  • Labai dideli laiko zonų skirtumai. Net jeigu dabar pora gyvena vienoje šalyje, ateityje išauš diena, kai mylimasis/-oji pakvies pasisvečiuoti savo šalyje. Kai kuriems žmonėms prie pasikeitusių laiko zonų labai sunku prisitaikyti. Jeigu į savo šalį jis išvyks vienas, tai reikš, kad tuo metu bus praktiškai neįmanoma bendrauti. Vienas iš jų eis miegoti, o kitas jau kelsis iš lovos ir ruošis vykti į darbą ar mokslus.
 
  • Skirtingas pareigos ir atsakomybės jausmas. Ne paslaptis, kad vienų tautybių žmonės yra paslaugesni, linkę dirbti viršvalandžius, aukotis dėl kitų, o kiti darys tik tiek, kiek priklauso. Tai nereiškia, kad jie yra tinginiai. Tiesiog jie kilę iš skirtingų kultūrų.
 
  • Kitokios tradicijos šeimoje. Nesvarbu, ar išrinktasis(-oji) iš tos pačios ar kitos šalies, jo supažindinimas su tėvais kelia didelį nerimą beveik visiems. Kai kurie kultūriniai savitumai gali pasirodyti labai keisti. Be to, konservatyvūs tėvai ir giminės neretai teiraujasi, kodėl pasirinko žmogų iš kitos kultūros. Tada lieka paaiškinti, kad dabar pasaulis kaip didžiulis katilas, kur susitinka, įsimyli ir susituokia patys įvairiausi žmonės.
 
  • Religijų skirtumai. Su šia problema susiduria didžioji dalis skirtingų kultūrų porų. Religiniai klausimai – labai jautri tema, bet jei žmonės vienas kitą pamilo, vadinasi, yra kažkas daugiau. Tokiuose santykiuose labai svarbu gerbti vienas kito tikėjimą ir nesivelti į religinius ginčus, nes jie tiesiog yra neišsprendžiami.
 
  • Skirtingos šventės. Skirtingose pasaulio dalyje švenčiamos kitokios didžiosios metų šventės. Indijoje švenčiamas Divali festivalis, Kinijoje Naujieji metai, Šiaurės Amerikoje – Padėkos diena, Airijoje – šv. Patriko diena. Lietuva taip pat turi išskirtinių švenčių ir su jomis susijusių papročių ir tradicijų. Nebūtina priimti kito tikėjimo, kad būtų galima švęsti kitos tautos šventes. Be to, tradicinės šventės yra labai vertinamos visose kultūrose, todėl jų šventimas drauge gali dar labiau suartinti.
 
  • Skirtingi metų laikai. Pastebėta, kad skirtingose klimato juostose užaugę žmonės kitaip reaguoja į šaltį ir karštį. Šiaurinių kraštų gyventojai šalyje, kur visus metus vasara, vaikšto apsinuoginę, nors vietiniai tvirtina, kad dabar žiema. Pietinių kraštų gyventojai gilią žiemą apsirengia tiek, kad vos gali paeiti. Kai kuriems žmonėms dėl neįprastos šilumos gali kilti migrena, o kitus varginti alergija šalčiui.
 
  • Kurioje šalyje abu planuoja bendrą gyvenimą? Būtina įvertinti daugybę faktorių: darbo sąlygas, klimatą, geografinę padėtį, maistą, būstų pasirinkimą kiekvienoje šalyje. Nemažai porų puikiai sutaria iki tol, kol reikia priimti šį abiems svarbų sprendimą. Keliai išsiskiria, nes gyvenimas mylimojo šalyje neįsivaizduojamas.
 
  • Tai tik aistra. Tokie santykiai neturi ateities. Jam tik reikia jos pinigų. Su tokiomis pastabomis susiduria tikriausiai kiekvienas, užmezgęs romaną su užsieniečiu. Tačiau kaip yra iš tikrųjų žino tik jie patys. Labai svarbu, kad aplinkui būtų žmonių, kurie ne tik smerktų, bet ir palaikytų.