Ką galima pasakyti iš pirštų atspaudų?
2015-09-15 14:28Ar žinojote, kad pirštų atspaudai gali atskleisti, ar žmogus neseniai vartojo narkotikų, ar rūko ir net lytį. Garsusis anglų detektyvas Šerlokas Holmsas sugebėdavo išsiaiškinti painiausius nusikaltimus, išanalizavęs pirštų antspaudus. Iš tiesų unikalus pirštų pagalvėlių raštas pateikia gal net daugiau informacijos apie žmogų, negu daugelis norėtų prisipažinti ar bent jau pasakoti kiekvienam naujam pažįstamam.
2010 metais Šiaurės Karolinoje (JAV) rasta žiauriai nužudyta moteris. Iš pradžių policija neturėjo jokių įtariamųjų ir žinojo tik tai, ką pasakė du liudininkai: paskutinį kartą auką matė su vyru ir buvo išmesta automobilinė kėdutė vaikams grumtynių metu. Policininkai atrado tą automobilinę kėdutę ir nuo jos paėmė pirštų antspaudus. Tačiau žudiko nustatyti vis tiek nepavyko, nes ant automobilinės kėdutės rasta pirštų atspaudų, kurie priklausė dviem žmonėms. Vienas iš jų tapo nusikaltimo įtariamuoju asmeniu, o kitas paaiškėjo, kad neturi nieko bendro su tragišku įvykiu. Tyrėjai iš pirštų atspaudų gali pasakyti, ar asmuo rūko, neseniai vartojo narkotikus arba turėjo kitokį kontaktą su jais, lietė sprogstamąsias medžiagas, taip pat nustatyti lytį.
Delnai iš tiesų gali papasakoti daug apie asmenybę. Kiekvienas žmogus turi unikalius pirštų anspaudus. Skiriami trys pagrindiniai pirštų antspaudų tipai: kilpa, sūkurys ir arka. Jeigu sunku nustatyti, kuriam tipui priklauso pirštų antspaudai, visų pirma reikia rasti tašką, kur linijos iš trijų krypčių sueina kartu. Sūkurio tipo antspaudai turi du tokius taškus, kilpa – vieną, o arka – nė vieno. Mokantys skaityti iš delnų teigia, kad pirštų antspaudai išduoda tam tikras charakterio savybes.
Štai tos charakterio savybės:
- Kilpos: lankstumas, mokėjimas prisitaikyti, ramumas, imlumas naujiems dalykams, jautrumas, nenuoseklumas, komandos žaidėjai.
- Arkos: žemiškumas, pragmatiškumas, atsakingumas, santūrumas, nuoseklumas.
- Trikampio formos arkos: hiperaktyvumas, impulsyvumas, smarkumas, ugningas charakteris.
- Sūkuriai: nepriklausomybė, nelankstumas, individualumas, stipriai orientuotas į ką nors.
- Dvigubos kilpos (sudėtinės): neryžtingumas, netikrumas, diplomatija. Kai kurios dvigubos kilpos atrodo panašesnės ne į kilpas, o į sūkurius, kituose pirštų antspauduose aiškiai matyti dvi persipynusios kilpos.
- Povo akis: perfekcionizmas, pastabumas detalėms.
Kiekvieno delno piršto antspaudai daugiau arba mažiau skiriasi:
- Nykštys: valia ir kontrolė.
- Smilius: įvaizdis visuomenėje ir saviraiška.
- Didysis: vertybės ir moralė.
- Bevardis: estetika, kūrybingumas.
- Mažylis: komunikabilumas.
Reikšmė taip pat priklauso nuo to, kuri plaštaka analizuojama. Neretai pasitaiko, kad žmonės turi skirtingus pirštų antspaudus ant dešinės ir kairės rankų:
- Dominuojanti ranka (pavyzdžiui, dešinė dešiniarankiams) – tai viešasis aš.
- Pasyvioji ranka (pavyzdžiui, kairė dešiniarankiams) – tai vidinis aš.
Pirštų antspaudai būna ne tik ant pirštų pagalvėlių, bet ir ant delnų. Tik labai retais atvejais unikalus antspaudo raštas neapima delno. Pirštų antspaudai dažniausiai dar būna tarpupirščiuose. Kilpa tarp mažylio ir bevardžio vadinama „humoro kilpa“, o tarp bevardžio ir didžiojo – „rimtumo kilpa“. Kilpa tarp bevardžio ir didžiojo piršto pasitaiko labai retai ir rodo karališkąją liniją. Kartais žmonės turi kilpų ir arkų kitose delno vietose, dažniausiai aplink nykščio pagrindą. Delno krašte, priešais nykštį gali būti vadinamoji „atminties kilpa“. Sūkurinis raštas bet kurioje delno vietoje pasitaiko tik labai retais atvejais.
Įdomu tai, kad pirštų antspaudų paplitimas priklauso nuo asmens tautybės. Sūkurio tipo antspaudus dažnai turi Australijos aborigenų genties žmonės, eskimai bei kai kurių Azijos kraštų gyventojai. Europiečiai dažniausiai turi kilpos tipo antspaudus. Arkos paplitusios tarp bušmėnų, pigmėjų genčių ir, labai netikėta, olandų. Nepaisant to, dažniausiai pasaulyje pasitaiko kilpos formos antspaudai, paskui sūkuriai ir galiausiai arkos.
Tikriausiai daugeliui įdomu, ar pirštų antspaudus galima suklastoti? Labai gaila, bet tą padaryti yra įmanoma. Pirštų antspaudų saugumo sistemoje yra tam tikrų klaidų, dėl kurių sistemą galima apgauti. Tuo gali pasinaudoti sukčiai ir apgavikai.
Rusų mokslininkai teigia, kad pirštų antspaudai gali padėti išsirinkti tinkamiausią profesiją ir užsiėmimą. 2014 metais jie išbandė kompiuterinę technologiją, kuri atpažįsta unikalų pirštų antspaudą ir parenka tinkamą profesiją. Technologija yra kurta, atsižvelgiant į tai, kokius dažniausiai darbus dirba turintys tam tikro tipo pirštų antspaudų. Tačiau vargu ar tokia technologija galima pasitikėti 100 %. Bent jau kol kas.