Juoda užgrobia didžiąją garderobo dalį, ir tai įvyksta ne be priežasties. Nepaisant universalumo ir praktiškumo, verta praplėsti galimybes, įsileisti į spintą daugiau spalvų, pakeisti monotonišką įvaizdį. Permainos – lėtas procesas, todėl pasiruoškite ilgai detoksikacijai.

 

Universali klasikaBlack,Dress,,Shoes,And,Jewelry.,Black,Female,Outfit,On,Table.

 

Pagal neoficialią statistiką, europiečių moterų spintoje apie 75 % turinio sudaro juodi rūbai. Šią madą kaip etaloną įtvirtino legendinė rengimosi guru Coco Chanel, pareiškusi, kad maža juoda suknelė – sprendimas visiems gyvenimo atvejams. Nors vėliau moterys pradėjo dėvėti kelnes ir kostiumus, ši spalva tapo universalia klasika, kurią iki šių dienų vertina prancūzės. Moksliniai tyrimai rodo, kad juodos mėgėjai siekia atsiriboti nuo aplinkinių, bijo atvirumo, dar labiau – kritikos. Jie apsimeta galingais, reikalauja pagarbos, sykiu vengia emocijų, kurių negali kontroliuoti. Juoda suteikia saugumo jausmą ir bendrystę. Gelbėja, kai reikia perteikti patikimumą, kad aplinkiniai vertintų rimtai. Priežasčių, kodėl ši spalva tokia populiari, priskaičiuojama ne viena. Kita vertus, juoda taip užvaldė minią, jog sveika paieškoti alternatyvų ir paįvairinti išvaizdą.

 

Pranašumai

 

Reprezentuoja. Juodai apsirengęs žmogus sudaro ryžtingos ir stiprios asmenybės įspūdį. Tokiu būdu verslininkai, politikai ir kiti įtakingi asmenys demonstruoja galią. Apklausų duomenimis, apie 64 % vyrų ir moterų labiau pasitiki savimi, kai dėvi juodus rūbus.

 

Taurina. Spalva paslepia audinio tekstūrą ir savybes, todėl net mažiau kokybiška tekstilė neatrodo pigi.

 

Puošia. Juoda spalva labiausiai tinka moterims, kurių išvaizda kontrastinga. T. y. šviesios odos tamsiaplaukėms mėlynomis ar rudomis akimis. Kuo labiau drabužiai atitinka natūralų gymį, tuo labiau pabrėžia grožį.

 

Išreiškia. Tam tikrų subkultūrų atstovai, pavyzdžiui, gotai, naudoja tamsų įvaizdį (nuo juodų rūbų iki teatrališko makiažo), kad išreikštų savo pažiūras ir pabrėžtų identitetą. Aprangos spalva sukuria bendrystę.

 

Lieknina. Juoda sugeria šviesos spindulius, todėl vizualiai mažina objektą. Moterims, kurios nori paslėpti didelę krūtinę, patariama dėvėti juodus marškinius, megztinius, prie jų derinti šviesias kelnes ir sijonus. Kriaušės figūros atstovėms tinka priešingas derinys (šviesus viršus – tamsi apačia).

 

Pasiekiama. Juodi drabužiai, palyginti su kitų spalvų ar raštuotais rūbais, dominuoja parduotuvių lentynose. Iš dalies pasiūla lemia pirkėjų pasirinkimą ir efektą, jog gatvėse daug žmonių, besirengiančių tamsiai.

 

Ekonomiška. Ant juodų rūbų nesimato dėmių, todėl juos galima skalbti rečiau. Sutaupoma vandens, elektros ir skalbimo priemonių.

 

Integruoja. Juoda spalva – europietiško garderobo pagrindas. Ji padeda susilieti su minia, neatrodyti turistu ir pritapti svetimoje kultūroje. Juodi rūbai – tarsi uniforma, suvienodinanti žmones.

 

Trūkumai

 

Puošia ne visus. Kuo mažiau išvaizdoje kontrastų, tuo labiau juoda spalva, naudojama arti veido, pabrėžia tamsius paakius, raukšles, dėmeles. Ji netinka šviesioms pavasario ir vasaros spalvinio tipo atstovėms. Juoda nerekomenduojama vyresnėms moterims. Jei rūbas vizualiai tamsesnis, palyginti su natūraliu gymiu, jis užgožia. Aplinkiniai mato ne visumą. Į akis krinta tik drabužis.

 

Netinka karštymečiu. Juoda sugeria saulės spindulius, todėl paviršius įkaista. Vasarą dėvint juodus rūbus padidėja jutiminė temperatūra, o tai lemia diskomfortą, prakaitavimą, dehidrataciją.

 

Slopina kūrybiškumą. Įprotis dėvėti juodą spalvą, esą ji universali ir lengvai derinama, atima galimybę eksperimentuoti, papildyti garderobą naujais rūbais ir kurti įvairesnius derinius. Turint ribotą spalvų pasirinkimą sunkiau perteikti nuotaiką.

 

Klaidina ir apgauna. Kai kurie stilistai įsitikinę, jog apie juodą spalvą sukurta daug mitų, todėl ji pervertinama. Balta lieknina ne prasčiau nei juoda. Ypatybė, kad ant tamsių rūbų nesimato dėmių, nepanaikina fakto, kad kaupiasi nešvarumai, bakterijos, prakaitas.

 

Maskuoja ir atgraso. Žmonės, kurie nenori būti pastebėti dėl psichologinių savybių (introvertai ar sergantys depresija), turintys negerų kėslų (nusikaltėliai), dažniausiai rengiasi juodai. Aplinkiniai bijo ir vengia asmenų, kurie be juodos spalvos rūbų naudoja kitus nestandartinius atributus (grandines, spyglius, odą). Rokeriai, baikeriai vertinami dviprasmiškai dėl stereotipų. Juoda asocijuojasi su pykčiu.

 

Lėta detoksikacija

 

Garderobo revizija. Peržiūrėkite spintą ir atiduokite, parduokite rūbus, kurie neatitinka dabartinio gyvenimo būdo. Neverta saugoti juodų kostiumėlių, jei nedirbate biure jau dešimt metų. Į tekstilės rūšiavimo konteinerį išmeskite drabužius, kurie susidėvėjo ir yra netinkami.

 

Toliau nuo veido. Palaipsniui įterpkite į garderobą ryškių ir pastelinių spalvų. Toliau dėvėkite juodas kelnes ir sijonus, tačiau derinkite juos su spalvomis, derančiomis natūraliam gymiui. Pasirinkus vienspalvį juodą įvaizdį (kostiumą, paltą), kaklą apriškite švelnesnio atspalvio šaliku.

 

Akcentuokite detales. Jei mėgstate nuo galvos iki kojų juodą aprangą, sudominkite aplinkinius vienu išskirtiniu akcentu tamsiame fone. Tai gali būti ryškūs batai arba rankinė. Rinkitės spalvas, kurios rėkte rėkia apie save – raudoną, žalią, oranžinę.

 

Aksesuarų papildymas. Juodi batai ir rankinė – garderobo pagrindas, tačiau išdrįskite pasimatuoti naujas universalias ir bazines spalvas. Aksesuarams rinkitės įvairius rudus (nuo šokoladinės iki karamelinės), pilkus, samanų žalios atspalvius.

 

Požiūris į save. Jeigu juoda užvaldė rūbų spintą dėl antsvorio ir nemeilės savo kūnui, galimos dvi išeitys. Pirmiausia pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, psichologu, dietologu ir sudarykite svorio metimo planą. Antra – nustokite graužtis dėl netobulumo ir pradėkite didinti savivertę. Pasitikėjimas savimi atveria vartus permainoms.

 

Atsakingas pirkimas. Parduotuvėse nelengva rasti alternatyvų juodai, nes pasiūla nėra tokia didelė. Kita vertus, tai apsaugo nuo išlaidavimo. Sudarykite rūbų, kuriuos norėtumėte įsigyti, sąrašą, pagalvokite, kokios spalvos derės su jau turimais drabužiais, palaipsniui formuokite kapsulinį garderobą.

 

Lygiavertė pamaina

 

Jūrų laivyno mėlyna (navy). Jūriniai motyvai sušvelnina nuotaiką, tačiau vis dar atrodo reprezentatyviai ir diplomatiškai. Spalva puikiai dera su balta ir aukso geltona, o deriniai subalansuoja tiek moteriškąjį, tiek vyriškąjį pradus, todėl tinka darbe bei šventėms. Laivyno mėlyna neatrodo tamsi ir niūri, tačiau nestimuliuoja kaip ryškūs atspalviai.

 

Anglies pilka. Ji – pati geriausia ir tikriausia giminaitė, gaunama sumaišius juodą ir baltą. Pilka su gelsvu atspalviu tinka šilto spalvinio tipo moterims. Suteikia įvaizdžiui jaukumo ir minkštumo, palyginti su dramatiška juoda. Prie jos dera šilti metalo tonai (auksas, žalvaris) ir geltona, persikinė, garstyčių. Anglies pilką mėgsta meno ir akademinės bendruomenės atstovai.

 

Plieno pilka. Tinka šalto spalvinio tipo atstovėms. Perteikia tvirtumą, griežtumą, galią ne prasčiau nei juoda. Šalta pilka pritaikoma tiek oficialioje aplinkoje, tiek smart casual (puošnaus laisvalaikio) stiliui. Dera su ryškiomis spalvomis (raudona, žalia, oranžine), blizgiomis faktūromis. Ieškant ramesnės nuotaikos, tinka derinti su balta, rožine, alyvine bei sidabro papuošalais.

 

Šokoladinė. Sodri ir gurmaniška ruda puikiai tinka klasikiniams ir moderniems įvaizdžiams. Perteikia jaukią, draugišką atmosferą, skatina bendrauti. Laisvalaikio aprangoje pritaikoma kuriant laukinių Vakarų (kaubojišką) stilių. Nelygaus paviršiaus tekstilė, pavyzdžiui, aksomas, atrodo prabangiai ir elegantiškai. Šokoladinė dera su atspalviais, turinčiais geltono pigmento.

 

Smaragdinė. Šiuo metu itin madingi žali atspalviai, todėl rekomenduojama įtraukti į garderobą prabangų ir aristokratišką toną. Tinka poruoti su skirtingomis šiltomis spalvomis. Ypač puošniai atrodo nelygios tekstūros: aksomas, dažyta zomša, purūs verpalai.

 

Burgundiška. Tamsiai raudona jausmingas ir moteriškas atspalvis, kuris tikrai nėra drovus. Nepaisant seksualios natos, spalvą, palyginti su juoda, derinti lengviau. Poruokite su balta, geltona, rožine, kupranugario gelsva, pilka, samanų žalia, rudais atspalviais.

 

Ryškūs tonai. Atraskite sultingus, traškius atspalvius, kurie asocijuojasi su atogrąžų žiedais, vaisiais, paukščiais. Juoda – šalta ir ryški. Rinkitės pagal tuos pačius kriterijus. Ieškokite vadinamųjų sintetinių tonų, kokių nėra natūralioje gamtoje. Harmonizuokite išvaizdą neutraliomis arba pastelinėmis spalvomis.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė