Jausmas, kad padedu įgyvendinti svajones – labai malonus
2023-04-25 15:05Žinoma NT ekspertė Rasa Pavarienė įsitikinusi, kad kiekvienam gyvenimo etapui reikalingi skirtingi poreikiai. Todėl namai turi augti kartu su šeima, žmonėmis, kurie juose gyvena. O renkantis namus, pasak jos, svarbiausia turėti viziją – kaip norite gyventi ir aiškiai žinoti savo prioritetus bei pomėgius.
Daugiau nei dešimt metų dirbate NT srityje. Sakykite, kuo žavi ši sritis?
Aistra ir susižavėjimas šia veikla neišblėso net dirbant tiek metų. Vis dar pravėrusi naujų namų duris jaučiu smalsumą – kaip čia gyvena ar gyveno žmonės. Akys pradeda vertinti grindų dangą, nužvelgiu langų būklę, ieškau išskirtinumų, kurie iš esmės nustato turto vertę. Visi butai, namai, ypač seni, turi savo žavesio. Per akimirką įvertinu, kaip būtų geriausia parduoti turtą, kaip jį pateikti, kada organizuoti apžiūras. Įdomesnius NT objektus dažnai net be skelbimų viešojoje erdvėje pasiūliau potencialiems pirkėjams. Jausmas, kad sukuriu kitiems vertę – padedu įgyvendinti svajones arba išspręsti įsisenėjusias problemas, labai malonus.
Retas gali pasidžiaugti, kad dirba įdomų ir prasmingą darbą, o jūs štai džiaugiatės kiekvienu nauju projektu ir sandoriu. Papasakokite, kaip prasideda NT brokerės, kuri prekiauja prabangiais butais ir namais, darbo diena?
Iš tiesų prabangus turtas labiau matomas, jam reikia skirti daugiau netiesioginės reklamos. Tačiau dirbu ir su mažais, jaukiais, paprastais ekonominės, viduriniosios klasės būstais, sklypais ar net sodais. Būna, parduotas nereikalingas sodas pakeičia jį pardavusių žmonių vaikų gyvenimus: už gautus pinigus jie įsigyja pirmuosius namus ar atsinaujina tuos, kuriuose gyvena. Niekam nereikalingas apleistas sodas gali itin reikšmingai pagerinti buitį ir kasdienybę. Mano kiekviena diena vis kitokia: vieną dieną vaikštau po Kelmės rajone esantį žemės ūkio paskirties sklypą, kitą – po prabangius apartamentus Sostinės senamiestyje. Bendravimas su žmonėmis man viena maloniausių darbo dalių. Vyrauja stereotipas, jog sklypą galima nusipirkti pigiau rudenį, o butą pavasarį, tačiau anaiptol taip nėra. Lietuvoje sezoniškumas nekilnojamojo turto srityje menkai jaučiamas, todėl didelių kainų pokyčių tikėtis neverta. Parduoti ir pirkti reikia tada, kai tik ateina tokia mintis. Jei jau pagalvojote apie keitimą ar pardavimą, vadinasi, objektas nedžiugina arba nereikalingas.
Daugelis galvoja, kad paprasta parduoti namus: įdėjai skelbimą ir lauki pirkėjų. Kaip yra iš tikrųjų? Kodėl reikia profesionalo pagalbos?
Jei norite parduoti už mažesnę nei rinkos kainą, tai tikrai paprasta. Būna, girdžiu: „Va, patys pardavėme per dieną. Įdėjome skelbimą, o jau vakare turėjome užstatą.“ Tokiu atveju tik šypteliu, nes akivaizdu, jog turtas parduotas mažiausiai 15 % pigiau nei rinkos vertė. Todėl skubėjimas ir nepagrįstas pasitikėjimas kainavo keliolika tūkstančių eurų. Pasakysiu paprastai – dirbant su brokeriu, jis ne tik padarys didelę dalį darbų, bet ir sutaupys pinigų. Pagrindinis brokerio uždavinys ir yra uždirbti didžiausią pinigų sumą pardavėjui.
NT pardavimas – sudėtingas procesas. Pardavėjas siekia geriausios kainos, to paties siekia ir pirkėjas. Ar įmanomas abipusis laimėjimas? Kaip tokiu atveju gali padėti geras NT brokeris?
Pardavimas – tai kompromisas, finansinis susitarimas tarp pirkėjo ir pardavėjo. Geras brokeris niekada nerodo pirkėjui brangesnio turto, nei jis gali įpirkti. Taip išvengiama nusivylimo ir neetiškų derybų, kai pirkėjai bando peikdami ir menkindami kito turtą numažinti kainą. Brokeris tokiu atveju padeda rasti kompromisą tarp tinkamo pirkėjo ir pardavėjo, be konfliktų, pirštų baksnojimų į seniai dažytas sienas, nemadingą virtuvės komplektą ar prastas kiemo trinkeles.
Kokie NT objektai pačiai įdomūs?
Pavyzdžiui, apleisti medinukai sostinės senamiestyje, kai bendrasavininkų daug, o vienas jų – savivaldybė. Senas apgriuvęs dvaras, kuris prikeltas naujam gyvenimui, atoki sodyba miško viduryje. Kitaip tariant, visada įdomūs tie namai, kurie turi istoriją, įdomiai ir originaliai įrengti, juose jaučiami tikri namai. Dažnai tokiuose namuose geriame su savininke arbatą ir drauge dėliojame jos tolimesnio gyvenimo planą – kartais tiesiog reikia tik tinkamai sudėlioti finansus, ir svajonės gali būti įgyvendintos. Svarbu žinoti, kokie bus sekantys žingsniai pardavus namus: kada pirks naujus, išsikraustys iš senų ir įsikraustys į naujus. Mūsų rankose ne tik pardavimas, bet ir dokumentai, notarų paslaugos, pervežėjai, tvarkytojos ir statybininkai, kai reikia ką remontuoti.
Vos prasidėjus karui Ukrainoje NT rinka sustingo. Kas šiuo metu vyksta?
Tokie įvykiai visus sukrečia. Žmonės pasimetė, daugelį apėmė siaubas, dauguma visus savo planus pamiršo ar nustūmė į šalį. Tačiau gyvenimas grįžta į senas vėžes. Pardavimai šiuo metu vėl aktyvūs. Natūralu, žmonėms reikia gyventi ir kurti savo gerovę.
Ne kartą esate sakiusi, kad namai turi augti kartu su žmogumi arba šeima. Paaiškinkite plačiau apie tai?
Kol esame jauni, mielame jaukiame butuke telpame ir su antrąja puse, ir mažyliu. Tačiau vaikui paaugus ima stigti erdvės. Mes augame, keičiamės, keičiasi ir poreikiai aplinkai. Norisi ne tik daugiau erdvės, bet ir buities patogesnės. Augant šeimai protinga ir racionalu didinti namų plotą, nes su kiekvienu nauju šeimos nariu atsiranda vis daugiau daiktų. Taupyti patogumo sąskaita neprotinga – buitis pradeda varginti ir spausti. Vyrai vis ilgiau užsibūna darbe, o moterys darosi piktos ir nepatenkintos. Tai natūralu, nes jų lizdo sukimo (namų puoselėjimo) poreikis užgniaužtas.
Įdomu, kaip keitėsi jūsų namai?
Vienu sakiniu sudėtinga apibūdinti. Aš ne kaip batsiuvys be batų, mano gyvenime būta ne vienų namų ir dar, tikiu, jų bus. Kraustantis į šiuos, kuriuose su šeima gyvename jau arti metų, turėjau pažadėti, kad tai paskutinis būstas. Sutarėme, jog tai būstas dešimčiai metų. Per tuos metus kai kurie vaikai užaugs, išvyks mokytis, o mes galėsime kraustytis į mažesnį būstą kokioje istorinėje gražioje vietoje. Visgi jau dairausi naujų namų. Aiškaus plano dar neturiu, bet svajonėse renkuosi baldus ir užuolaidas. Nuo pirmos minties iki naujų namų gali praeiti ir keleri metai, tad net neabejoju, jog į naujus namus kraustysimės dar visiems vaikams gyvenant kartu.
Namus galite drąsiai pirkti „iš popieriaus“, o į pastatytus persikraustyti per savaitę?
Taip, nes žinau, kas svarbiausia įsigyjant namus. Vieta! Plotas ir išplanavimas. Žmonės klysta ieškodami jausmo, nes jausmą sukuriame detalėmis, kvapu, muzika, tvarka ar kūrybiniu chaosu. Pagalvokite: ateinate vakarienės į svečius, kur namai kvepia ir jūsų laukia. Jausmas nuostabus. O ką galite rasti griuvėsiuose? Todėl labai svarbu vizija. Ką galite sukurti, kaip įgyvendinti svajones? Jei trūksta fantazijos, visada galite pasitarti su specialistais.