Istoriją pakeitę sutapimai
2019-11-29 08:21Ar kada bandėte įsivaizduoti, kad staiga nukeliaujate į praeitį ir ją pakeičiate? Netgi, atrodo, dėl ne itin reikšmingo jūsų veiksmo ateityje neįvyksta Pirmasis pasaulinis karas, nesusiformuoja krikščionybė, neorganizuojami kryžiaus žygiai, neliepsnoja inkvizicijos laužai ir pan.? Skamba kaip fantastinio filmo scenarijus, tiesa? Tačiau pažvelgus į istoriją atidžiau nesunku pastebėti, kad nemažai žmonijai itin svarbių įvykių nulėmė paprasčiausi sutapimai. Lieka tik fantazuoti, kokiame pasaulyje gyventume, jei jie nebūtų įvykę…
Kodėl prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas?
Tikriausiai žinote, kad Pirmasis pasaulinis karas praktiškai prasidėjo po Austrijos–Vengrijos erchercogo Franzo Ferdinando žmogžudystės Bosnijoje. Tai padarė serbų nacionalistų grupės narys Gavrilo Principas, todėl Austrija paskelbė karą Serbijai, o visa tai labai greitai peraugo į Pirmąjį pasaulinį karą. Tačiau įdomu tai, kad yra teigiančių, jog jei visa tai priimtume kaip „domino efektą“, pirmasis nuvirtęs domino būtų paprasčiausias sutapimas. Teigiama, kad 1914 m. birželį F. Ferdinandas su žmona ir grupe mažiau svarbių politikos veikėjų važinėjosi po Sarajevą automobiliais atidaromais stogais. Kai kas teigia, kad vienas iš nacionalistų grupės narių – Nedeljko Čabrinović – metė į kortežą granatą. Tačiau ji sprogo tik po 10 sek., todėl erchercogas jau buvo išvažiavęs iš sprogimo vietos. Granata sužeidė politikus, važiavusius kitu automobiliu, tačiau G. Principas ir jo draugai jau seniai buvo pabėgę. Vis dėlto F. Ferdinando gyvybei vis dar grėsė pavojus. Nepaisant aplinkinių patarimų nutraukti pasivažinėjimą, erchercogas vis tiek išvyko į ligoninę aplankyti sužeistųjų. Tačiau vairuotojas nežinojo kelio, todėl su automobilyje esančiais svarbiais keleiviais pasiklydo Sarajevo gatvėse. Vėliau atsitiktinai atsidūrė prie kavinės, kurioje savo graužatį dėl nepavykusio pasikėsinimo malšino G. Principas. Teigiama, kad po kelių sekundžių suvokęs, kaip jam pasisekė, serbas išsitraukė pistoletą ir šaltakraujiškai nušovė F. Ferdinandą. Yra teigiančių, kad būtent lemtingas sutapimas, leidęs serbų pasipriešinimo grupei nužudyti austrų politiką, netiesiogiai lėmė didžiąją dalį XX a. mirčių. Kilo Pirmasis pasaulinis karas, paskui prasidėjo ekonomikos nuosmukis. Tai neva viena pagrindinių priežasčių, kodėl išgarsėjo A. Hitleris. Dėl jo veiksmų kilo Antrasis pasaulinis karas, vėliau prasidėjo Šaltasis karas. Dėl pastarojo Vietname kilo karinių konfliktų.
Ypatinga cigarų dėžutė
Teigiama, kad per JAV pilietinį karą 1862 m. pietinių valstijų (konfederatų) vyriausiasis vadas Robertas E. Lee parengė dokumentą „Specialusis įsakymas Nr. 191“. Jame buvo išsamiai aprašytas kiekvienos kariuomenės brigados judėjimas per artimiausius keletą mėnesių. Įsakymo kopijas įteikė tik tiems generolams, kuriais labiausiai pasitikėjo, tarp jų buvo ir Thomas Jonathanas „Stonewallas“Jacksonas. Teigiama, kad pastarasis pernelyg tingėjo surašyti individualius nurodymus kiekvienam savo vadui, tad visiems tiesiog išdalijo minėto įsakymo kopijas. Danielis Harvey Hillas savo kopiją įdėjo į dėžutę su cigarais, pasidėjo ant žemės ir pamiršo. Po keleto dienų šiaurinių valstijų (Sąjungos) karininkas Bartonas W. Mitchellis rado stovyklavietėje pamirštą dėžutę ir apsidžiaugė, nes manė, kad viduje yra cigarų. Tačiau viduje radęs svarbų raštą jį nusiuntė savo vadui. Netrukus įvyko Antietamo mūšis. Tai – viena kruviniausių dienų amerikiečių istorijoje, po kurios konfederatų kariuomenė atsitraukė. Kai kas teigia, kad šiaurinės valstijos laimėjo būtent dėl to, jog turėjo pietiečių vyriausiojo vado R. E. Lee nurodymus. Istorikai tikina, kad po šio mūšio šiaurinių valstijų (Sąjungos) pergalė buvo praktiškai garantuota. Be to, tai suteikė prezidentui A. Lincolnui galimybę panaikinti vergiją visose pietinėse valstijose. Teigiama, kad būtent dėl to, jog pietiečių atstovas pamiršo svarbų dokumentą ten, kur jį rado šiaurinių valstijų atstovas, šiandien JAV teritorijoje yra viena valstybė, o ne dvi.
Kas sieja meteorą ir krikščionybę?
Teigiama, kad šiandien pasaulyje yra apie 2 mlrd. krikščionių. Tai lėmė Romos imperatorius Konstantinas Didysis. Jis nustojo persekioti krikščionis, įteisino krikščionybę visoje imperijoje ir pats ją išpažino. Tačiau Konstantinas Didysis ne visada buvo krikščionis. IV a. po Kr. kovojo pilietiniame kare prieš tuometinį Romos imperatorių, vardu Maxentius. Po ilgos ir įtemptos kovos laukė lemiamas mūšis. Maxentius turėjo dvigubai daugiau karių, tačiau Dievas buvo Konstantino Didžiojo pusėje. Bent jau tuo jis tikėjo. Pasakojama, kad kelias valandas prieš mūšį būsimas imperatorius pamatė danguje šviesos ruožą. Tai palaikė ženklu, kad jam lemta nugalėti. Jis tai ir padarė. Tačiau tą šviesos blyksnį danguje, anot mokslininkų, greičiausiai sukėlė į Žemės atmosferą įskriejęs meteoras. Taigi, manoma, kad vienai labiausiai šiandienį pasaulį paveikusių religijų įsigalėti padėjo atsitiktinai iš kosmoso nukritęs meteoras. Tačiau kas būtų nutikę, jei šis retas reiškinys, kurį kartais galima stebėti tik kas kelis tūkstančius metų, nebūtų įvykęs būtent prieš lemiamą Konstantino Didžiojo mūšį Italijoje? Maxentius greičiausiai būtų laimėjęs, o Romos ir krikščionybės istorija būtų buvusi visai kitokia. Krikščionys nebūtų gavę valstybės globos, o ši religija galbūt niekada nebūtų taip įsigalėjusi, popiežiai nebūtų įsikūrę Romoje ir t. t.
Įdomu
- Teigiama, kad mongolų laivynas net du sykius per 7 m. laikotarpį plaukė užkariauti Japonijos, tačiau abu kartus jiems sutrukdė taifūnas.
- N. Bonaparto ir A. Hitlerio gimimo metus skiria 120 m. Įdomu tai, kad tarp šių svarbių istorinių asmenybių atėjimo į valdžią taip pat yra 120 m. skirtumas.
- Amerikiečio Morgano Robertsono romanas „The Wreck of the Titan, or Futility“ – tai knyga apie įspūdingo dydžio, neva neskęstantį laivą, kuris susidūręs su ledkalniu nugrimzdo į Atlanto vandenyno dugną. Knyga parašyta 14 m. prieš „Titaniko“ katastrofą.
- Teigiama, kad Malaizijos oro linijų reiso MH17 lėktuvas „Boeing 777“, kuris buvo numuštas virš rytų Ukrainos 2014 m. liepos 17 d., į pirmą skrydį pakilo 1997 m. liepos 17 d., t. y. lygiai prieš 17 m.
Specialisto komentaras
Filosofas, okultinių mokslų daktaras Leopoldas Malinauskas
Sutapimų ir atsitiktinumų nebūna. Dar reliatyvumo teorijos autorius A. Einšteinas sakė, kad Dievas nemeta kauliuko, kad pamatytų būsimus įvykius. Taip pat teigė, kad viskas šiame pasaulyje vyksta pagal iš anksto numatytą planą. Kai kas kalba ir apie cikliškumą, pavyzdžiui, kad įvykiai atsikartoja kas 100 m. Štai 1814 m. karo nualintos Europos gyventojai bandė išgrūsti N. Bonapartą į salą. Po šimtmečio, t. y. 1914 m., prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas, 2014-aisiais – karas Ukrainoje. Tad visas pasaulis, pajutęs grėsmę, suskubo ginkluotis. Lietuvoje vėl prireikė privalomos karinės tarnybos. Kvepia karu, tiesa? Taigi nors krikščionys gyrėsi „ištiesinę“ laiką sakydami, kad jis teka tiesiai nuo pasaulio sukūrimo iki jo pabaigos, tačiau kai kas mano, jog laikas teka spirale. Beje, prieš atsirandant krikščionybei, t. y. antikos laikais tikėta pasaulio cikliškumu. Galima teigti, kad tokių įvykių cikliškumas apima 100 m. laikotarpį. Tačiau juk spiralės skersmuo gali būti įvairus, tiesa? Tokių spiralių gali būti labai daug, todėl įvykiai gali atsikartoti po 25 m., kelių dienų ar net valandų. Tokius dalykus tyrinėja mokslininkai, pasitelkdami kvantinę fiziką. Beje, atsikartoja netgi prakeiksmai. Tarkime, kas 20 m. giminėje miršta pirmagimis ar pan. Rusų mistikas G. Rasputinas prakeikdamas Rusiją sakė, kad ji šimtmetį skęs kraujyje. Taigi jis pasitelkė būtent 100 m. ciklą. Tačiau pastarasis gali būti bet kokios trukmės. Tą cikliškumą reikia atsekti. Viskas tarsi įrašyta kažkokioje nuolatos besisukančioje mechaniškoje programoje.
Kalbant apie meteoro ir krikščionybės ryšį, šiuo atveju buvo gautas ženklas. Apie tai, kad dievai duoda kokius nors ženklus, rašoma labai daug. Štai ir Senajame Testamente rašoma apie degantį krūmą. Tad šiuo atveju reikėtų kalbėti ne apie sutapimą, o apie ženklą. Jeigu važiuodami iš taško A į tašką B nepamatėte greitį ribojančio ženklo, nes tuo metu perjunginėjote radijo stotį, jus sustabdęs pareigūnas jūsų dėl šios priežasties neatleis nuo bausmės. Vadinasi, ženklai provokuoja arba daro įtaką ateities įvykiams, tik mes arba pastebime juos, arba ne. Kyla klausimas – galbūt viskas Visatoje paženklinta? Matai degantį krūmą, vadinasi, bus taip, regi šviesos žybsnį danguje, vadinasi, prasidės tas ir anas. Tai tarsi ženklo sutapimas su neišvengiama situacija arba įvykiais.