Išsirinkti patalynę patogiam ir sveikam miegui
2023-12-19 07:43Rinkdamiesi patalynę dauguma pirmiausia galvoja apie jos dizainą – ar gražiai derės prie interjero, suteiks miegamajam jaukumo. Tai neabejotinai svarbu, bet pirmiausia reikėtų apsvarstyti, kaip pasirinkta patalynė paveiks miego kokybę, sykiu ir sveikatą.
Renkamės pagalvę
Tinkamai pasirinkta pagalvė padeda išlaikyti taisyklingą kūno padėtį miegant. Ji ypač svarbi kaklo, pečių zonos komfortui ir sveikatai. Netinkama pagalvė vargina raumenis, sukelia jų įtampą, o tai gali privesti net iki galvos skausmų ir kitų rimtų problemų.
Renkantis pagalvę pirmiausia sau atsakyti į klausimą – kokia poza dažniausiai miegu. Jeigu ant šono, tinkamiausia aukštesnė ir kietesnė pagalvė. Ji apsaugos kaklą nuo įtampos, suteiks reikiamą atramą galvai ir pečiams. Mėgstantiems miegoti ant nugaros rekomenduojama vidutinio aukščio ir kietumo pagalvė. Tokia užtikrins tinkamą stuburo padėtį. Miegantiems ant pilvo reikėtų rinktis minkštą žemą pagalvę. Nors ši miego poza laikytina vengtina, bet, jeigu patogiausia, bent jau rinkitės tinkamą pagalvę.
Ne mažiau svarbu tinkamai išsirinkti pagalvės užpildą. Tam derėtų skirti ypatingą dėmesį perkant pagalvę vaikams, alergiškiems ar itin jautriems žmonėms. Vienos populiariausių – pūkinės ir plunksnų užpildo pagalvės. Itin minkštos, purios, komfortabilios, puikiai išsaugo formą, pralaidžios orui. Kuo pagalvėje mažiau plunksnų ir daugiau pūkų, tuo kokybė aukštesnė. Beje, patogiausiomis laikomos žąsų plunksnų ir pūkų pagalvės. Deja, nerekomenduojamos alergiškiems asmenims. Taip pat joms reikia ypatingos priežiūros, nes šiame kamšale veisiasi dulkių ir plunksnų erkės, grybelis. Maksimaliai plunksnų ir pūkų užpildo pagalvė gali tarnauti iki 5 metų. Vilnos užpildas – dar vienas natūralus pasirinkimas. Mat garantuoja laidumą orui, puikiai išgarina drėgmę, nesikaupia dulkių erkės. Pasižymi puikiomis termoreguliacinėmis savybėmis. Ilgaamžiškesnės nei plunksnų ir pūkų pagalvės, tiesa, tik įsigijus tikrai kokybišką produktą, kitu atveju vilna gali greitai sukristi. Sintetinio pluošto pagalvės užpildytos lateksu, poliesteriu, sinteponu ir kt. Purios, gana minkštos, lengvai prisitaiko prie kūno linijų. Nesunku prižiūrėti, ilgaamžės. Deja, kai kurie sintetiniai kamšalai, pvz., lateksas, menkai pralaidūs orui, todėl skatina prakaitavimą. Porolono užpildo pagalvės tobulai prisitaiko prie kūno svorio, atitinkamai išlinksta nesukeliant stuburui ir raumenims papildomo krūvio. Taigi miegant lengva atsipalaiduoti, išlaikoma taisyklinga kūno padėtis. Tokios pagalvės ypač tinkamos kenčiantiems nuo sprando, pečių juostos, nugaros skausmų. Tinka ir alergiškiems asmenims.
Antklodžių pasaulyje…
Norint maksimalaus miego komforto, greičiausiai reikės ne vienos antklodės. Juk vasarą norime kažko lengvo ir gaivinančio, o žiemą jaukaus ir šildančio. Antklodė turi atitikti ne tik sezoną, bet ir individualius miego įpročius.
Pirmiausia reikėtų atsižvelgti į antklodės dydį. Jį svarbu derinti ne tik prie lovos, bet ir individualių poreikių. Jeigu miegate dviese, antklodė turėtų būti didesnė. Net jeigu miegate vieni, bet poilsis neramus, esate linkę blaškytis lovoje, taip pat pravers didesnė antklodė, kitaip nuolat ją nusispardysite.
Daug dėmesio renkantis antklodę būtina skirti jos užpildui. Vienas iš natūralių variantų – vilna. Naudojama nuo seno, itin vertinama. Puikiai praleidžia orą, sugeria ir išgarina drėgmę, pasižymi geromis termoreguliacinėmis funkcijomis, tad tinkama tiek žiemą, tiek vasarą. Tinka alergiškiems žmonėms (nebent alergiški vilnai), nes joje nesikaupia dulkių. Beje, renkantis vilnonę antklodę reikėtų atkreipti dėmesį, kiek joje yra užpildo, nes nuo to priklauso šiluma. Vasarai tinka vilnonės antklodės su 200–250 g/m2 užpildo, o žiemai – 500 g/m2. 400–450 g/m2 užpildo – universalus variantas.
Pūkų ir plunksnų užpildo antklodės taip pat naudojamos nuo seno. Puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, palaiko optimalią temperatūrą. Šilčiausios yra ančių pūkų ir plunksnų antklodės, todėl labiausiai rekomenduojamos žiemai. Reguliariai iškedenus ilgai nepraranda formos, lengvos, prie jų lengva prisitaikyti, miegama it ant debesies. Tiesa, reikia specifinės priežiūros, netinka alergiškiems žmonėms.
Medvilninės antklodės leidžia kūnui kvėpuoti, gerai išgarina drėgmę, suteikia didelį komfortą. Jas lengva prižiūrėti, yra ilgaamžės, o ir kaina nesikandžioja. Tiesa, ne taip puikiai laiko šilumą, todėl tinkamiausios šiltuoju metų laiku.
Šilko užpildo antklodės yra prabangios, itin patvarios, kokybiškos ir ilgaamžės. Be to, turi puikias termoreguliacines savybes, gerai praleidžia orą, greitai sugeria ir išgarina drėgmę. Didžiausi minusai – kaina ir specifinė priežiūra.
Sintetinio užpildo antklodės dažniausiai būna kimštos poliesteriu. Pagamintas taip, kad kone nenusileidžia natūraliems pluoštams, o kartais net juos lenkia. Sintetines antklodes lengva prižiūrėti, jos ilgaamžės, puikiai tinka alergiškiems žmonėms. Lengvos, purios, malonios, lengvai prisitaiko prie kūno. Tiesa, nėra tokios jaukios kaip su natūralaus pluošto kamšalu. Vasarai tinkamiausios sintetinės antklodės, kuriose yra 200 g/m2 kamšalo, o žiemai – 450 g/m2. Tarpiniai variantai yra universalūs.
Užvalkalų audiniai
Pirmiausia svarbu pasirinkti tinkamą užvalkalų dydį – jis turi atitikti pagalvių ir antklodės dydžius, tik tada miegoti bus patogu, o lova atrodys tvarkingai. Visgi didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas patalynės užvalkalų audiniams. Specialistai rekomenduoja pirmenybę teikti natūraliems pluoštams. Populiariausia yra medvilninė patalynė – palyginus nebrangi, ilgaamžė, lengva prižiūrėti. Tinka tiek vasarai, tiek žiemai. Egzistuoja įvairūs medvilnės mišiniai su kitomis medžiagomis, kurie mažiau glamžosi ar turi kitų vertingų savybių. Labai vertinami satino užvalkalai. Tai specialaus audimo medvilninis audinys, pasižymintis blizgia prabangia išvaizda. Itin švelnus, minkštas, malonus liesti. Taip pat ilgaamžis, tvirtas. Žiemai dauguma mielai renkasi flanelinius patalynės užvalkalus. Minkšti, švelnūs, puikiai sugeria drėgmę ir praleidžia orą, mėgstami vaikų. Deja, nėra ilgaamžiai. Nuo seno žinomi ir drobiniai užvalkalai. Šiais laikais būna ne tik lininių, bet ir medvilninių arba šių dviejų pluoštų mišinys. Tokie užvalkalai yra tvirti, higieniški, puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, praleidžia orą. Dažniausiai naudojami vasarą. Sintetiniai audiniai taip pat gana paklausūs, nes pasižymi patrauklia kaina, didele dizainų ir spalvų įvairove. Jie nėra tokie malonūs kūnui kaip natūralūs pluoštai, tačiau pasižymi panašiomis savybėmis. Kokybiški audiniai, net jei sintetiniai, puikiai skalbiami, laidūs orui, gerai sugeria drėgmę, tinka alergiškiems žmonėms.
Kiti svarbūs patarimai
Optimali temperatūra miego aplinkoje – 18–20° C. Todėl svarbu pernelyg neprišildyti miegamojo, reguliariai vėdinti.
Miegui palankiausia santykinė oro drėgmė yra 30–50 %. Dažnai šildymo sezonu namuose būna pernelyg sausa, todėl reikėtų dažniau vėdinti patalpas, prireikus naudoti oro drėkintuvą.
Svarbu, kad miegamajame nebūtų šviesos taršos. Tamsa būtina miego hormono melatonino gamybai. Derėtų pasirūpinti šviesai nepralaidžiomis naktinėmis užuolaidomis, vengti bet kokių šviesos šaltinių kambaryje.
Kasdieniai atpalaiduojantys ritualai prieš einant miegoti padeda geriau užmigti. Tam tinka stiklinė šilto gėrimo (be kofeino), šilta vonia, atpalaiduojančios muzikos klausymas, mėgstamos knygos skaitymas.
Tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais būtina laikytis gulimosi ir kėlimosi režimo, užtikrinančio deramą miego trukmę. Rekomenduojama užmigti iki vidurnakčio. Miego režimas leidžia biologiniam laikrodžiui pačiam inicijuoti ir palaikyti miegą bei stabilizuoti hormonų pusiausvyrą.
Autorius Jūratė Survilė