Skaitmeniniame amžiuje, kai vaikai vis dažniau naudojasi išmaniaisiais telefonais bendraudami, mokydamiesi ir pramogaudami, svarbu užtikrinti, kad jie būtų pasiekiami ir saugūs. Sprendimas – naudoti seną įrenginį ar investuoti į naują – gali turėti didelę įtaką saugumui internete.

   

„Nors pakartotinis seno telefono naudojimas gali atrodyti ekonomiškai naudingas ir logiškas pasirinkimas, svarbu įvertinti pavojus, susijusius su pasenusia technine ir programine įranga“, – teigia „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius Mateika.

 

Ekspertas dalijasi keliais patarimais, padėsiančiais įvertinti, ar vaikui vertėtų perleisti anksčiau naudotą telefoną, ar priimti sprendimą įsigyti naują įrenginį.

 

Kaip tinkamai paruošti naudotą įrenginį?Little,Small,Happy,Boy,6-7,Years,Old,In,Green,T-shirt

 

Suteikti vaikui asmeninį telefoną – svarbus ir atsakingas žingsnis. Tam, kad tėvai galėtų užtikrinti saugų naudojimąsi telefonu bei stebėti atžalos veiklą internete, dauguma įrenginių siūlo patogias kontrolės priemones.

 

Anot A. Mateikos, naujesniuose išmaniuosiuose įrenginiuose dažnai integruotos tėvų kontrolės funkcijos arba palaikomos trečiųjų šalių stebėjimo programėlės.

 

Šios priemonės leidžia tėvams stebėti vaiko veiklą naudojantis telefonu ir lengviau identifikuoti, ar nėra kibernetinių patyčių, netinkamo turinio ar kontaktų su nepažįstamaisiais požymių.

 

„Tėvų kontrolės funkciją „Samsung“ įrenginiuose galite aktyvuoti nustatymų programoje pasirinkę „Skaitmeninė gerovė ir tėvų kontrolė“. Ši funkcija leis nuotoliniu būdu stebėti įrenginio naudojimo laiką, nustatyti laiko apribojimus ir turinio filtrus“, – dalinasi A. Mateika.

 

Taip pat ekspertas rekomenduoja atsižvelgti į tai, kad naudotuose telefonuose laikui bėgant gali būti sukaupta daug asmeninių duomenų, įskaitant prisijungimo duomenis, išsaugotus slaptažodžius, asmenines nuotraukas, žinutes ir kitą jautrią informaciją.

 

„Tad prieš perleidžiant telefoną naujam savininkui, itin svarbu įvykdyti gamyklinį telefono nustatymų atkūrimą, kurio metu bus pašalinti visi asmeniniai duomenys“, – pabrėžia A. Mateika.

 

Be to, senesni išmanieji telefonai po tam tikro laiko nustoja gauti programinės įrangos atnaujinimus ir saugumo pataisas.

 

„Kai išmanusis telefonas nebegauna reikiamų programinės įrangos atnaujinimų, jis tampa labiau pažeidžiamas, pavyzdžiui, kenkėjiškų programų atakų. Tam, kad galėtumėte maksimaliai apsaugoti naudotą telefoną, siūloma nuolat sekti, ar nėra galimų programinės įrangos atnaujinimų, ir jei yra – būtinai juos įdiegti“, – pasakoja A. Mateika.

 

Naujas telefonas – itin vertinantiems saugumą

 

Tobulėjant mobiliosioms programoms ir paslaugoms, senesniuose telefonuose gali kilti suderinamumo su naujesnėmis programėlėmis problemų.

 

„Suteikdami vaikui naują telefoną užtikrinsite, kad jis turės prieigą prie naujausių programinės įrangos atnaujinimų ir suderinamų programėlių, taip sumažės saugumo pažeidimų rizika, bus lengviau naudotis įrenginiu“, – teigia A. Mateika.

 

Jei pernelyg nerimaujate, kad naują telefoną vaikas pames ar nepataisomai sugadins, galite rinktis finansiškai saugesnes alternatyvas – ekonominės ar vidutinės klasės išmaniųjų telefonų modelius.

 

Pasak A. Mateikos, siekiant užtikrinti savo ir šeimos narių kibernetinį saugumą, paties naujausio ir brangiausio išmaniojo telefono vaikui pirkti tikrai nebūtina. Štai kovo mėnesį „Samsung“ bendrovės pristatyti „Galaxy A55 5G“ ir „Galaxy A35 5G“ vidutinės klasės išmanieji telefonai yra kelis kartus pigesni nei naujųjų serijų flagmanai, nors pasižymi dauguma geriausiems įrenginiams prilygstančių funkcijų.

 

Dar vienas svarbus naujų telefonų privalumas – juose įrengiamos patikimesnės aparatinės įrangos saugumo funkcijos.

 

Pasak A. Mateikos, šios funkcijos gali apimti biometrinį autentiškumo nustatymą, saugumo sprendimus asmeniniams duomenims saugoti ir patobulintas šifravimo galimybes. Senesniuose telefonuose šių saugumo funkcijų gali trūkti, todėl jie gali tapti lengvesniu taikiniu įsilaužėliams ir neteisėtai prieigai.