Netekus vieno danties kartais numojama ranka ir manoma, kad kol tai nekelia nepatogumų, nėra reikalo kreiptis į gydytojus, ypač jei dantis mažiau matomoje vietoje. Vis dėlto odontologijos klinikos „Balta lapė“ gydytoja odontologė Monika Čereškaitė ragina neatidėlioti, nes delsiant per ilgai gresia rimti nemalonumai. „Iškritę dantys – ne tik estetinė problema“, – pabrėžia specialistė.

 

Wooden,Model,Toy,Of,A,Human,Jaw,With,A,MissingGrandininė reakcija

 

Kai žmogus netenka dantų, prasideda žandikaulio kaulo rezorbcija (nykimas), įdumba skruostai, atsiranda papildomų raukšlių, nusvyra lūpų kampučiai. Dėl šių nemalonių išvaizdos pokyčių žmogus atrodo daug vyresnis, nei yra iš tikrųjų. Tačiau iškritęs dantis paveikia ne tik išvaizdą.

 

Netekus danties toje vietoje tirpsta kaulas, ima krypti ir slankioti kiti dantys. Negana to, prarasto danties funkciją turi perimti kiti dantys, kuriems tenka didesnė apkrova, todėl jie pradeda greičiau dilti, atsiranda sąkandžio žemėjimas. Ilgainiui tai gali lemti žandikaulio sąnario traškesį, skausmą, sunkumą žiojantis. Kai kramtomieji veido raumenys per daug apkrauti, pernelyg įsitempia kaklo ir stuburo raumenys, gali varginti jų skausmai. Dėl visų su kramtymu susijusių problemų ilgainiui pradedama vengti tam tikrų produktų, todėl organizmas negauna visų reikalingų maistinių medžiagų, gali prasidėti kitų organų negalavimai.

 

Kalbant apie iškritusius dantis, negalima pamiršti ir psichosocialinio aspekto – žmogus vengia valgyti, kalbėti ir juoktis prie kitų, o tai sukuria papildomų nesklandumų.

 

Verta žinoti, kad nežymūs pokyčiai pradeda vykti netekus vos vieno danties, jeigu jis neprotezuojamas.

 

Kodėl netenkama dantų?

 

Gydytoja odontologė M. Čereškaitė pasakoja, kad dažniausiai dantų netenkama dėl odontologinių ligų, pavyzdžiui, parodontozės – uždegiminės dantį supančių audinių ligos, kuri lemia jų irimą. „Perkopus penkiasdešimtmetį, dantų netenkama ir dėl amžiaus, natūralių genetinių procesų. Kartais dantys prarandami dėl traumos, kuri gali nutikti ir visiškai jaunam žmogui. Paveldimumas taip pat turi įtakos dantų netekimui. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, kaip žmogus visą gyvenimą rūpinosi dantimis“, – pažymi pašnekovė.

 

Norint kuo ilgiau džiaugtis sveikais dantimis ir gražia šypsena, reikia tinkamai prižiūrėti burnos ertmę. Būtina valyti dantis du kartus per dieną, reguliariai naudoti dantų siūlą ir burnos skalavimo skystį. Jei tarpai tarp dantų didesni, odontologai pataria kaskart valantis dantis naudoti specialų tarpdančių šepetėlį. Nepamiršti nuvalyti ir liežuvio. Rinktis dantų pastą su fluoru – jis saugo dantis nuo karieso. Itin svarbu reguliariai lankytis pas odontologą – bent jau kartą per pusę metų. Burnos ertmės higienos procedūrą atlikti kartą arba du per metus, atsižvelgiant į situaciją.

 

Vizitas pas odontologą dažnai atidėliojamas

 

Odontologijos klinikos „Balta lapė“ gydytoja odontologė apgailestauja, kad nors visi puikiai supranta, jog rūpintis dantimis – būtina, tačiau dažnas tai daro netinkamai. „Dantų profilaktinė higiena vis dar nėra tokia įprasta, kaip norėtųsi, todėl užbėgti už akių dantų ligoms pavyksta ne visuomet. Vis dar delsiama apsilankyti pas odontologus dėl skirtingų priežasčių: vieni gėdijasi, kad tiek ilgai delsė, kiti niekaip neranda laiko sau, treti bijo nemalonių pojūčių ir kt. Atidėlioti tikrai nederėtų. Pirmiausia, tai – mūsų kasdienybė, toks mūsų darbas. Antra, baimintis skausmo visai nereikia – dabar technologijos išsivysčiusios tiek, kad neretai pacientas net nesupranta, kada jau atlikome vieną ar kitą procedūrą. Naudojame vaistus nuo skausmo, todėl nereikėtų šių dienų odontologinių procedūrų lyginti su tais laikais, kai jos buvo itin skausmingos“, – sako odontologė.

 

M. Čereškaitė atkreipia dėmesį, kad viena delsimo priežasčių gali būti ir procedūrų kainos – pacientai dažnai mano, kad neįpirks dantų implantavimo ar protezavimo, todėl visai nesikreipia.

 

Individualus gydymo ir atsiskaitymo planas

 

„Visiems pirmiausia siūlau tiesiog ateiti į pirmą konsultaciją. Labai svarbu įvertinti, apžiūrėti, išgirsti gydytojo nuomonę, pasiūlymą. Mūsų klinikoje su pacientu aptariame visus gydymo variantus, sudarome planą, kainų pasiūlymus ir tiesiog leidžiame apsvarstyti, įvertinti savo galimybes. Susigyventi su tuo, ką išgirdo, ir ramiai sugrįžti, kada nori – jei reikia sprendimui, jei reikia – dar konsultacijai, – paaiškina gydytoja odontologė. – Labai kviečiu pacientus kreiptis ir profilaktikai, ir tik pajutus pirmuosius dantų skausmo ar kraujavimo simptomus. O tiems, kuriems reikia implantavimo, žandikaulio atkūrimo procedūrų, neatidėlioti, nes tai tik blogina padėtį.

 

Odontologijos klinikoje „Balta lapė“ dantų implantavimo ir protezavimo procedūros galimos su lizingu be pabrangimo, o tai suteikia galimybę greičiau išspręsti bėdas ir susigrąžinti gyvenimo kokybę. Galutinė gydymo kaina priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau mažiausia galima gydymo kaina su protezavimu – nuo 4099 Eur.“

 

Plokštelė ar įsukami protezai?

 

Dantų protezavimas ar viso žandikaulio atkūrimas – procedūros, atliekamos tuomet, kai dėl vienų ar kitų priežasčių netenkama kelių dantų. Galima rinktis iš kelių atstatomųjų procedūrų. M. Čereškaitė pasakoja, kad jaunesni žmonės iškart domisi nenuimamais protezais, pritvirtintais ant įsriegtų implantų, o vyresni dažniau dvejoja dėl protezavimo ar viso žandikaulio atkūrimo.

 

„Vyresni pacientai mano, kad bus gerai ir nuimama plokštelė, bet ryžęsi gydytis nenuimamais džiaugiasi ir dėkoja, nes jie suteikia galimybę gyventi normalų gyvenimą. Tai reiškia – normaliai atrodyti, kramtyti, jausti maisto skonį ir net apskritai užmiršti, kad turi dantų protezus. Pacientai patys pripažįsta, kad su naujais dantimis, pritvirtintais ant įsriegtų implantų, jaučiasi ir kramto lygiai taip pat, kaip ir su nuosavais dantimis, – kalba gydytoja odontologė. – Vyresnių žmonių sprendimą ryžtis implantavimui neretai paskatina vaikai. Jie turi daugiau galimybių rasti informaciją apie naujausius sprendimus, taikomus šiuolaikinėje odontologijoje. Dažnai vaikai gali ir finansiškai pagelbėti tėvams.“

 

Odontologė pastebi, kad į „Baltos lapės“ kliniką atvyksta ne tik vilniečiai, bet ir mažesnių miestelių gyventojai ar net emigrantai. „Trumpam namo sugrįžtantys objektyviausiai įvertina, kad gydymas ir ypač implantavimas – kaip užsienyje, o kaina lietuviška, mažesnė“, – sako gydytoja.

 

Įdomu

 
  •  Dantų emalis – kiečiausia medžiaga žmogaus kūne.
  •  Kiekvieno dantys yra unikalūs, kaip ir pirštų atspaudai.
  •  Žmogaus burna per gyvenimą pagamina apie 36 000 litrų seilių.
  •  Per gyvenimą praleidžiame 38,5 dienos valydami dantis.
  •  Du trečdaliai danties yra po dantenomis – kaule, matomas tik vienas trečdalis danties ilgio.
  •  Kramtant maistą dantys suspaudžiami vidutine 8–9 kg/cm2 jėga.
  •  Danties audiniuose nėra gyvų ląstelių, kurios galėtų dalindamosi užpildyti atsiradusią skylę, todėl reikalinga odontologo pagalba.
 

Autorius Laima Samulė