Viename didelio populiarumo socialiniuose tinkluose sulaukusiame pokšte teigiama, kad skausmas, kurį patiria vyras jo kūno temperatūrai pakilus iki 37,5 laipsnių, gali būti prilygintas tik gimdančios moters skausmui. Ne paslaptis, kad į ligas abi lytys reaguoja skirtingai. Tačiau ar iš tikrųjų moterys gyvena ilgiau, o vyrai serga sunkiau?

 

sveikata

Problemos dėl Y chromosomos

 

*Moterys. Moterys – sudėtingesnis gamtos kūrinys, nes turi dvi aktyvias chromosomas XX. Mokslininkų teigimu, dviguba X chromosoma saugo dailiosios lyties atstovių organizmą nuo įvairių infekcijų, todėl jos atsparesnės ligoms.

 

*Vyrai. Stiprioji lytis turi vieną X, kitą Y chromosomą. Pastaroji genetiškai neaktyvi, todėl vyrai dažniau serga kai kuriomis vėžio formomis, sunkiau sveiksta po gripo, plaučių uždegimo ir įvairių infekcijų.

 

Stipriau, daugiau, greičiau!

 

*Moterys. Silpnosios lyties atstovių fizinė jėga 30–35 % mažesnė negu vyrų. Tačiau jos geriau ištveria ilgą fizinį krūvį. Tam įtakos turi ir poodinis riebalų sluoksnis, kuris gali būti net iki 70 % didesnis.

 

*Vyrai. Jauni vyrai puikuojasi iki 60 % didesne raumenų mase. Tačiau sendami greičiau netenka fizinės ištvermės. Per 10 m. jos vidutiniškai sumažėja 10 %. Nors vyrų organizmas greičiau degina kalorijas, bet greičiau ir nyksta.

 

Gydytojo kabinete

 

*Moterys. Pasakmokslininkų, moterys gydytojo kabinete apsilanko net 3 kartus dažniau, o kasmetinės sveikatos patikros nevengia net 75 % jų. Ypač dailioji lytis rūpinasi lytine sveikatair pareigingai lankosi pas ginekologus. Apklausos rodo, kad moterys rūpinasi ir artimųjų sveikata – kas antra yra lydėjusi savo draugus, tėvus arba sutuoktinį į gydymo įstaigą.

 

*Vyrai. Klivlando (JAV) klinikos tyrimo duomenimis, apklausus per 500 vyrų, tik 3 iš 5 prisipažino kasmet profilaktiškai tikrinantys sveikatą ir vos 40 % svarstytų, ar kreiptis į gydytojus kilus rimtiems įtarimams dėl sveikatos būklės. Pusė apklaustųjų prisipažino sveikatos problemų neaptarinėjantys net su artimaisiais.

 

Viską valdo hormonai

 

*Moterys. Pasakmokslininkų, moterys širdies ir kraujagyslių ligomis serga rečiau dėl „ištreniruotos“ širdies. Pasirodo, per mėnesines moters pulsas greitėja ir prilygsta tam, kuris pasiekiamas atliekant vidutinio sunkumo pratimus. Pulso pokyčiai tiesiogiai susiję su moteriškųjų hormonų pusiausvyra organizme. Taip pat moteriški hormonai veiksmingai malšina įvairius skausmus, todėl moterys ir geba ištverti gimdymo skausmus.

 

*Vyrai. Vyriškų vyrų organizme hormono testosterono lygis būna itin aukštas. Vadinasi, jie nuolatos patiria stresą ir būna pasiruošę kovoti. Tyrimai rodo, kad JAV ir Vakarų Europoje per 10 m. testosterono preparatų suvartojimas išaugo net 3 kartus. Įrodyta, kad vartojant sintetinių testosterono preparatų apie 30 % padidėja širdies priepuolio ir miokardo infarkto rizika.

 

Amžiaus iššūkiai

 

*Moterys. Lietuvą pagrįstai galima vadinti našlių šalimi. Vidutiniškai mūsų šalyje moterys gyvena 11 m. ilgiau negu vyrai, t. y. maždaug iki 79 m. Pasak mokslininkų, dailioji lytis ilgiau mėgaujasi kokybišku gyvenimu, nes nuolatos plečia savo socialinius ryšius. Pasirodo, bendravimas su draugais ir giminaičiais gali tapti raktu į ilgaamžiškumą.

 

*Vyrai. Lietuvos vyrai šį pasaulį palieka vidutiniškai sulaukę 68 m. Tai bene blogiausias Europos Sąjungos rodiklis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nustatė, kad stiprioji lytis stipriau reaguoja į stresines situacijas, rečiau turi mėgstamų užsiėmimų, todėl vyresniame amžiuje jaučiasi nelaimingi, nereikalingi ir greičiau pasiligoja.

 

Biologinio laikrodžio tiksėjimas

 

*Moterys. Moters gyvenimo ciklai mokslininkams seniai ne paslaptis.Visi sutaria, kad 32 m. sulaukusi moteris fiziškai ir psichologiškai trokšta kuo greičiau sukurti šeimą. Pasirodo, pats organizmas išduoda, kad reprodukcinių organų veikla sulėtėja. O mažėjantis vaisingumas pasireiškia priešingai – išaugusiu seksualumu. Nors šiuo laikotarpiu moterys jaučiasi patrauklios, tačiau pradeda itin rūpintis mityba ir sveikata.

 

*Vyrai. Mokslininkų teigimu, vyrai taip pat patiria biologinio laikrodžio iššūkius, o itin garsiai jis pradeda tiksėti perkopus 40 m. Maždaug šiame amžiuje vyro spermos kokybė stipriai suprastėja, o spermatozoidų gali sumažėti net perpus. Be to, vyresni vyrai turi prostatos problemų ir net 45 % jų savo sveikatos būklę vertina tik vidutiniškai.
 

Įdomu

 
  • Pasak Kolorado universiteto (JAV) tyrėjų, moterys prausiasi dažniau negu vyrai: išėjusios iš tualeto rankas plauna apie 90 % jų, o tarp vyrų tokių yra tik 75 %. Nepaisant to, ant vyrų rankų aptinkama dvigubai mažiau bakterijų.
  • Kas 90 sek. pasaulyje miršta viena gimdanti moteris.
  • Kairioji moters krūtis dažniausiai būna didesnė. Kaip, beje, ir vyrų sėklidės.
  • 2015 m. dėl alkoholinės psichozės, lėtinio alkoholizmo ir priklausomybės nuo narkotinių arba psichotropinių medžiagų vartojimo pirmą kartą kreipėsi 0,5 tūkst. moterų ir 1,5 tūkst. vyrų.
  • Korėjiečių mokslininkas Han-Nam Park, analizuodamas senuosius metraščius, rado duomenų apie eunuchus, kastruotus iki lytinio brendimo. Pastebėta, kad XIX a. eunuchai vidutiniškai gyvendavo iki 70 m., o nekastruoti vyrai išgyvendavo vos iki 50 metų.
  • Barselonos visuomenės sveikatos agentūros duomenimis, santuokoje gyvenančios moterys savo sveikatą vertina prasčiau negu išsiskyrusios arba vienišos dailiosios lyties atstovės. Taigi susidaro įspūdis, kad po skyrybų moterys tampa stipresnės.
  • JAV mokslininkų teigimu, kartu gyvenančios poros ilgainiui perima savo partnerių sveikatos sutrikimų simptomus. Psichologai tikina, kad tai natūrali empatija, ir tai nerodo, kad sutuoktiniai serga tomis pačiomis ligomis. Labiau tikėtina, kad siekdami užjausti antrąsias puses pernelyg įsijaučia į jų būseną. Netgi yra atvejų, kai PMS simptomus, kurie pasireiškia žmonoms, pajunta ir jų vyrai.