Ketvirtadienį, gegužės 19 dieną, Ukraina švenčia vyšyvankos dieną – šventę, skirtą tradiciniams šios šalies siuvinėtiems drabužiams. Šiais sunkiais laikais, palaikydama ukrainiečius, šią šventę pradeda švęsti ir Lietuva. Šią dieną įprasta vilkėti siuvinėtus marškinius arba kasdienius drabužius su tradiciniais siuvinėjimais. Sakoma, kad grožis nugalės pasaulį. Sunku pasiginčyti su tuo, kad vyšyvankos raštai yra išties nuostabūs!

 

vyšyvanka_750x600

1) Pirmieji siuvinėjimai ant marškinių nebuvo tik drabužių elementas. Jie turėjo daugiau mistinės reikšmės. Slavų tautos dėvėjo išsiuvinėtus baltinius, kad apsisaugotų nuo blogio. Apykaklė, rankovės ir drabužio krašteliai būdavo dekoruojami įmantriais ornamentais. Netgi naujagimiams dovanoti siuvinėti marškinėliai, kad jie apsaugotų nuo piktųjų dvasių.

 

2) Daug ornamentų, naudojamų puošiant siuvinėtus marškinius, kilę iš pagonybės laikų. Tai, pavyzdžiui, saulės simboliai, griaustinio ženklas, Jupiterio ratas, siejami su pagoniška dangaus dievybe Rodu.

 

3) Kiekviena netekėjusi mergina turėjo išsiuvinėti tokius marškinius savo būsimam vyrui. Ir ne šiaip, o tam, kad ateityje žinotų, ar vyras yra ištikimas. Siuvinėdamos marškinius merginos šnibždėjo seną burtažodį. Tikėta, kad jei išskalbus tokius marškinius, jie netenka baltumo, tai vyras greičiausiai nuėjo į kairę.

 

4) Vyrai leisdavo siuvinėtus marškinius skalbti tik vienai merginai – savo mylimajai. Kitiems nebuvo leista atlikti šio švento ritualo. Atiduodamas išskalbti savo nešvarius baltinius, vaikinas tarsi patvirtindavo savo ištikimybę damai.

 

5)  Kiekvienas Ukrainos regionas gali pasigirti unikaliais siuvinėtais marškiniais. Jie skiriasi spalva, stiliumi, siuvinėjimo būdais, ornamentais ir raštais.

 

6) Borščivo miesto regiono siuvinėti marškiniai laikomi vienais originaliausių. Šie marškiniai gausiai siuvinėti juodais siūlais. Sklando legenda, kad turkai ir totoriai sunaikino beveik visus Borščivo vyrus, todėl kelios moterų kartos dėvėjo būtent tokius juodai baltus marškinius kaip sielvarto ir liūdesio ženklą.

 

7) Egzistuoja ir baltas ant balto siuvinėjimas. Tai meninė technika, kai reljefinis siuvinėjimas sukuria šviesos žaismą. Tokie marškiniai būna labai unikalūs.

 

8) Dar vienas populiari siuvinėjimo technika – polichrominiai arba kelių spalvų marškiniai. Anksčiau juos dėvėjo Karpatų, Užkarpatės, Bukovinos ir Hutsulščinos gyventojai.

 

9) Ivanas Franko buvo pirmasis naujausių laikų dabita, kuris vyšyvanką derino prie kasdienių drabužių, dėvėjo siuvinėtus marškinius po švarku ir prie modernios aprangos. Būtent taip atrodantis XIX a. pabaigos – XX a. pradžios rašytojas pavaizduotas ant 20 grivinų banknoto.

 

10) Vyšyvanka – vienintelis ukrainiečių tautinio kostiumo elementas, persikėlęs į šiuolaikinį ne tik ukrainiečių kasdienį garderobą.

 

11) Įžymybės ir viso pasaulio ukrainietiškus siuvinėjimus naudoja savo kasdieninėje aprangoje. Su tokiais raštais puoštais drabužiais yra pastebėtos tokios garsios moterys kaip Kate Moss, Anne Hathaway, Halle Berry, Katie Holmes. Visos jos teikė pirmenybę drabužiams su vyšyvankos raštais, kuriuos sukūrė „Isabel Marant” mados namai. Net legendinės grupės „The Doors” vokalistas Jimas Morrisonas kartą vilkėto vyšyvanką.

 

12) 2012 m. ukrainiečių aprangos dizainerė Elena Burenina sukūrė siuvinėtus marškinius Madonnai, paremdama jos „MDNA” dainų albumą.

 

Shutterstock nuotrauka