Druska yra ne tik pagrindinis prieskonis gaminant maistą, bet ir esminis žmogaus gyvenimo elementas, būtinas mūsų organizmui, kad normaliai funkcionuotų visos ląstelės ir audiniai. Natrio chloridas yra ašarų, limfos, skrandžio sulčių ir kraujo dalis, reguliuoja vandens ir druskų pusiausvyrą organizme, valdo nervinių impulsų perdavimą, saugo organizmą nuo dehidratacijos. Be ką dar žinome apie druską?

 

druska

  • Iš visos pasaulyje pagamintos druskos tik 6 % žmonės sunaudoja tiesiogiai gamindami maistą, 17 % – miesto reikmėms (kelių valymui nuo apledėjimo), likusieji sunaudojami metalurgijos, transporto ir chemijos pramonėje, šaldytuvų, dažų ir lakų gamyklose ir kitur.
 
  • Viduramžiais druska buvo naudojama kaip pagrindinė piniginė valiuta atsiskaityti už kariuomenės prekes ir paslaugas. Ji buvo dedama ant stalo tik labai kilniems svečiams, taip pat buvo naudojama ritualuose, skirtuose namus apsaugoti nuo piktųjų dvasių.
 
  • Atėjus Tangų dinastijai 618 m. Kinijoje prasidėjo vienas garsiausių istorinių laikotarpių – šalis pasiekė precedento neturinčias ekonomikos ir kultūros raidos aukštumas dėl druskos prekybos, kuri į valstybės iždą atnešė 55 % pajamų.
 
  • Europoje nebuvo neįprasta, kad vyrai tapdavo vienuoliais, siekdami gauti mokesčių lengvatų ir privilegijų prekiaujant druska, todėl tarnavimas vienuolynuose buvo banali priedanga užsidirbti.
 
  • XVII amžiuje Šiaurės Amerikoje vergvaldžiai pirko didžiulius kiekius druskos pigiai mėsai ir žuviai sūdyti, kuria buvo maitinami vergai, sunkiai dirbantys cukranendrių plantacijose.
 
  • Jūros druska yra naudingesnė už valgomąją akmens, nes joje yra daug papildomų mikroelementų – cinko, vario, silicio, jodo, geležies, bromo, mangano, kalio, seleno. Jei rūpinatės savo sveikata, pirmenybę teikite jūros druskai.
 
  • Jau seniai įrodyta, kad mažai druskos turinti dieta padeda sumažinti kraujospūdį, gerina inkstų ir šlapimo pūslės veiklą, skatina svorio mažėjimą. Jei jus kankina patinimas arba negalite atsikratyti maišelių po akimis, tiesiog atsisakykite sūraus maisto.
 
  • Gamintojai privalo ant pakuotės nurodyti gaminiuose esančios druskos kiekį. O štai Suomijoje buvo net sukurta speciali valstybinė programa, skirta gyventojų druskos suvartojimui mažinti. Tai jau davė vaisių – infarktų sumažėjo 80 %.
 
  • Ujūnio druskožemis Bolivijoje yra didžiausias pasaulyje druskožemis. Jis apima daugiau nei 10 tūkstančių kvadratinių kilometrų plotą. Dabar tai turistinė zona su viešbučiais iš akmens druskos. Vienintelė taisyklė lankytojams – negalima laižyti sienų!
 
  • Didziausias druskos telkinys yra Artemovske, Ukrainoje. Jo plotas siekia 180 kvadratinių metrų. Kasmet iš ten esančių kasyklų išgaunama 2,3 mlrd. tonų druskos, kuri praturtinama kaliu.
 
  • Negyvoji jūra yra ne tik druskos ežeras su unikaliu gydomuoju purvu, bet ir gamtos paminklas, nes tai yra sūriausias vandens telkinys Žemėje. Druskų koncentracija šioje vietoje viršija 300 %, iš kurių daugiau nei pusė – magnio chloridas, trečdalis – natrio chloridas, likusi dalis – kalcio ir kalio.
 
  • Lietuvoje taip pat randama nemažai druskos. Daugiausiai druskos randama Vakarų Lietuvoje – Usėnų druskos telkinyje. Telkinio storis net 75 metrai. Lietuviška druska randama pakankamai giliai, galėtų būti kasamos 515 – 536 metrų gylio šachtas.