Rytų medicinos specialistai teigia, kad pervargimas, prastas miegas ar it gyvsidabrio stulpelis šokinėjanti nuotaika išduoda sutrikusią hormonų pusiausvyrą. Ją sureguliuoti padeda kasdieniai nesudėtingi rytietiški ritualai.

 

Medical,Concept,Of,Hormone,Balance.,Hormonal,Therapy.,Hormones,Treatment,Innovation.Ar tikrai sutriko hormonų veikla?

 

Tai išduoda šie požymiai: nuolatinis nuovargis, kūno masės svyravimai, padidėjęs irzlumas, tarsi be priežasties užsitęsusi slogi nuotaika, sausi ir trapūs plaukai, odos bėrimai, niežėjimas, nereguliarios mėnesinės. Susirūpinti sveikata derėtų ir tuo atveju, jei dažnai pila prakaitas, sunku užmigti, miegas staiga tapo nekokybiškas, vargina prastas virškinimas.

 

Natūralūs hormonų svyravimai – normalus reiškinys. Moterims dažnai pasireiškia menopauzės, žindymo ar nėštumo metu. Tačiau šiais laikais hormonų disbalansą dažnai lemia netinkamas gyvenimo būdas. Daugelis negali pasigirti tvarkingu darbo ir poilsio režimu, kokybišku miegu, ne visada renkasi sveiką maistą, o ką jau kalbėti apie patiriamą kasdienį stresą.

 

Organizmas – vientisa sistema

 

Tibeto, kinų medicinos ir ajurvedos gydytojai teigia, kad sutrikusi vieno organo funkcija turi įtakos visam organizmui. Todėl labai svarbu kūną harmonizuoti kaip vientisą sistemą. Endokrininė sistema ypač svarbi, nes jos sutrikimai gali lemti daug sunkių negalavimų.

 

Pasak Rytų medikų, kūnas, protas ir dvasia susiję, tad visi kartu turi veikti išvien. Jei bet kuris iš šios trijulės išsiderina, žmogaus nebegalima vadinti sveiku. Kinų gydytojai nuolat pabrėžia, kad reikia gydyti žmogų, o ne atskirą ligą ar organą.

 

Pasak kinų medicinos specialistų, hormonai dažniausiai išsibalansuoja dėl pervargimo, didelio streso ir netinkamos mitybos. Moterims hormonų poveikis ypač akivaizdus, nes dėl menstruacijų, nėštumo, gimdymų hormonų pusiausvyra nuolat kinta, o tai lemia tiek nuotaiką, tiek svorį ar išvaizdą.

 

Kinų medicinos perliukai

 

Kinų specialistai ypač akcentuoja požiūrio į gyvenimą svarbą. Kartais tam, kad išgytum, užtenka pakeisti požiūrį į situaciją ir neįsitraukti į ją taip giliai, jog pernelyg ilgai užsitęsusios emocijos pradėtų kenkti sveikatai. Taigi svarbu mokytis gyventi čia ir dabar. Tad, užuot rūpinęsi ateitimi, mėgaukimės dabartimi.

 

Tradiciniai kinų medikai teigia, kad žmogaus kūne yra energiniai takai, vadinami meridianais, o jais nuolat cirkuliuoja energija. Sutrikusį tekėjimą atkurti padeda akupunktūra. Kiekvienas odos taškelis susijęs su tam tikru organu, todėl sau padėti galima vien atliekant kasdienį savimasažą specialiu rankiniu masažuokliu. Naudinga reguliariai masažuoti kūną, ypač delnus ir pėdas, kuriuose glūdi visi taškai, atitinkantys organus. Jei atlikdami plaštakų masažą pajusite, kad kurį nors tašką skauda labiau, masažuokite dar labiau – taip pagerinsite sutrikusio organo veiklą.

 

Gydantys augalai

   

Hormonų pusiausvyrą gerina pati gamta. Jei jaučiate nerimą, nusiraminti padės linų sėmenys. Kasdien po saujelę gerai susmulkintų sėmenų berkite į košes, kokteilius, jogurtą. Endokrininei sistemai labai padeda sojų produktai, ypač reguliuoja moteriškuosius hormonus. Nurimti padeda ir kinrožė. O jei patyrėte didelį stresą, suvalgykite smidrų, pasiruoškite arbatos su ženšeniu. Šie produktai padeda greičiau atsigauti po didelės įtampos. Nervų ir kraujotakos sistemą, taip pat medžiagų apykaitą teigiamai veikia spanguolės. Jos turi ir antioksidacinį poveikį. Sutrintomis spanguolėmis gardinkite patiekalus, ruoškite kokteilius, arbatas, kitus gėrimus. Sveikatai ir hormonų sistemai naudingas pelynas (kartusis kietis) – reguliuoja progesteronų pusiausvyrą.

 

Tibeto patarimai

 

Ilgametes tradicijas turinti Tibeto medicina vertinama daugelyje pasaulio šalių. Kasdien praktikuojant Tibeto pratimus visiškai susireguliuoja hormonų veikla, pagerėja vidaus liaukų veikla. Pratimus derėtų atlikti kiekvieną rytą, dar neišlipus iš lovos. Prabudę stipriai ir energingai trinkite delnus vieną į kitą, kol įkais. Tai darydami natūraliai gaminate gyvybinę energiją. Įkaitusius delnus uždėkite ant užmerktų akių ir apie 30 kartų lengvai paspaudykite. Tuomet delnus priglauskite prie ausų, pirštus nukreipkite į pakaušį. Pajuskite, kaip maloni šiluma užpildo ausis. Vėlgi apie 30 kartų delnus paspauskite ant ausų. Paskui dešinį delną uždėkite ant kaktos, kairį – ant viršaus. Atlikite 30 glostomųjų judesių nuo vieno smilkinio iki kito. Rankas pakelkite virš galvos ir neliesdami viršugalvio 30 sykių braukite oru nuo kaktos iki pakaušio. Kitas pratimas ypač naudingas skydliaukės veiklai reguliuoti, virškinimui gerinti. Dešinę ranką uždėkite ant kaklo ties skydliauke, o kairę – jai ant viršaus. Dešinę ranką laikydami vietoje, kaire braukite nuo kaklo iki bambos. Atlikę pratimą 30 kartų, abu delnus palaikykite vieną ant kito, priglaudę prie kaklo. Rankomis lengvai nuslyskite ant pilvo ir sukamaisiais judesiais pamasažuokite pilvo sritį. Atlikę šį pratimą iškelkite rankas į viršų ir stipriai papurtykite. Atpalaidavę rankas gerai išmasažuokite pėdas, ypač nykščius, nuo kurių priklauso stuburo sveikata.

 

Ajurvedos stebuklai

 

Senas ir laiko patikrintas tradicijas turinti ajurveda pateikia kasdienių ritualų, kurie padeda tausoti sveikatą ir balansuoja endokrininę sistemą. Pirmiausia turite laikytis kasdienio paros ritmo, t. y. svarbu vakare atsigulti iki sutemų ir atsikelti auštant. Pakilti iš lovos apie šeštą ryto, kai bunda gamta, kai galima pasisemti iš jos energijos. Nevalia šokti iš lovos vos pramerkus akį – iš pradžių giliai pakvėpuoti pilvu, pajaučiant kiekvieną įkvėpimą ir iškvėpimą. Taip sužadinama žarnyno veikla. Būtinai kas rytą nušveiskite liežuvį, ant kurio per naktį susikaupia toksinų. Išsivalę dantis išgerkite dvi stiklines drungno arba šilto vandens. Galima skaninti citrina ir trupučiu medaus. Po dušo ajurvedos specialistai bent 10 min. siūlo skirti dvasinei praktikai: maldai ar mantrai. Jei bent porą savaičių gyvensite vadovaudamiesi ajurvedos išmintimi, ne tik subalansuosite hormonų veiklą, bet ir sulauksite malonių pokyčių gyvenime.

 

Masažo galia

 

Ajurvedoje ypač vertinamas masažas – padeda nusiraminti, surikiuoti netvarkingas mintis, atkurti hormonų pusiausvyrą. Tik svarbu pasirinkti tinkamą eterinį aliejų. Jei esate liekna, nepastovi, galvoje nuolat kirba milijonas idėjų, mėgstate daug kalbėti, nuramins ir hormonus normalizuos citrinžolių, eukaliptų, levandų eteriniai aliejai. Po lašelį šių aliejų įlašinkite į bazinį aliejų (kokosų ar saulėgrąžų) ir masažuokite kūną. Jeigu esate stipri, valinga ir ambicinga, galūnės dažniausiai šiltos, virškinimas geras, jums tiks pankolių eterinis aliejus. O jeigu esate lėta, kantri, užsispyrusi, linkusi į apkūnumą, turite dideles akis, pusiausvyrą padės atkurti masažas su apelsinų ir bergamočių eteriniais aliejais. Po tokio masažo miegas bus saldus, nekankins įkyrios ir varginančios mintys.