Gaivinančios ir sveikatą stiprinančios vandens procedūros žinomos nuo seniausių laikų. Jos suklestėjo XIX a., kai Sebastianas Kneipas vandens procedūromis padėjo sveikatą susigrąžinti daugybei žmonių. Šiandien hidroterapija taikoma dar plačiau. 

 

hidroterapija_800x534

Gaivina, prausia, gydo

 

Vanduo – gyvybės šaltinis. Jis sudaro apie 90 % naujagimio kūno masės. Laikui bėgant mažėja. Suaugusio žmogaus kūne vandens kiekis sudaro apie 70 %.

Vanduo nuo žilos senovės apipintas mitais apie dievišką gyvybinę galią. Senuosiuose šaltiniuose rašoma, kad pirmas hidroterapeutas galėjęs būti Gajaus Julijaus Cezario asmeninis gydytojas, kuris Romos imperatorių gydė tuomet neįprastais šaltais kompresais. Mūsų proseneliai vandeniu gaivinosi, prausėsi ir gydėsi. Šiais laikais teigiama, kad vandens procedūros gali būti profilaktinės, estetinės, gydomosios ar skirtos reabilitacijai. Jos tinka visiems, tik reikia atsirinkti tas, kurios teiktų daugiausia naudos.

 

Šis gydymo metodas unikalus tuo, kad yra paprastas, bet veiksmingas. Taikant jį nereikia didelių išlaidų, apsieinama ir be instrumentų. Tik reikia žinoti vandens terapijos būdus ir tinkamai juos taikyti.

 

Gydomasis dušas – nuo daugelio ligų

 

Viena populiaresnių hidroterapijos procedūrų – gydomasis dušas: šaltas, šiltas ar karštas. Bet taikant šią procedūrą svarbi ne tik vandens temperatūra, bet ir srovės stiprumas. Atsižvelgiant į norimą poveikį, gydomasis dušas gali būti cirkuliarinis (tinka sergant neuroze, jaučiant nuovargį, per menopauzę, turint antsvorio, kankinant nemigai), Šarko (stipria srove masažuojamas visas kūnas, tinka esant per mažam kraujospūdžiui, nuovargiui, vidurių užkietėjimui, sąnarių artrozei), kontrastinis (stipriai stimuliuoja organizmą, nes naudojamas dviejų skirtingų temperatūrų vandens srovių derinys, o tai grūdina kūną, spartina medžiagų apykaitą, didina darbingumą). Kontrastinio dušo procedūras galite taikyti ir namuose.

 

Gydomosios vonios – ir šaltos, ir karštos

 

Sveikatai palankios įvairios vonios. Gydomųjų vonių poveikį galima suskirstyti į šiluminį, mechaninį ir cheminį. Šiluminis gydomųjų vonių poveikis organizmui – kraujotakos gerinimas. Gerėjant kraujotakai, geriau deguonimi aprūpinami tiek sveiki, tiek pažeisti audiniai, dėl to greičiau vyksta medžiagų apykaita ir metabolizmo produktų pašalinimas iš organizmo. Be to, šiluma atpalaiduoja raumenis, slopina skausmą.

 

Gydomųjų vonių vandens temperatūra gali skirtis. Pagal temperatūrą vonios skirstomos į šaltas – mažiau nei 20 ºC, vėsias – 20–34 ºC, indiferentines – 35–37 ºC, šiltas – 38–39 ºC ir karštas – 40 ºC ir daugiau. Karštos vonios rekomenduojamos tik visiškai sveikiems žmonėms.

 

Kada pasitarti su gydytoju

 

Sanatorijose pagal poreikį ir nusiskundimus galite išbandyti įvairias vonias: mineralines, vaistažolių, sūkurines, terpentino, purvo… Renkantis geriau pasitarti su gydytoju. Štai terpentino vonios priskiriamos prie intensyvių, ypač tinka judamojo aparato ligoms gydyti. Gulint vonioje, terpentino mišinių sudedamosios dalys veikia viso organizmo uždarus kapiliarus ir skatina juos atsiverti. Taip smarkiai pagerėja visų organų ir audinių kraujo mikrocirkuliacija.

 

Vandens procedūros tinka tiek sveikiems žmonėms kaip profilaktikos priemonė, tiek ir sergantiems. Ypač veiksmingos sergant hipertonija, venų varikoze, plaučių ligomis, neurozėmis, sutrikus virškinimui ar menstruaciniam ciklui, turint odos problemų, hemorojų, celiulitą, jei vargina migrena, nemiga, stresas. Kita vertus, kad ir koks nekenksmingas bei veiksmingas gali atrodyti gydymas vandeniu, jei turite didesnių sveikatos problemų, visada reikėtų dėl bet kokio papildomo gydymo konsultuotis su gydytoju.

 

Sergant judamojo aparato ligomis, kai vargina nervų sistemos sutrikimai, osteoporozė ar odos problemos, itin padeda radono vanduo. Dėl jo žmonės traukia į Čekiją, kur seniai šachtininkai aptiko tokio vandens versmę. Pastebėta, kad nusiprausus šiuo vandeniu itin greitai užgyja žaizdos, aprimsta skausmas. Gydytojai tik patvirtino, kad radono vanduo didina sąnarių elastingumą, malšina skausmą, stimuliuoja judamojo aparato atsinaujinimą.

 

Namų sąlygomis

 

Terapinę vonią galima pasidaryti ir namuose. Jeigu rytais ilgai jaučiatės mieguisti, pasiruoškite vonią su eteriniu rozmarino aliejumi. Kelis lašus aliejaus užlašinkite ant poros šaukštų druskos ir supilkite viską į 37–38 ºC šiltumo vonią. 10–15 min. joje pagulėję jausitės tikrai žvaliau. Vakarais lengviau užmigti padės vonia su levandų aliejumi ar apynių nuoviru.

 

Susirgus peršalimo ligomis naudinga vonia su liepžiedžių nuoviru. Populiariausia naminė vonia – su druska. Ji tinka, kai po aktyvios veiklos vargina raumenų ar sąnarių skausmai. Į vonią reikėtų suberti apie 1 kg druskos.

 

Namuose palanku lepintis vonelių teikiama nauda. Su įvairiais priedais ruošiamos šalto ar karšto arba kontrastingo vandens vonelės padeda suminkštinti kojų ir rankų odą. Kontrastingo vandens vonelės rekomenduojamos, jei šąla kojos. Rankų odą palepinsite į šiltą vandenį įbėrę žiupsnį sodos. Tačiau jei nagai minkšti, geriau pilkite aliejaus arba berkite druskos.

 

Veikia visą organizmą

 

Visų vandens procedūrų pagrindas – imuninės sistemos stimuliavimas. Terminis, mechaninis ir cheminis vandens poveikis tiesiogiai veikia medžiagų apykaitą, gerina metabolizmo procesus, stimuliuoja kraujotaką, taigi veikia visas organizmo sistemas. Šiltas ir karštas vanduo ramina, mažina skausmą, raumenų tonusą. Šalto vandens procedūros labiau susijusios su kraujagyslių pokyčiais. Pirmiausia jos susitraukia, o tada išsiplečia. Dėl to pagerėja kraujotaka, stimuliuojamas hormonų adrenalino ir tiroksino išsiskyrimas, treniruojami mikrocirkuliacijos procesai. Tuomet sunormalėja kraujospūdis, stimuliuojama medžiagų apykaita.

 

Geriamojo vandens nauda

 

Nors dažnai pabrėžiama, kad hidroterapija – išorinis sveikatinimo būdas. Tačiau nereikėtų nuvertinti ir vidinės hidroterapijos. Siekiant išvalyti organizmą nuo teršalų, lėtinių ligų ar profilaktikos tikslais, geriamas švarus tirpsmo, aktyvuotas ar mineralinis vanduo. Pas mus šį metodą taiko daugiausia netradicinės medicinos specialistai, o tokiose šalyse kaip Japonija ir Indija jis skiriamas nuo įvairiausių ligų. Teigiama, kad laikantis vandens gėrimo rekomendacijų, galima padidinti vaistų, kitų sveikatos procedūrų efektyvumą. Vanduo geriamas nedideliais kiekiais, mažais gurkšneliais ir nešaltas. Visgi medikai įspėja, kad be gydytojo konsultacijos savarankiškai gydytis sunkių ligų vandeniu nereikėtų.

 

Rytą pradėkite nuo vandens

 

Kas vyksta ryte geriant vandenį? Po miego dėl skysčių trūkumo kraujas sutirštėja. Jei atsikėlę ryte geriate kavą ar arbatą, šie gėrimai varo skysčius iš organizmo, kraujas dar labiau tirštėja. Be to, žarnynas negauna skysčių, taip reikalingų virškinti maistą. Štai ir problemos dėl užkietėjusių vidurių.

 

Ryte įpraskite išgerti stiklinę vandens su griežinėliu citrinos. Šis įprotis skatins žarnyno veiklą, o dar labiau ją suaktyvins šiltas vanduo. Citrinos ir vandens derinys stiprina imuninę sistemą. Vitaminas C ir kalis stimuliuoja nervų sistemą, palaiko tinkamą kraujospūdį, taip pat skrandžio rūgščių pusiausvyrą, todėl ypač tinka, jei padidėjęs rūgštingumas.

 

Aktyvuotas ir tirpsmo vanduo

 

Stiprinant sveikatą palanku gerti aktyvuotą, taip pat tirpsmo vandenį. Norint pasigaminti aktyvuoto vandens, reikia taikant elektrolizę pasigaminti rūgštinio (negyvojo) ir šarminio (gyvojo) vandens. Pravartu susipažinti, kada kuris tinka. Rūgštinis aktyvuotas vanduo ramina, lėtina organizmo biologinius procesus, gerina miegą, mažina skausmus, dezinfekuoja, gydo slogą, stabdo viduriavimą. Šarminis vanduo spartina biologinius procesus, suteikia energijos, žvalumo.

 

Kai kurie specialistai įvairias ligas, taip pat ir lėtines, gydo tirpsmo vandeniu. Kasdien geriant tokį vandenį sumažėja nuovargis, pagerėja savijauta, pradeda trauktis ligos. Kaip jo pasigaminti? Vandenį šaldykite stikliniame inde. Nereikia jo užšaldyti viso: apie 8 % vandens, kuris dar nespėjo užšalti duobutėje, reikėtų išpilti. Tai nuosėdos ir nešvarumai. Atitirpinę užšaldytą vandenį turėsite sveiką ir naudingą kasdienį gėrimą. 

 

Naudingi patarimai

 
  • Bendram nuovargiui ar peršalimui įveikti tiks pušų vonia. Ji ne tik tonizuoja, bet ir gydo. Beržų pumpurų ir lapų vonia tinka spuoguotai odai gydyti.
  • Jei sumanysite pagulėti vonioje su eteriniais aliejais, turite prisiminti, kad tiesiai į vonią aliejaus lašinti nevalia. Keletą eterinio aliejaus lašų užlašinkite ant žiupsnelio druskos ir viską supilkite į vandenį.
  • Po procedūros neturėtumėte jaustis be jėgų. Vonia turi teikti malonumą.
  • Ryte labiau tinka vėsesnė vonia, o vakare – tik šilta, kuri maloniai atpalaiduos.
  • Vonioje negalima gulėti ilgiau nei 20 min. Jei užsibūsite ilgiau, galite sulaukti ir priešingo rezultato – sveikata pablogės.
  • Gydomųjų vonių kursas – nuo 8 iki 12 procedūrų. Gulint tokioje vonioje vanduo turi būti iki krūtinės.
  • Jei atostogaujate šiltuose kraštuose, nepraleiskite progos išsimaudyti jūroje. Maudymasis jūroje ramina nervus, valo odą ir mažina įvairių negalavimų simptomus. Jūros vandenyje apstu kalcio, kalio, natrio, magnio, fosforo, geležies, vario, azoto, nikelio, jodo ir dar daug kitų elementų, kurie į organizmą patenka per odos poras. Kuo didesnė koncentracija, tuo stipresnis poveikis sveikatai. Šiuo atveju nepralenkiama Negyvoji jūra Izraelyje.