Gyvenimus keičiančios knygos
2021-12-22 07:55Yra knygų, kurias perskaitę niekada nebūsite tokie patys, kaip anksčiau. Tikriausiai ir patys bent kartą tai patyrėte: analizavote, užsirašinėjote citatas ir, užvertę paskutinį puslapį, supratote, kad pasaulis pasikeitė. Norintiems kardinaliai keisti gyvenimą, pateikiame 8 vertingų knygų sąrašą.
1. Biblija
Ateistai ir agnostikai gali kikenti ir sakyti, kad tai melas. Biblija nekeičia gyvenimo. Tačiau tiesa yra ta, kad dažnai tokie skeptikai šios knygos net nebando skaityti. Joje kalbama ne tik apie Dievą, tikėjimą ar religiją, bet ir apie tai, kaip suprasti žmogaus prigimtį, motyvus, elgtis daugelyje situacijų. Biblija gali pasiūlyti išeitį susidūrus su gyvenimo sunkumais. Nenuostabu, kad daugelis rašytojų ją paskaitinėja atsiversdami bet kurį puslapį. O sakantys, kad tai netiesa, tiesiog bijo įsigilinti į Bibliją ir ieškoti joje gilesnės prasmės. Skaitant prireiks atidumo ir kantrybės, nes tekstas sudėtingas. Visgi, norint patobulėti, verta pasistengti ir įveikti bent kelis puslapius per dieną.
2. „Kūrėjo kelias“
Kartais žmogus atsiduria tarsi ties pasiekimo, atradimo ir proveržio riba. Pavyzdžiui, pasižada sportuoti, parašyti knygą, išsiuvinėti didelį paveikslą, įkurti verslą, bet kažkodėl to nedaro. Kaip susidoroti su baime ir išdrįsti žengti pirmąjį žingsnį? Amerikiečių rašytoja Julia Cameron to moko savo knygoje „Kūrėjo kelias“. Kūrėjas – tai bet kuris žmogus, norintis ko nors daugiau. Šios knygos magiją sunku suvokti ir suprasti, tačiau ji tikrai įkvepia. Nereikia daryti nieko ypatingo – tik eiti tikslo link mažais žingsneliais. Jį įgyvendinti padeda kelios paprastos praktikos. Moteris skatina džiaugtis maloniomis smulkmenomis, kiekvieną savaitę pasivaikščioti gamtoje be tikslo, rytais 10 min. užrašinėti sąmonės srautą ant popieriaus lapo ir svarbiausia –mylėti save.
3. „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“
Išleista daug knygų, kuriose pilstoma iš tuščio į kiaurą. Realios naudos iš tokių beveik nėra. Todėl svarbu paminėti amerikiečių pedagogą ir psichologą Dale’ą Carnegie’į. Per visą autoriaus gyvenimą parduota daugiau nei 5 mln. bestselerio „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“ egzempliorių. Pagrindinis knygos raktinis žodis – KAIP. Vyras aprašo tikrai veiksmingus žmonių bendravimo metodus. Užuot skaitę šimtus šiuolaikinių populiariosios psichologijos rašytojų knygų, verčiau čiupkite tik šią – joje rasite atsakymus į visus dominančius klausimus. Bene geriausiai šią knygą iliustruoja citata: „Žmonėms nerūpi tavo norai ir problemos. Na, bent jau ne taip, kaip jų pačių norai ir problemos. Danties skausmas svarbesnis už badą Afrikoje, dėl kurio miršta tūkstančiai. Sugedęs automobilis rūpi labiau nei 40 žemės drebėjimų Japonijoje. Prisiminkite tai, kai kitą kartą pradėsite pokalbį.“
4. „Transerfingo pagrindai. Realybės valdymo principai“
Pozityvus mąstymas, sąmoningas gyvenimo valdymas, daugiau dėmesio sielai – šias frazes dažnas vertina skeptiškai. Nors keista, protas ieško įkvėpimo šaltinio iš išorės, kai gyvenime nutinka kas nors neįprasto. Svajojama iš anksto turėti paruoštą schemą, kaip susikurti prasmingą ir harmoningą gyvenimą. Vadimo Zelando realybės valdymo doktrina turi nemažai priešininkų, bet dar daugiau šalininkų. Neįtikėtina, bet kone visiems, kurie norėjo ką nors pakeisti savo gyvenime ir naudojosi šioje knygoje duotais patarimais, tai padaryti pavyko. Svarbiausia – labiau pasikliauti visatos jėgomis. Prasminga citata: „Įpročiai – komforto iliuzija. Žmogus labiau pasitiki tuo, kas jau seniai pažįsta.“
5. „1984-ieji“
Ši George’o Orwello knyga – dėmesį kaustantis šedevras. Nuo jos išleidimo tikriausiai nepraėjo nė metai, kai įvairių šalių skaitytojai ėmė teigti, kad yra itin aktuali. Tradicijų verčiau nelaužyti, tad sakome, kad šią knygą privalu perskaityti kiekvienam. Ji padės labiau suprasti politiką. Dauguma šią knygą perskaičiusių žmonių sako, kad ją įveikę pasijautė brandesni. Prasminga citata: „Tas, kuris valdo praeitį, valdo ateitį. Tas, kuris valdo dabartį, valdo praeitį.“
6. „Poliana“
Eleonoros H. Porter knygos vaikams (tinka ir suaugusiems!) personažas Poliana – ypatingo talento mergaitė. Ji žino, kaip išklausyti žmones ir su jais kalbėtis, kad net labiausiai užsispyrę nuobodos ir pesimistai staiga pastebėtų gerąsias savo puses. Visus, kurie sutinka Polianą, ji moko paprasto džiaugsmo žaidimo. Tai ir sunku, ir paprasta – kiekvienoje bėdoje įžvelgti ką nors teigiamo. Visi, perskaitę šią knygą, prisimena džiaugsmo žaidimą. Kai kuriose situacijose jis labai padeda. Viena gražiausių knygos citatų yra ši: „Koks skirtumas, ar lauke šilta, ar šalta, kai visą dieną tavo kambaryje gyvena vaivorykštė.“
7. „Vyrai kilę iš Marso, moterys – iš Veneros“
Johnas Gray’us – kanonų specialistas, analizuojantis moterų ir vyrų santykius. Tiesą sakant, šioje savo knygoje jis suformulavo paprastą tiesą – vyrai ir moterys iš skirtingų planetų. Ar įmanoma įsižeisti, jei ateivis atsisako plauti indus arba ilgai užtruko vakarėlyje? Jis tiesiog nežino, kaip įprastai elgiasi kitos planetos gyventojai. Knyga išgelbėjo daugybę santuokų nuo skyrybų ir skandalų. Ją puikiai iliustruoja ši citata: „Mes klaidingai manome, kad jei mūsų partneriai mus myli, jie reaguos ir elgsis taip, kaip mes reaguojame ir elgiamės mylėdami.“
8. „Šimtas metų vienatvės“
Makondo – išgalvotas stebuklingas miestelis, aprašytas šiame Gabrieliaus G. Marquezo romane. Tai vieta, kur galima pabėgti nuo pasaulio, bet siekiant ne pasiklysti ar dingti, o pasimokyti iš knygos veikėjų. Jų – šimtai, kiekvienas turi savo elgesio scenarijų, tačiau apskritai viską daro teisingai. Keista, kad niekas nebandė perpasakoti šios knygos. Visgi neabejokite – kiekvienas, ją įveikęs, ras ką nors, kas giliai įsirėš į sielą. Galbūt tai reikėtų vadinti išmintimi.
- Amerikos sociologai teigia, kad vaikams, kurie išmoksta skaityti iki 8-erių, gresia mažesnė rizika ateityje patekti į kalėjimą. Be to, rečiau vartoja narkotikus ir meta mokyklą.
- Ilgiausias žodis pasaulyje turi apie 189819 raidžių. Šiuo žodžiu vadinamas baltymas titinas. Jo pavadinimui perskaityti reikia maždaug 3,5 valandos.
- Praeityje knygos buvo tokios vertingos, kad žmonės jas net rakindavo prie lentynų, jog kas nors nepavogtų. Tokia praktika egzistavo viduramžiais.
- Ilgiausias sakinys grožinėje literatūroje užrašytas Victoro Hugo romane „Vargdieniai“. Jį sudaro 832 žodžiai.
- Aukščiausia pasaulyje knyga – „Jūrų taisyklių rinkinys“. Ji 1,95 m aukščio ir 91 cm pločio, saugoma Amsterdamo muziejuje.
- Tyrimai rodo, kad reguliariai grožinę literatūrą skaitantys suaugusieji dažniau aukoja labdarai ir savanoriauja.
- Žymiausias pasaulyje knygų vagis – Stevenas Bloombergas. Vyras nukniaukė 23 tūkst. retų knygų iš 268 bibliotekų. Pavogtų egzempliorių vertė siekia 20 mln. JAV dolerių (apie 17 mln. eurų).