Kaip dieną keičia vakaras, o šį naktis, taip natūraliai kinta ir žmogaus energija, emocinė bei fizinė būklė. Mūsų organizmą veikia ne tik paros, bet ir kiti ritmai. Juos pažinti verta, nes tai kelias į darną su savimi bei supančia aplinka, kartu raktas į sveiką bei sėkmės lydimą gyvenimą.

 

Trumpai apie bioritmusHuman,Biorhythms.,Day,And,Night,Activity,,Flat,Vector,Illustration.,Biorhythms

 

Bioritmais vadinama protinių, emocinių ir fizinių pojūčių kaita, paklūstanti tam tikram ciklui. Pirmą kartą apie juos užsiminė XIX a. pab.–XX a. pr. austrų psichologas Hermannas Swoboda ir vokiečių gydytojas Wilhelmas Fliessas. Jiedu pastebėjo, kad žmogaus psichologinės ir fizinės būsenos linkusios cikliškai kartotis. Nuo atitinkamos bioritmų fazės priklauso gebėjimas mąstyti, susidoroti su užduotimis. Šių ciklų suvokimas leidžia maksimaliai išnaudoti savo galimybes ir gerai jaustis. Taip pat padeda planuoti veiklą ir lengvina bendravimą su kitais žmonėmis. Geriausiai organizmo galimybes atspindi asmeninė bioritmų schema, kurią galima apskaičiuoti pagal gimimo laiką. Visgi tai sudėtinga ir reikalinga specialistų pagalba. Bendroms žinioms pakanka universalios 24 val. kasdienės bioritmų schemos.

 

Organų veikla

 

Organų aktyvumas skirtingu paros laiku skiriasi. Žinodami, kada kas aktyviausiai veikia, galėsite efektyviai kurti dienotvarkę, sėkmingai stiprinti sveikatą ar išvengti tykančių pavojų.

 

5–7 val. suaktyvėja storosios žarnos veikla. Palanku ją valyti. jeigu kamuoja vidurių užkietėjimas. Galima išgerti stiklinę drungno vandens arba sukrimsti keletą džiovintų vaisių.

 

7–9 val. aktyviai veikia skrandis. Tinkamiausias metas valgyti.

 

9–11 val. stipriau veikia kasa ir blužnis. Netinkamas metas gausiam maistui, saldėsiams ir kavai. Organizmas aktyviai kovoja su infekcijomis, nes blužnis pagamina daugiausia leukocitų. Jai galite padėti išgerdami šaukštelį stipraus dilgėlių antpilo, ant kairės pilvo pusės uždėdami šilto vandens pūslę.

 

11–13 val. širdies aktyvumo pikas. Nederėtų persivalgyti, persistengti su fiziniu darbu, verčiau skirti laiko poilsiui.

 

13–15 val. aktyviau veikia plonoji žarna. Svarbu jai leisti atlikti savo darbą ir saugotis streso, skirti laiko poilsiui, ypač jei lauke karšta.

 

15–17 val. intensyviau veikia šlapimo pūslė, todėl gali padažnėti vizitai į tualetą. Norint dar labiau paspartinti organizmo valymąsi, galima išgerti diuretiškai veikiančių arbatų: asiūklių, kiaulpienių, mėlynių lapų, petražolių ir kt.

 

17–19 val. geriausiai dirba inkstai. Tinkamas metas detoksikacinėms procedūroms, gerti organizmą valančias arbatas. Vartoti kuo daugiau skysčių.

 

19–21 val. suintensyvėja kraujotaka. Geras metas aktyviai fizinei ir protinei veiklai.

 

21–23 val. padidėja bendra energijos akumuliacija. Šiuo metu kūne turėtumėte jausti šilumą, jeigu yra priešingai, kažkas negerai su sveikata. Jauni žmonės jaučia jėgų antplūdį, vyresni labiau nusiteikę ilsėtis. Svarbiausia įsiklausyti į vidinius poreikius.

 

23–1 val. intensyviausiai veikia tulžies pūslė. Jeigu dar nemiegate, jokiu būdu nevalia valgyti riebaus maisto. Turintieji tulžies pūslės problemų gali gurkšnoti jų veiklą skatinančias arbatas: kraujažolių, pelynų, kiaulpienių ir kt.

 

1–3 val. suaktyvėja kepenų veikla. Jos geriausiai atsikuria naktį, todėl svarbu šį laiką skirti poilsiui ir netrikdyti natūralių procesų. Jeigu turite kepenų problemų, kepenų zoną galima pašildyti šilto vandens pūsle. Jeigu pramogaujate, nereikėtų vartoti alkoholio, mat jis šiuo metu daro ypatingą žalą.

 

3–5 val. suintensyvėja plaučių veikla. Jie stengiasi apsivalyti, todėl esant problemoms gali kamuoti intensyvesnis kosulys. Tokiu metu nevalia rūkyti. Jeigu naktį šiomis valandomis dažnai prabundate, gali būti, kad turite plaučių problemų.

 

Laikas grožiui puoselėti

 

Kintant paros ritmui kinta ir biologinės reakcijos organizme, todėl skirtingu paros metu skirtingai veikia ne tik medicininės, bet ir grožio procedūros.

 

5–7 val. oda prabunda, sulėtėja ląstelių regeneracija. Kraujyje padaugėja hormono kortizolio, dėl to audiniuose kaupiasi skysčiai. Oda, ypač paakiai, gali būti paburkę. Jos gebėjimas įsisavinti įvairias priemones minimalus, todėl tepti kremo ar kitų priemonių neverta. Verčiau veidą pamasažuoti ledo kubeliu – padės atslūgti patinimams, suteiks odai skaistumo.

 

8–10 val. oda ypač imli ant jos tepamoms medžiagoms, todėl geras metas jos procedūroms, ypač lėtinančioms senėjimą. Palanku apsilankyti kosmetologo kabinete arba pas kirpėją.

 

11–12 val. oda gali išskirti daugiau riebalų ir imti blizgėti, todėl naudinga po ranka turėti toniką. Geras metas valyti veidą, dėti uždegimus slopinančias kaukes.

 

13–17 val. odai reikia poilsio. Nebent galite pasilepinti masažu, apsilankyti pirtyje.

 

18–20 val. puikus metas profesionalioms kosmetologinėms procedūroms. Oda šiuo metu puikiai įsisavina maitinamąsias ir atkuriamąsias priemones. Efektyviausiai veikia anticeliulitinės, stangrinamosios procedūros. Sumažėjęs skausmo receptorių jautrumas, todėl galima atlikti skausmingas procedūras, pavyzdžiui, epiliaciją.

 

21–22 val. odos poros išsiplečia, todėl geras metas jas valyti.

 

23–4 val. netinkamas metas grožio procedūroms, organizmui reikia ilsėtis. Miegas – geriausia grožio priemonė, nes jo metu sparčiausiai vyksta ląstelių regeneracija.

 

Mityba pagal bioritmus

 

Svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir kada. Bioritmai diktuoja sveikatai palankiausią laiką valgyti ir pataria, kada nuo maisto susilaikyti. Paisant šių rekomendacijų visą dieną nestigs energijos ir nekils bėdų dėl papildomų kilogramų.

 

6–9 val. tiesiog būtina pusryčiauti. Organizmas pasiruošęs priimti maistines medžiagas ir puikiai jas įsisavina. Jeigu valgysite tokiu metu, jausitės energingi ir žvalūs visą dieną. Geriausia rinktis baltyminį maistą arba košes.

 

9–12 val. tinkamas metas valgyti praėjo, todėl šiomis valandomis maisto geriau atsisakyti. Jeigu nespėjote papusryčiauti ir jaučiatės labai alkani, galima sukrimsti vaisių arba suvalgyti indelį jogurto.

 

12–14 val. pietų metas. Pats laikas pastiprinti organizmą, kad nepritrūktų jėgų tolesniems dienos darbams. Rekomenduojama valgyti mėsos ar žuvies patiekalus su daržovių garnyru.

 

14–17 val. alkaniems reikėtų suvalgyti vaisių ar nekaloringų daržovių salotų. Jeigu esate sotūs, stiprintis neverta.

 

17–20 val. vakarienės metas. Jeigu nesilaikote dietos ir nenorite numesti svorio, ją valgyti reikėtų. Tinkamiausias neriebus, lengvai virškinamas maistas: daržovių salotos, sriubos, lengvi žuvies patiekalai ar kt.

 

20–6 val. organizmas visiškai nepasiruošęs priimti maisto, valgyti nerekomenduojama. Jeigu jaučiate alkį, verčiau išgerti stiklinę vandens ar puodelį nesaldintos arbatos.

 

Tinkamiausias metas sportui

 

Sportas – sveikata, bet ir jam turi būti tinkamas laikas. Kada geriausia mankštintis, kad būtų pasiekta maksimali nauda?

 

7–9 val. tinka nebent lengvam fiziniam krūviui: jogai, vaikščiojimui, tempimo pratimams ir kt. Raumenys vis dar bunda ir pratinasi prie dienos krūvio, todėl lengviau pažeidžiami. Šiuo metu pasitaiko daugiau traumų nei įprastai.

 

9–12 val. palankus metas aktyviai veiklai. Itin tinka tos sporto šakos, kuriose reikia ne tik fizinės jėgos, bet ir protinių sugebėjimų, strategavimo. Puikus pasirinkimas komandiniai sporto žaidimai, kovos menai.

 

12–15 val. organizmas jaučiasi šiek tiek pavargęs, apsunkęs ir trokšta poilsio, o ne aktyvios veiklos. Visiškai netinkamas metas sportui, net ir pačiam lengviausiam. Verčiau pailsėti ar užsiimti protine veikla.

 

15–19 val. itin tinkamas metas sportuoti. Organizmas kupinas energijos ir ištvermės. Priimtinos net sunkios sporto šakos. Raumenys ne tik atsparūs pažeidimams, bet ir greičiau tvirtėja. Šiomis valandomis gerai sekasi įvairios sporto šakos, bet ypatingų pasiekimų galima pelnyti ten, kur reikalinga ištvermė.

 

20–22 val. netinka aktyviai fizinei veiklai. Jeigu nespėjote pasportuoti anksčiau, verčiau apsiriboti lengvu sportu, tempimo pratimais, joga ir kt.

 

22–7 val. organizmas ilsisi ir kaupia jėgas kitai dienai. Bet koks sportas šiuo metu atneš daugiau žalos negu naudos ir išbalansuos natūralų biologinį laikrodį.

 

Protinių gebėjimų bangavimas

 

Vienu metu mūsų protas toks budrus, kad mąstymas aštrus it išgaląstas peilis. Kitu paros metu sunku suvokti net elementariausią pateikiamą informaciją. Tai ne atsitiktinumas – bioritmai veikia ir gebėjimą mąstyti!

 

7–9 val. organizmas prabunda ir pradeda aktyviai veikti dešinysis smegenų pusrutulis. Dėl to geriausia užsiimti kūrybine veikla.

 

9–10 val. kūrybiškumas išlieka, bet suintensyvėja ir logikos reikalaujanti protinė veikla. Paaštrėja dėmesys, pagreitėja reakcijos bei pagerėja trumpalaikė atmintis.

 

10–12 val. palankiausias metas protinei veiklai. Greitai suvokiama ir įsisavinama nauja informacija, lengviau įžvelgiami sąryšiai tarp skirtingų dalykų, viskas geriau įsimenama. Puikus metas užsiimti analitinio ir kritiško mąstymo reikalaujančia veikla.

 

12–15 val. protiniai gebėjimai silpsta, apima nuovargis, mieguistumas bei alkis. Šias valandas verčiau išnaudoti pietums, nes bet kokiu atveju nieko gero nuveikti nesugebėsite.

 

15–17 val. organizmas vėl atsigauna, suaktyvėja smegenų veikla. Darbai atliekami greitai, o informacija įsisavinama lengvai. Tinkamas metas mokytis ar spręsti keblias problemas.

 

17–18 val. prarandamas dėmesingumas, todėl nerekomenduojama užsiimti kruopštumo reikalaujančia protine veikla. Verčiau svarbius reikalus atidėti rytdienai ir užsiimti fizine veikla.

 

18–21 val. protas pamažu „išsijungia“, lėtėja suvokimo reakcija, silpnėja logiškas mąstymas. Verčiau vakarieniauti ar leisti laiką su bičiuliais, o ne dirbti ar mokytis.

 

21–7 val. organizmas persijungia į poilsio režimą, todėl šis laikas visiškai netinkamas protinei veiklai. Geriausiu atveju galite skaityti knygą ar žurnalą prieš miegą.

 

7 metų ciklai

 

Pagal numerologiją, žmogaus gyvenimas kasmet skirstomas į 7 ciklus, kurių kiekvienas tinkamas skirtingai veiklai. Esą tik atsižvelgę į šiuos ciklus galime žinoti, ką būtent dabar turime keisti ir veikti, kad būtume laimingi. Kuriame cikle esate dabar, galite apskaičiuoti pagal savo gimimo datą. Kiekvienas ciklas trunka apie 52 dienas ir kartu sudaro metus, o vėliau kartojasi iš naujo. Pirmasis asmeninių metų ciklas prasideda žmogaus gimimo dieną ir trunka 52 dienas. Pavyzdžiui, jeigu gimėte lapkričio 25 d., tuomet šio ciklo ribos bus nuo lapkričio 25 d. iki sausio 16 d. Antrą ciklą gausite prie paskutinės datos pridėję dar 52 dienas, taigi jo ribos bus sausio 17–kovo 8 d. Tokiu būdu vis pridėdami po 52 dienas sužinosite visus 7 asmeninius metų ciklus.

 

I metų ciklas. Tinkamas metas ateičiai kurti. Bet kokie pokyčiai turėtų būti orientuoti į asmeninės naudos siekimą. Geras laikas išbandyti save visiškai naujame vaidmenyje, ypač profesinėje srityje. Palanku plėsti akiratį keičiant įprastą aplinką, mokantis kalbų, susipažįstant su naujais žmonėmis.

 

II metų ciklas. Tinkamas metas pozityviems, staigiems ir daug energijos nereikalaujantiems pokyčiams bet kurioje srityje. Ypač palanku persikraustyti ar būstui renovuoti. Priimant sprendimą, ką reikėtų keisti, naudinga vadovautis intuicija ir jausmais. Svarbiausia, kad visi šiuo metu gyvenime vykstantys pokyčiai būtų valdomi jūsų pačių.

 

III metų ciklas. Palankus laikas pokyčiams profesinėje srityje, ypač susijusiems su kvalifikacijos kėlimu. Moterims geras laikotarpis priimti svarbius sprendimus asmeniniame gyvenime, o vyrams dabar tam kaip tik ne laikas.

 

IV metų ciklas. Tinkamas metas pokyčiams, susijusiems su dvasiniu, mentaliniu pasauliu, jūsų talentais. Geras laikas ilgai brandintas mintis paversti realybe. Gali kilti susidomėjimas religiniais, egzistenciniais klausimais ir tai pakeis nusistovėjusias vertybes.

 

V metų ciklas. Vienas palankiausių laikotarpių pokyčiams. Galima drąsiau rizikuoti finansų srityje. Puiku pradėti verslą, pirkti nekilnojamojo turto, darbe siekti aukštesnio posto. Pats metas spręsti įsisenėjusius nesutarimus, teisinius klausimus. Palanku keisti vietą, susipažinti su naujomis kultūromis, dar neregėtais kraštais. Galima kurti ilgalaikius santykius, netgi kelti vestuves.

 

VI metų ciklas. Atsipalaidavimo metas, kai nesinori imtis jokių rimtų pokyčių. Todėl galima keisti įvairias malonias smulkmenas: atnaujinti įvaizdį, pradėti sportuoti ir sveikiau gyventi, keliauti ir pakeisti aplinką. Ypač palanku keisti šeiminę padėtį – megzti pažintis, tuoktis, pradėti naują gyvybę.

 

VII metų ciklas. Laikas, kai pokyčiai gali užgriūti visai nelauktai ir sukelti nemažai galvos skausmo. Į juos verčiau žiūrėti kaip į pamoką, mat tai, kas vyksta, neišvengiama. Savo iniciatyva rimtų pokyčių dabar geriau nesiimti.

 

Specialistės komentaras

 

SimonovaFilosofijos daktarė, ragana Jelena Simonova

 

Žmogaus kasdienė realybė ritmiška. Pirmiausia ji neatsiejama nuo vidinių ritmų: biologinių, susijusių su amžiaus tarpsniais, ir psichologinių, išprovokuojančių tam tikras krizes. Jas įveikus laipsniškai sukuriama asmens emocinė branda. Išskiriami dvasiniai ritmai, kurių dinamika neretai tiesiogiai priklauso nuo sąmoningai pasirinktų vertybių, gyvenimiškų nuostatų bei kitų pasirinkimų. Taip pat akcentuotinas žmogiškos būties įmestumas į išorinius ritmus, kurių žmogus sąmoningai nepasirinko. Prie šių priskiriami paros laikai, kalendorinės dienos, savaitės, mėnesiai ir metai, padedantys tikslingai orientuotis laike. Žmogus pavaldus Mėnulio fazėms ir ciklams, į kuriuos (galimai!) atsižvelgiame retai bei kurie visgi turi įtakos gyvenimiškiems procesams ir kitiems mūsų būviams – foziologiniams bei psichologiniams, kurie irgi cikliški.

 

Kiekvienas žmogus unikalus. Tad net jeigu visi vidiniai bei išoriniai ritmai yra universalūs ir galioja vienodai visiems Homo sapiens, visgi patyriminis turinys ir kiekvieno mūsų buvimas šiuose ritmuose bei kritinių situacijų įveikimas yra tik asmeninis bei individualus. Kažkas lengvai įveikia krizes, susijusias su paauglystės ir brendimo laikotarpiu, tačiau sudėtingiau susitvarko su krize, kurią sužadina motinystė. Kiti kuo puikiausiai susitvarko su motinystės arba tėvystės užduotimis, bet stokoja resursų spręsti problemas, kurioms paklūsta dviejų žmonių meilės santykis ir partnerystė. Yra žmonių, kurie sklandžiai pereina didžiąją dalį aktyvaus gyvenimo etapų, bet itin sunkiai susitaiko su fiziologinių procesų sulėtėjimu, menopauze, kūno pokyčiais ir artėjančia senatve.

 

Svarbu žinoti, kad visi stabtelėjimai, įtampos ir baimės krizių akivaizdoje yra natūralus reiškinys. Savo ruožtu atpažinti trukdžius, neleidžiančius integruotis į įvairius ritmus bei gyvenimo etapus, pirmiausia padeda savistaba ir atvirumas tam, ką jauti vienu ar kitu gyvenimo periodu, susidūrus su užduotimi, kurią suponuoja tam tikra fiziologinio, psichologinio ar kitokio ritmo atkarpa. Laimė, mūsų dienomis prieinama daug atitinkamos literatūros, kuri suteikia moksliškai pagrįstą arba į kitokį populiarųjį žanrą įpintą informaciją apie įvairių ritmų specifiką ir krizių įveikimo būdus. Svarbu gilintis ir atsirinkti tai, kas tinka būtent jums.

 

Nereikėtų nurašyti ir mūsų ryšio su išoriniais ritmais bei kritiniais laikotarpiais, kuriuos jie parūpina. Juk į tą pačią pilnatį skirtingi žmonės reaguoja nevienodai. Kažkas jaučiasi kupinas kūrybinio įkvėpimo ir psichofizinių jėgų bei lengvai nuverčia kalnus, o kitiems svarbu kuriam laikui įsisukti į šiltą pledą, jaukiai pasibūti bei pasišnekėti su savo paūmėjusiu nerimu, kurį sužadino pilnatis. Kažkas linkęs itin daug nuveikti ryte, o kai kas aktyvesnį buvimą demonstruoja vakare. Į tai reikėtų atsižvelgti sudarinėjant profesinės veiklos dienotvarkes. Žmonės skirtingai pasitinka ir metų laikus. Vieniems vasara yra vienas tobuliausių laikų aktyviam darbui ir tik žiemos atostogos sukuria kokybišką poilsį, o kiti neįsivaizduoja rudens be ilgesnės poilsio pertraukėlės.
Įsigilinimas į tai, kaip kiekvienas unikaliu būdu patiriame vidinius ir išorinius, visatos tvarkos padiktuotus ritmus, padeda produktyviai planuoti savo laiką, „išjungti“ perdėtą savikritiką bei pasitiesti minkštą kilimėlį tuo metu, kai esame jautresni. Įvairių ritmų atkarpėlės, sukeldamos naujų iššūkių, pajėgios transformuoti gyvenimą kokybiškesnio, sąmoningesnio bei prasmingesnio buvimo link. Kiekviena jų nuspalvina jį naujais atspalviais bei apdovanoja naujais atradimais!

 

Įdomu

 
  •  JAV atlikti tyrimai rodo, kad apie 70 % avarijų galima paaiškinti bioritmais.
  •  Geriausiai sutaria tie žmonės, kurių bioritmai panašūs.
  •  Mokslininkai apskaičiavo tikslų laiką, kada jaučiamės labiausiai pavargę ir sunkiausiai sekasi susikoncentruoti, tai – 14 val. 16 min.
  •  Apie bioritmus žinojo dar senovės kinai. Tikėjo, kad bioritmų kaitai įtaką daro planetų judėjimas.
  •  Bioritmų ciklai prasideda vos gimus ir trunka visą gyvenimą.
  •  Geriausias laikas darbo pokalbiams – 10–11 val., nes tai žvaliausias metas.
 

Autorius Jūratė Survilė